Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Anioły znikają z Jastrzębia. W Zdroju pojawiły się inne rzeźby M.Batkiewicza 

"Chichot życia" to kolejna wystawa autorstwa Michała Batkiewicza, która trafiła do Jastrzębia-Zdroju. Choć miasto pożegnało się z aniołami przy rondzie Porozumienia Jastrzębskiego, ogromne metalowe rzeźby ozdobiły teraz plac reprezentatywny przy Witczaka. 

Anioły znikają z Jastrzębia. W Zdroju pojawiły się inne rzeźby M.Batkiewicza 
Wystawa "Chichot życia" stanęła na placu reprezentacyjnym. fot. A. Klocek

Anioły znikają z Jastrzębia. W Zdroju pojawiły się inne rzeźby M.Batkiewicza 

Na placu reprezentatywnym przy ul. Witczaka, nieopodal Domu Zdrojowego i Galerii Historii Miasta ustawiono kolejną wystawę wielkich, metalowych prac Michała Batkiewicza. Tym razem jednak to instalacja "Chichot życia".

- Wielu artystów tworzy patetyczne, smutne, ponure dzieła. Ja mam inny stosunek do sztuki. Uważam, że można ją przedstawiać radośnie dając większe pole do fantazji i przyjemności odbiorcom. Instalacja ma także swoją symbolikę. Koła - nawiązują do moich rozlicznych podróży po świecie to symbol napędzanego i pędzącego świata, który wcale nie musi być smutny - tak o swoim dziele mówił twórca Michał Batkiewicz, kiedy instalację można było podziwiać w Raciborzu. Rzeźby wykonane są z aluminium, mają prawie 6 metrów wysokości, ważą 3 tony. 

Warto przypomnieć, że wcześniejsza wystawa dzieł artysty z wielkimi aniołami skłoniła jastrzębskich wandali do działania. Wystawa ta pojawiła się w ostatnich latach w wielu miastach w Polsce, a jedynie w Jastrzębiu-Zdroju doszło do jej dewastacji. - Takie działania są nieodpowiedzialne i naruszają prawa innych ludzi. Wandalizm również szkodzi społeczeństwu, powodując straty finansowe i obniżając jakość życia. Działania takie są i będą surowo karane przez organy odpowiedzialne za egzekwowanie prawa - komentowali wówczas zaistnałą sytuację w jastrzębskim magistracie. 

Wystawę "Chichot życia" można oglądać w Jastrzębiu-Zdroju już od dziś, a zapewne będzie dodatkową atrakcją podczas sobotnich wydarzeń w ramach Festiwalu Górnej Odry.

23 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Estetyka (5.2. * .245) 24.06.2023 20:53

Nic nie poprawi szpetoty Jastrzębia... To miasto bez klimatu i bez architektury.

~drvik (188.137. * .119) 24.06.2023 16:47

~@wzoo
takiego to miło poczytać, czuć wykształcenie, a i inteligencją zalatuje noo i wyobraźni także nie brak
pewno z centralnej polski zawitał. cool

~@wzoo (46.204. * .29) 23.06.2023 18:41
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~JanuszTracz (89.64. * .216) 23.06.2023 00:03

serio, kolejne byle co, nie mozna raz a czegos sensownego zrobic, nie oszukujmy sie to miasto gornicze, nie mozna jakiejs fajnej rzezby zrobic??, ew cos ze sportem

~Oloooo (84.234. * .79) 22.06.2023 23:21

Sztuka sztuką ale chyba są inne potrzeby mieszkańców tu i teraz .Czemu zawsze i wszędzie zaczynacie robić od dupy strony .

~G222 (46.214. * .146) 22.06.2023 21:33

Jak redakcja może tolerować takie obrzydliwe wpisy jak ten poniżej sprzed 3 godzin? Nie stać was na całodobowego moderatora czy co? Czepiacie się innych a jaki wy poziom reprezentujecie dziennikarze z Nowin? Wstyd!!!!!!!!!!!!!!!!

~Bungabunga (46.204. * .172) 22.06.2023 20:37

Ooo kolejni sprawni inaczej zabrali głos. Dalej Jastrzębsko "elito" dzielcie się swymi złotymi myślami. A przy okazji podpiszcie się z imienia i nazwiska, może ktoś was zatrudni.

~Twójxxxx (46.134. * .69) 22.06.2023 17:56
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Hetmanstary12@ (46.134. * .69) 22.06.2023 17:49
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~PCudowne (89.64. * .64) 22.06.2023 15:50A poprzednie incydenty Policja wyjaśniła tzn.podpalone 10 ton w centrum miasta ,ktòre na polecenie pani Anny Hetman tam zostały tam ustawione.

~bbbb (89.72. * .41) 22.06.2023 12:10

No cóż, Picassa też nikt nie rozumiał, a dzisiaj jego prace osiągają astronomiczne ceny. Nie twierdzę, że te prace są piękne, albo paskudne. Po prostu są i można je oglądać. Każdy odbiera sztukę na inny sposób, o ile w ogóle jakoś ją odbiera. Do kina też idziemy i nie zawsze film nam się podoba. Wg wyznawców grilla i piwa to można polikwidować jeszcze biblioteki, galerie(nie te handlowe) czy muzea. Spalmy książki i obrazy. I wtedy będziemy żyli w krainie kultury i sztuki. A podobno aspirujemy do europejskiej stolicy kultury.

