Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Arcybiskup Adrian Galbas nowym metropolitą katowickim

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała o przyjęciu przez papieża Franciszka rezygnacji Wiktora Skworca czego skutkiem jest objęcie rządów w archidiecezji przez dotychczasowego biskupa koadiutora Adriana Galbasa.

Arcybiskup Adrian Galbas nowym metropolitą katowickim
Arcybiskup Adrian Galbas został nowym metropolitą katowickim. Fot. www.archidiecezjakatowicka.pl

- Adrian Józef Galbas urodził się 26 stycznia 1968 roku w Bytomiu, gdzie ukończył szkołę podstawową i średnią. W 1987 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów. W latach 1987-1988 odbył Nowicjat w Ząbkowicach Śl., a następnie studiował w Wyższym Seminarium Duchownym SAC w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył 8 września 1993 roku w Zakopanem, a 7 maja 1994 roku w Ołtarzewie przyjął święcenia prezbiteratu. W latach 1994 – 1995 r. był wikariuszem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Łodzi. W latach 1995 – 1998 studiował teologię pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był jednocześnie studentem Wyższej Szkoły Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa przy KUL. W latach 1998-2002 był prefektem alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie, a od 2002 do 2005 radcą w Zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego SAC. W latach 2002 – 2003 był Sekretarzem ds. Apostolstwa w Częstochowie. W 2003 roku został proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca w Poznaniu i był nim do 2011 roku. Jednocześnie od 2008 do 2011 roku pełnił po raz kolejny funkcję radcy w Zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego SAC w Poznaniu - informuje Archidiecezja Katowicka.

Doktor teologii duchowości

- W 2012 roku otrzymał tytuł doktora teologii w zakresie teologii duchowości, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2011- 2019 był Przełożonym Prowincjalnym Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. 12 grudnia 2019 roku został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka Biskupem Pomocniczym Diecezji Ełckiej, ze stolicą tytularną Naisso. Sakrę biskupią przyjął 11 stycznia 2020 roku w katedrze pw. św. Wojciecha w Ełku. Głównym konsekratorem był biskup ełcki Jerzy Mazur, a współkonsekratorami: abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce i abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. W diecezji ełckiej był min.: Wikariuszem Generalnym, Przewodniczącym Komisji ds. Architektury i Sztuki, Moderatorem Kurii Biskupiej oraz odpowiedzialnym za formację stałą kapłanów z młodszych roczników święceń - czytamy na stronie www.archidiecezjakatowicka.pl

Biskup koadiutor

W katowickiej diecezji od dawna był już znany następca Wiktora Skworca. Wyznaczenie biskupa - koadiutora dokonał papież Franciszek, który 4 grudnia 2021 roku przeniósł abp Galbasa do archidiecezji katowickiej. Arcybiskup Galbas kanonicznie objął urząd 15 grudnia 2021, zaś 5 lutego 2022, w trakcie liturgicznej inauguracji posługi, został wikariuszem generalnym diecezji.

Wyznaczenie koadiutora było związane z zarzutami jakie ciążyły na abp. Skworcu, dotyczącymi zaniedbań w sprawie nadużyć seksualnych księży, kiedy pełnił urząd biskupa diecezji tarnowskiej. Sprawę Skworca wielokrotnie komentował również Ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski, znany z badań powiązań księży z "Bezpieką", który wskazywał też na fakty związane ze współpracą katowickiego biskupa z PRL-owską Służbą Bezpieczeństwa. 

Zobacz też:

https://www.nowiny.pl/wiadomosci/220309-arcybiskup-skworc-skonczyl-75-lat-kto-go-zastapi-i-pokieruje-diecezja.html

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~To_sem_ja (31.0. * .5) 05.06.2023 16:52
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Kyrie_eleison (193.93. * .246) 05.06.2023 12:57
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Stylex (94.242. * .130) 04.06.2023 19:56
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~KaszaGryczana (178.26. * .47) 03.06.2023 20:45
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~ad_vocem (78.31. * .129) 02.06.2023 13:40
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Jest nadzieja! Naprawdę fajny gość.

~Dramat (178.26. * .47) 02.06.2023 09:04
oceniono 4 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu