Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Europejska Stolica Kultury kością niezgody na Śląsku? Prezydent Jastrzębia-Zdroju reaguje na słowa europosła Kohuta. "Nie zrezygnujemy" - zapowiada

- Z ogromnym zdziwieniem przyjęłam słowa Pana Posła - pisze w liście otwartym do Łukasza Kohuta prezydent Jastrzębia-Zdroju. W ten sposób Anna Hetman reaguje na medialne wypowiedzi europosła. Poszło o Europejską Stolicę Kultury, którą zostać chce Jastrzębie-Zdrój.

Europejska Stolica Kultury kością niezgody na Śląsku? Prezydent Jastrzębia-Zdroju reaguje na słowa europosła Kohuta. "Nie zrezygnujemy" - zapowiada
Na zdjęciu: Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju i Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego

- Nigdy nie sądziłam, że My, tu na Śląsku, stanowimy dla siebie konkurencję. I ktokolwiek, tym bardziej osoba reprezentująca nas, Ślązaków, na arenie europejskiej, może wypowiedzieć takie słowa. Ślązacy zawsze się wspierali i tak też powinno być w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, bo sukces jednego miasta pociągnie za sobą rozwój innych gmin, miast i powiatów. Cieszę się, że z takiego założenia wyszli włodarze miast wspierających Jastrzębie-Zdrój w ubieganiu się o ten tytuł. Również pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego, Marszałek Województwa, Jakub Chełstowski, który poparł Pszczynę, a jednocześnie pogratulował nam pomysłu i życzył sukcesu w staraniach wszystkim kandydatom ze Śląska - pisze w liście otwartym prezydent.

Anna Hetman tym samym nawiązuje do wypowiedzi europosła Łukasza Kohuta, który ze zdziwieniem przyjął informację, że kandydaturę Jastrzębia-Zdroju poprały Siemianowice-Śląskie, będące członkiem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, do której Jastrzębie nie należy. Natomiast miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, czyli 41 gmin, wspólnie ubiegają się o prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.

- Tego akurat nie rozumiem, ale jeżeli chodzi o prezydenta Siemianowic Śląskich wielu rzeczy nie rozumiem. (…) Myślę, że na kolejnym spotkaniu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ta sprawa zostanie poruszona i z prezydentem Siemianowic Śląskich będą toczone jakieś rozmowy, bo do tej pory wszyscy graliśmy do jednej bramki i tak powinno pozostać - zaznaczył na antenie Radia Piekary. Mówił też, że cieszy go, iż różne miasta mają ambicje, ale – jak zaznaczył – w tak dużym projekcie, jak ESK jest miejsce dla dużych graczy, a Metropolia jest graczem najsilniejszym (więcej TUTAJ).

Prezydent Hetman zaprasza europosła do rozmów, o których wspomniał także Ł. Kohut. - Porozmawiamy nie o tym, żeby Jastrzębie-Zdrój zrezygnowało z kandydowania, bo tego nigdy nie zrobi, ale o tym, jak śląskie miasta mogą się wspierać i wzajemnie sobie pomóc - czytamy w piśmie pani prezydent. TUTAJ pełna treść listu. 

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przyznawany sekwencyjnie: dwóm lub trzem miastom z krajów UE, EOG/EFTA oraz krajom kandydującym (lub potencjalnym kandydatom). Dotychczas dwa polskie miasta: Kraków (w 2000 r.) i Wrocław (w 2016 r.) zostały wyróżnione tym tytułem, który niesie za sobą przede wszystkim walory promocyjne na arenie międzynarodowej.

Ludzie

Anna Hetman

Prezydent Jastrzębia-Zdrój

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Henryk@12 (89.64. * .111) 28.06.2023 12:28

Wy WC w mieście pobudujcie bo jak się zjada oglądać tą Europejska stolicę kultury to będą po klatkach się wypróżniać

~DoSkarbnik (46.204. * .13) 01.06.2023 21:11
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

A ja ją zapraszam do Karviny albo do Żor jak tam robi się INWESTYCJĘ I REALIZUJE KAPITALNE POMYSŁY NA NOWOCZESNE MIASTA .
Może zobaczy jak wygląda cywilizacja i 21wiek bo ja jako kobieta to myślę w
,że ona zatrzymała się w 20wieku wraz ze swoim Foxikiem

~Skarbnik (79.184. * .70) 01.06.2023 19:05

Pani prezydent , zapraszam na OWN , tylko niech pani się nie zbliża za bardzo do tej śmierdzącej sadzawki , nich pani zobaczy jak wygląda 8 milionów wydane na OWN ZAPRASZAM .

~Mama_Bozeny2@ (46.204. * .15) 31.05.2023 09:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do Bozena2@
Widać zawistny ludziku, że żyjesz stereotypami sprzed kilkudziesięciu lat.
A teraz masz wielki ból dopy.
Pszczyne z wydarzeniami kulturalnymi, to można porównać do Czerwionki albo Boguszowic.

~Bozena2@ (79.124. * .3) 31.05.2023 08:30
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jastrzębie.....kandydować chce w takiej dziedzinie ???? To jakaś kpina !!!! Pszczyna owszem , tam się dzieje dużo ciekawych rzeczy ale Jastrzębie !!!!!!

~Franeks (46.134. * .156) 31.05.2023 08:08
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Co oni piją w tym urzędzie?

~To_sem_ja (37.248. * .13) 31.05.2023 00:48

jastrzomb, unikam emocji i konfrontacji, ale jak czytam tak ograniczone wpisy, zrobiłbym wyjątek...
Co do ojro-(p)osła: "ale jeżeli chodzi o prezydenta Siemianowic Śląskich wielu rzeczy nie rozumiem." No cóż... To by się zgadzało. Bo prezydent Siemianowic to mądry i rozsądny człowiek.
Inna rzecz całe te ubieganie się... Skoś trawniki na głównej alei i przestań już wymyślać, mocną figuro.

~Jastrzomb (91.204. * .132) 30.05.2023 22:56
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Do dość...jak czytam takich propisiorow na naszym Slunsku to chce mi się powiedzieć tylko tyle wypad do kaczpistanu.,..tam w twoich rodzinnych bożych stronach, możesz sobie wielbić Dziadka Jarosława,i strażnika książeczki poczytaj mi mamo ..andrzeja

~Dramat (94.242. * .130) 30.05.2023 21:54
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Dość (89.64. * .110) 30.05.2023 19:41
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czego się nie dotknie to z góry jest skazane na niepowodzenie.Od początku jest to lekko głupiutki pomysł.
A ten proniemiecki EurPOsieł
koleżenkę z parti PeŁo ma delikatnie mówiąc gdzieś.Chyba,że chodzi o to : mòwią byle jak byle co,ale mówią.

~Cenzura_Usunie (109.70. * .77) 30.05.2023 14:47
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"Anna Hetman tym samym nawiązuje do wypowiedzi europosła Łukasza Kohuta, który ze zdziwieniem przyjął informację, że kandydaturę Jastrzębia-Zdroju poprały Siemianowice-Śląskie". Dobrze, że poprały, a nie poparły. Ktoś z redakcji czytałe ten tekst ?

~Heh2214 (91.192. * .96) 30.05.2023 14:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

I tak oto kogucik dobrał się do Jastrzębskiej d*

~Wisielec (178.26. * .47) 30.05.2023 13:28
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Cywilizacyjne zadupie ma być esk.
Bareja by tego nie wymyślił.

~wtf (46.223. * .155) 30.05.2023 11:34
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Dlaczego Kohut dla odmiany nie napisze o czymś, co rozumie?