~do_To_sem_ja (89.25. * .86) 22.06.2023 10:16

ja ich nie wyzywam... ja ich kategoryzuje :D
a co do postawienia w swoim ogródku to z chęcią ale nie zmieściłyby się

~ZibiM (89.64. * .237) 22.06.2023 09:59

Spokojnie, jeśli miasto ma taki pomysł na zarabianie i wynajmuje teren pod czyjąś wystawę to luzik, byle tylko pokazali na co te pieniądze wydadzą.

~Bungabunga (46.204. * .163) 22.06.2023 09:16

Czytając poniższe komentarze, trudno nie odnieść wrażenia, że ich twórcy mają istotny delikt intelektualny. Być może jest to nieuświadomiony krzyk, którym wołają o pomoc w usprawnieniu działania ich synaps w OUN.

~To_sem_ja (31.0. * .235) 22.06.2023 09:03

Pył, wiersz wspaniały, sam go promuję, jako przyczynek do myślenia (dot. hucpy operacji c19 czy straaasznej "wojny" na upa-inie).
Niestety większość ludzi nie ma dostępu do niezależnych mediów. A nawet nie chce. Wolą papkę main streamu...
A jeśli te "dzieło" Ci się podoba, wystaw na swoim podwórku...
Nie wyzywaj ludzi, którzy wyrażają o tym swoją opinię.

~Pył (89.25. * .86) 22.06.2023 08:18

o ile anioły-fallusy były kiepskie o tyle "chichot życia" jest świetny, ale plebs z tej wsi tego nie ogarnie bo to nie kabaret czy discopolo...

Historia zatacza koło i ponownie – jak przed stu laty – populiści zyskują posłuch. Ty, który to czytasz, pozostań wierny rozumowi i zdrowemu rozsądkowi. Nie pozwól klaunom decydować o Twoim życiu.

Wiersz: Do prostego człowieka – Julian Tuwim
Gdy znów do murów klajstrem świeżym
Przylepiać zaczną obwieszczenia,
Gdy „do ludności”, „do żołnierzy”
Na alarm czarny druk uderzy
I byle drab, i byle szczeniak
W odwieczne kłamstwo ich uwierzy,
Że trzeba iść i z armat walić,
Mordować, grabić, truć i palić;
Gdy zaczną na tysięczną modłę
Ojczyznę szarpać deklinacją
I łudzić kolorowym godłem,
I judzić „historyczną racją”,
O piędzi, chwale i rubieży,
O ojcach, dziadach i sztandarach,
O bohaterach i ofiarach;
Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin
Pobłogosławić twój karabin,
Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,
Że za ojczyznę – bić się trzeba;
Kiedy rozścierwi się, rozchami
Wrzask liter pierwszych stron dzienników,
A stado dzikich bab – kwiatami
Obrzucać zacznie „żołnierzyków”. –
– O, przyjacielu nieuczony,
Mój bliźni z tej czy innej ziemi!
Wiedz, że na trwogę biją w dzwony
Króle z pannami brzuchatemi;
Wiedz, że to bujda, granda zwykła,
Gdy ci wołają: „Broń na ramię!”,
Że im gdzieś nafta z ziemi sikła
I obrodziła dolarami;
Że coś im w bankach nie sztymuje,
Że gdzieś zwęszyli kasy pełne
Lub upatrzyły tłuste szuje
Cło jakieś grubsze na bawełnę.
Rżnij karabinem w bruk ulicy!
Twoja jest krew, a ich jest nafta!
I od stolicy do stolicy
Zawołaj broniąc swej krwawicy:
„Bujać – to my, panowie szlachta!”

~buye (188.137. * .108) 22.06.2023 07:58

Rzadko spotyka się coś równie oszkliwego.

~juyt (188.137. * .108) 22.06.2023 07:58

Dlaczego nam to robią.

~Raperkaklasztorna (89.64. * .251) 22.06.2023 06:33

Patrząc na to coś można faktycznie zatęsknić za dildo-aniołami. Pytanie komu zależy by w naszym mieście promowano akurat tego konkretnego artystę? Wygląda to wszystko bardzo podejrzanie.

~japrdl (85.202. * .231) 22.06.2023 04:42

Nareszcie te szpecące ameliniowe słupy się stracą bo patrzeć na to nie można było.

~To_sem_ja (31.0. * .225) 21.06.2023 22:57

Mam nadzieję, że te "wspaniałości" artysta wystawia jako swoją darmową reklamę...
Przecież piniędzy na nic nie ma, zwłaszcza na małe kluby sportowe...

121210416 21.06.2023 19:43

Obawiam się, że ta wystawa też może być pozbawiona pewnych elementów. MOŻE SIĘ COŚ DA SPRZEDAĆ. OBY NIE.

~Szymon847484 (46.134. * .162) 21.06.2023 19:20

Nie miałem jeszcze okazji w życiu widzieć tak okropnych rzeźb. Coś potwornego. #europejskastolicakultury