Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

MZK Jastrzębie-Zdrój. Ankieterzy pytają podróżnych, czego oczekują do komunikacji

Powstaje nowy "Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego MZK".

MZK Jastrzębie-Zdrój. Ankieterzy pytają podróżnych, czego oczekują do komunikacji
Głos podróżnych zostanie uwzględniony w trakcie prac nad Planem Transportowym Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju.

Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju rozpoczął procedurę przygotowania nowego „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego”, popularnie nazywanego Planem Transportowym. Konieczność jego opracowania wynika m.in. z Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Prace, na zlecenie MZK, wykonuje firma TRAKO Projekty Transportowe z Wrocławia specjalizująca się w tworzeniu opracowań w zakresie rozwoju transportu zbiorowego i mobilności.

Dokładne szacowanie potrzeb

To obszerne opracowanie ma m.in. określić standardy usług przewozowych wynikających z obecnych rozwiązań technicznych i dostosowanych do oczekiwań mieszkańców. Plan będzie także wskazywał kierunki rozwoju komunikacji organizowanej przez MZK. Dodatkowo powstanie m.in. koncepcja zmiany tras i częstotliwości kursowania autobusów.

– Przez ostatnie lata optymalizację rozkładu jazdy przeprowadzano najczęściej na podstawie wniosków pasażerów popartych zapotrzebowaniem i frekwencją na poszczególnych liniach. Po opracowaniu nowego Planu Transportowego będzie to możliwe na podstawie znacznie dokładniejszych danych, uwzględniających na przykład zabudowę poszczególnych obszarów czy odległości przystanków od zakładów pracy i osiedli, a także uwarunkowania finansowe, prawne i organizacyjne MZK. Nowy Plan będzie ponadto uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej mobilności

– mówi Rafał Jabłoński, rzecznik Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju.

Każdy może zabrać głos

W przygotowaniu dokumentu czynny udział wezmą sami pasażerowie i mieszkańcy. Do 21 kwietnia na terenie 10 gmin członkowskich MZK (głównie na przystankach i parkingach) pracować będą ankieterzy pytający mieszkańców m.in. o oczekiwania dotyczące komunikacji zbiorowej. Pracownicy firmy TRAKO wykonają także szczegółowe analizy określające m.in. dostępność przestrzenną transportu publicznego, parametry systemu komunikacji i jego charakterystykę we wszystkich gminach, a także diagnozę funkcjonowania kluczowych generatorów ruchu w regionie. Na tej podstawie powstanie projekt „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego”, który podlegać będzie konsultacjom społecznym. Każdy z mieszkańców będzie mógł zaproponować zmiany i podzielić się uwagami. Nowy plan ma być gotowy jesienią.

- Przez ostatnie lata zmieniły się miejscowości objęte obszarem działania MZK, chociażby pod względem gęstości zaludnienia i innych uwarunkowań urbanistycznych. Istotnie przeobrażona została także siatka połączeń MZK. Komunikacja miejska powinna się stale dostosowywać do zmieniającego się otoczenia, a jej potencjał efektywnie wykorzystywany. Szczegółowe opracowanie, o którym mowa, ma te zmiany uwzględniać i dać podstawę do przygotowania optymalnej oferty komunikacji zbiorowej – wyjaśnia Tomasz Szelukowski z firmy TRAKO.

Wyniki przeprowadzonych analiz i badań będą wykorzystane do sporządzenia kolejnego projektu, którym będzie koncepcja optymalizacja sieci połączeń w celu podniesienia jej atrakcyjności dla mieszkańców 10 gmin Związku.

źródło: MZK Jastrzębie-Zdrój

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Oczko (154.180. * .229) 03.04.2023 23:46
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

MZK Jastrzębie to przykład marki negatywnej. Mało kursów, stare autobusy, drogie bilety, stagnacja od lat... Czemu Hetmanowa z tym czegoś nie zrobi?

~Pinezka (192.142. * .11) 03.04.2023 16:07

MKZ to najgorsze dziadostwo w calej Galaktyce.

~To_masz_albo_nie_masz (193.46. * .125) 03.04.2023 12:20
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Mhh... a to po co jest MZK ? Mają system e-biletów na podstawie tego miała być analiza które linie są mało wydaje lub obciążone. Niech się wezmą do pracy, najlepiej aby raz w miesiącu ktoś się od nich przejechał liniami i niech szukają optymalizacji. A ankietę wśród mieszkańców powinni sami zrobić internetowo oraz po przez właśnie zapytania na mieście! A jak się nie chce pracować i dążyć do udoskonalenia komunikacji w naszym mieście to zlikwidować tą skostniałą strukturę i pasożyta.

~Skarbnik (79.184. * .70) 03.04.2023 11:51
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Jaka mieścina taka komunikacja , jaka komunikacja taka ankieta , jaka ankieta takie pytania .