Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szotkówka posprzątana i gotowa do spływów

To już drugi raz, jak jastrzębianie posprzątalii rzekę Szotkówkę. Nie dałoby się wykonać tego zadania, gdyby nie pomoc ochotniczych straży pożarnych z Ruptawy i Moszczenicy. Kajaki zapewniła Szkółka Pływania Pietrzyk oraz Jastrzębski Kajak - Przystań Szymańcówka.

Szotkówka posprzątana i gotowa do spływów
Z rzeki wyciągnięto opony, śmieci, odpady plastikowe. fot. nph

Szotkówka posprzątana i gotowa do spływów

Sobota upłynęła pod znakiem pięknej, wiosennej pogody. W tym dniu około 50. jastrzębian postanowiło posprzątać rzekę Szotkówkę, płynącą na terenie Jastrzębia-Zdroju. To już druga edycja akcji, w której mieszkańcy podejmują działania na rzecz środowiska.

- Niezmiernie cieszy mnie to, że mieszkańcy odpowiedzieli na nasz apel i zgłosili chęć przyłączenia się do akcji. Przyjechały nawet dwie osoby z Żywca. Zależy nam na tym, aby rzeka była czysta i służyła do celów turystycznych, czyli spływów kajakami. Ten rodzaj rekreacji zyskuje w mieście całkiem spore grono zainteresowanych - mówiła prezydent Anna Hetman.

Efektem zaangażowania uczestników przedsięwzięcia było wyciągnięcie z rzeki różnego rodzaju odpadów, plastików, opon, śmieci, starych mebli. Szotkówka nie jest już tak zanieczyszczona, jak jeszcze rok temu, ale ciągle znajdują się ludzie robiący z niej wysypisko śmieci.

Jeden z organizatorów spływów Robert Pietrzyk, który dostarczył kajaki, ocenił, że akcja przebiegła sprawnie a uczestnicy byli mocno zaangażowani w oczyszczenie rzeki.

Na zakończenie na wszystkich czekało ognisko z kiełbaskami. Był czas na rozmowy, planowanie spływów kajakowych i podsumowanie tegorocznej akcji. Gościny udzielił Paintball Szotkowice "Fort-Bałaj".  Miejsce w sam raz do odpoczynku na łonie przyrody, a jednak w granicach miasta. Tuż obok niego wiedzie trasa Żelaznego Szlaku Rowerowego.

 

 

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Fajnie (188.147. * .236) 15.05.2023 20:10

Fajnie to wygląda na zdjęciach

~Klamerek (62.133. * .132) 15.05.2023 19:05
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Jurata (195.164. * .86) 15.05.2023 10:13

Ciekawe za jaki czas mieszkańcy porządnych sołectw, gdzie przepływa Szotkówka, zapełnią ją znowu swoimi śmieciami. Po co wozić do GPZONu czy do PSZOKu? Skoro im sprzątają, to chyba wolno?

~KomunalnyZarzadca (185.220. * .7) 15.05.2023 09:01

Gmyrdek pełen śmieci , a brzegi umocnione oponami.

zxc 15.05.2023 07:50

Wody Polskie powinny sprzątać co roku rzeki w okolicy