Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Oto kandydaci Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL w wyborach do Sejmu 2023 w okręgu rybnickim [ZDJĘCIA]

TEKST AKTUALIZOWANY

Na liście kandydatów są inżynierowie, przedsiębiorcy, nauczyciele, a także byli i obecni samorządowcy, w tym były wicestarosta powiatu wodzisławskiego oraz były wiceprezydent Żor.

Oto kandydaci Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL w wyborach do Sejmu 2023 w okręgu rybnickim [ZDJĘCIA]Wojciech Żołneczko
Łukasz Osmalak (w centrum) to lider listy Trzeciej Drogi w naszym regionie. Konferencję prasową połączoną z prezentacją kandydatów zorganizowano 25 sierpnia na skwerze POW w Rybniku.

Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL zaprezentowały kandydatów w wyborach do sejmu w okręgu rybnickim. Na liście są osoby z całego regionu - samorządowcy, nauczyciele i przedsiębiorcy.

Kandydaci Trzeciej Drogi (Polski 2050 i PSL) w wyborach do Sejmu RP z okręgu 30 (powiaty: mikołowski, raciborski, wodzisławski, a także Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory):

1. Łukasz Osmalak (Polska 2050 Szymona Hołowni) - radny powiatu mikołowskiego, szkoleniowiec w branży IT.

2. Paweł Helis (PSL) - rybniczanin, inżynier górnictwa, regionalista.

3. Beata Młynarczyk (PSL) - mieszkanka Olzy, radna gminy Gorzyce, nauczycielka fizyki w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl.

4. Iwona Wolny (Polska 2050 Szymona Hołowni) - mieszkanka Raciborza, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

5. Tadeusz Gruszka (Polska 2050 Szymona Hołowni) - były główny mechanik na KWK Jankowice, były przewodniczący rady miasta, senator VII kadencji z ramienia PiS, były radny sejmiku wojewódzkiego.

6. Waldemar Świerczek (PSL) - przedsiębiorca i działacz mniejszości niemieckiej z Raciborza.

7. Wiesława Hulim (PSL) - mieszkanka Gotartowic, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 20 w Rybniku. W poprzednich wyborach parlamentarnych startowała z listy PSL, zdobyła 1 379 głosów.

8. Jacek Arasim (Polska 2050 Szymona Hołowni) - politolog, założyciel Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, były radny i były zastępca prezydenta Żor.

9. Sylwia Machnik (PSL) - mieszkanka Turza w gminie Kuźnia Raciborska, matka siedmiorga dzieci, przez wiele lat była kierowcą autobusu w prowadzonej przez siebie firmie. W poprzednich wyborach parlamentarnych startowała z listy PSL, zdobyła 1 611 głosów.

10. Dariusz Prus (Polska 2050 Szymona Hołowni) - przedsiębiorca, były wicestarosta powiatu wodzisławskiego.

11. Aleksandra Bluszcz-Abdul Razak (PSL) - mieszkanka Szczejkowic, nauczycielka, regionalistka

12. Beata Górka (Polska 2050 Szymona Hołowni) - raciborzanka, współautorka szeregu inicjatyw o charakterze charytatywnym w powiecie raciborskim.

13. Piotr Pieprz (PSL) - inżynier, działacz społeczny z Rydułtów.

14. Michał Toman (Polska 2050 Szymona Hołowni) - magister inżynier Politechniki Śląskiej w Gliwicach, radny Czerwionki-Leszczyn.

15. Artur Oleksiński - żorzanin, przedsiębiorca, społecznik. W poprzednich wyborach parlamentarnych startował z listy PSL, zdobył 262 głosy.

16. Danuta Motyczka (Polska 2050 Szymona Hołowni) - była nauczycielka, prezes spółki budowlanej, mieszkanka Czyżowic, wdowa po senatorze Antonim Motyczce.

17. Ewa Zajączkowska - księgowa z Mikołowa.

18. - Iwona Kalita (Polska 2050 Szymona Hołowni) - mieszkanka Jastrzębia-Zdroju, pracowniczka samorządowa, zaangażowana w akcje społeczne Polski 2050 Szymona Hołowni.


Normalna szkoła to normalny kraj

Łukasz Osmalak przekonuje, że bez zmian w sferze edukacji, trudno będzie przekonać młodych ludzi, by nie emigrowali i zakładali rodziny tu na miejscu. Ł. Osmalak uważa, że pieniądze, które rząd zamierza przeznaczyć na wzrost rodzinnego świadczenia opiekuńczego z 500 zł na 800 zł powinny zostać przeznaczone na budowę żłobków, opiekę stomatologiczną w szkołach podstawowych, opiekę psychologiczną w szkołach.

- Mam takie poczucie, że jeżeli młody człowiek, który kończy szkołę średnią, będzie miał poczucie, że w tej szkole było normalnie, to on będzie miał poczucie, że w kraju jest normalnie. Ale jak ten młody człowiek będzie się martwił, że minister jest taki, jaki jest, że nauczyciele są słabo opłacani i lekcje były przeciętne, to on wchodzi w dorosłe życie z myślą: "Co ja mam tu robić? Trzeba uciekać"

- mówi Łukasz Osmalak.

"Jedynka" Trzeciej Drogi w naszym regionie uważa, że najpilniejszym tematem, który wymaga "ogarnięcia", jest kwestia budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz Kolei Dużych Prędkości.

- Drugi temat to jest sprawiedliwa transformacja energetyczna. Ja też wywodzę się z rodziny górniczej, mój ojciec był górnikiem, kopalnia i węgiel to jest coś, co się w sercu nosi, bo z tym się urodziłeś i z tym umrzesz, ale z drugiej strony mamy świadomość tego, że nie ma odwrotu i w dłużej perspektywie czasowej my musimy te decyzje podejmować. Trzeba do tego tak podejść, żeby dziecko górnika u nas na Śląsku było tak samo traktowane jak dziecko managera z Warszawy czy dziecko inżyniera z Gdańska. Jeżeli ojciec przestanie pracować tu na kopalni, bo kopalnia zostanie zamknięta, to on musi mieć zagwarantowany minimalny dochód, musi być wsparty jeśli chodzi o przebranżowienie się i być dostosowany do wejścia w nowy zawód, np. związany z odnawialnymi źródłami energii - mówi Łukasz Osmalak.

Zrobić miejsce młodemu pokoleniu

Bronisław Karasek z Gołkowic od wielu lat związany jest ze strukturami PSL w naszym regionie. W 2015 roku był "jedynką" tego ugrupowania na liście w wyborach do Sejmu, z kolei w 2019 roku kandydował z ostatniego miejsca. Dobry wynik osiągnął w wyborach samorządowych. Kandydując do Sejmiku Śląskiego zdobył 4 314 głosów. Dlaczego jego nazwisko nie znalazło się na liście Trzeciej Drogi?

- Trzeba pokazać młodsze pokolenie. Żeby zdobyć dobrą liczbę głosów, trzeba się pokazywać, startować w kilku wyborach, żeby wyborcy mogli ich kojarzyć. Będzie to dla nich dobry punkt wyjścia do startu w kolejnych wyborach - czy to samorządowych, czy parlamentarnych - mówi Nowinom Bronisław Karasek.

Działacz PSL przyznaje, że zarówno w sferze politycznej jak i przedsiębiorczej, chce ustąpić miejsca "młodym". - To samo jest z firmą, którą prowadzę. Cieszę się, że mam następców. Ja mogę teraz zrobić krok do tyłu i cieszyć się życiem - mówi i dodaje, że być może wystartuje w wyborach samorządowych do Sejmiku Województwa Śląskiego. Wybory samorządowe odbędą się wiosną 2024 roku.

Górnictwo i próg wyborczy

Dla rybniczanina Pawła Helisa będą to kolejne wybory parlamentarne. W 2015 roku bez powodzenia ubiegał się o mandat senatora reprezentując ugrupowanie KORWiN (zdobył 17 440 głosów). W 2018 roku kandydował z komitetu Ślonzoki Razem do Sejmiku Województwa Śląskiego (4 892 głosów, brak mandatu). W 2019 roku ponownie startował w wyborach do senatu, również z komitetu Ślonzoki Razem. Zdobył 23 807 głosów. W kuluarach mówiło się, że P. Helis "podebrał" część głosów kandydatowi opozycji Grzegorzowi Wolnikowi, co ostatecznie pozwoliło Wojciechowi Piesze z PiS utrzymać mandat senatora.

Paweł Helis w przeszłości był kandydatem ugrupowania KORWiN (dziś wielu jego członków należy do Konfederacji) oraz komitetu Ślonzoki Razem. Tym razem związał się z Trzecią Drogą.

Paweł Helis woli nie mówić pobieżnie o programie wyborczym. Odsyła na stronę Stowarzyszenia Nasz Wspólny Śląski Dom, gdzie "wszystko zostało opisane". Jako poseł w pierwszej kolejności chciałby zająć się "uregulowaniami prawnymi górnictwa", a także zmianą regulacji wyborczych, które określa jako "szkodliwe dla społeczeństwa". P. Helis uważa, że 5-procentowy próg wyborczy powinien zostać obniżony.

Pawła Helisa komplementuje kandydat do senatu opozycji Piotr Masłowski, członek Polski 2050 Szymona Hołowni. - Pan Paweł Helis w wyborach do senatu dostał prawie 24 tysiące głosów. Bardzo się cieszę, że mamy takiego silnego, śląskiego kandydata - mówi Piotr Masłowski.

Scena polityczna jest zabetonowana

"Dziesiątką" na liście trzeciej drogi jest Dariusz Prus, były wicestarosta powiatu wodzisławskiego. Dlaczego postawił na Szymona Hołownię? - Żeby była alternatywa wobec wieloletnich rządów PO oraz Prawa i Sprawiedliwości. Na ich listach są od wielu lat te same osoby, zamieniają się tylko numerami. Scena polityczna jest zabetonowana i trzeba na nią wprowadzić nowe osoby, z nowymi pomysłami, z nowym programem. Wtedy będzie lepiej - mówi Dariusz Prus.

Zwracamy uwagę, że dziesiąte miejsce na liście wyborczej jest bardzo problematyczne dla skutecznych starań o mandat poselski. Jaki pomysł na kampanię ma były wicestarosta wodzisławski? - Przede wszystkim chodzić i prosić, żeby wyborcy przyszli do urn. Im większa frekwencja tym lepiej. Wybory to święto demokracji. Jako trzecia siła chcemy zaistnieć w polskim parlamencie i myślę, że nam się to uda. Program Polski 2050 i Szymona Hołowni popierama w stu procentach i uważam go za bardzo dobry dla Polski - mówi Dariusz Prus.

O jaką inwestycję w powiecie wodzisławskim lobbowałby Dariusz Prus, gdyby został posłem? - Myślę, że taką inwestycją jest Droga Główna Południowa, która nie powstała, a jest inwestycją bardzo ważną dla powiatu wodzisławskiego. To jest cel nadrzędny i numer jeden, jeśli chodzi o poważne, wielomilionowe inwestycje - odpowiada Dariusz Prus.


Ludzie

Dariusz Prus

Były wicestarosta powiatu wodzisławskiego 

Łukasz Osmalak

Poseł na Sejm RP

22 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
aus 07.09.2023 11:18

Pan Prus nie jest nową osobą wiec co on gada o nowych osobach z POmysłami? Jak tam jest właśnie on to już na pewno na nich nie zagłosuje. Dajcie spokój

~Donek (79.187. * .53) 29.08.2023 13:57

patolewactwo z ZSL

~Januuusz (46.204. * .19) 27.08.2023 17:01

Dzisiaj w kościele przy słowach : módlmy sie za rolnikow itd brakło mi dopowiedzenia :aby żaden złodziei inflacyjny nie okradł Ich i innych ludzi z efektów pracy.

~Kubaaaallla (85.202. * .83) 27.08.2023 11:13

Policzcie w styczniu ile Wasza emerytura była razy wyższa gdy odchodziliście na nią ...od ówczesnej najnizszej placy krajowej a ile bedzie teraz po Nowym Roku od aktualnej najnizsza zezej .Dostosujcie to do cen ktore będą adekwatne do tej nowej najnizszej placy. .Zostaliście zmanipulowani gdyz z pazerności widzieliście zasiłki którymi Was robili w ciu... a nie spadek realnej wartosci emerytur.Juz niedlugo wielu z Was pojdzie na zebry..Powodzenia w analizie tematu. ..

~Kubaaaad (85.202. * .83) 26.08.2023 14:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Policzcie w styczniu ile Wasza emerytura była razy wyższa gdy odchodziliście na nią ...od ówczesnej najnizszej placy krajowej a ile bedzie teraz po Nowym Roku Dostosujcie to do cen ktore będą adekwatne do tej najnizszej placy. .Zostaliście zmanipulowani gdyz z pazerności widzieliście zasiłki którymi Was robili w ciu... a nie spadek realnej wartosci emerytur..Powodzenia w analizie tematu. ..

MichalGR 25.08.2023 20:03
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Dobrze, ze jednak reszta komentarzy obiektywna. Powiedzmy sobie szczerze. Nie ma tu znanych twarzy.

~Kostro (212.109. * .7) 25.08.2023 18:38

Nikogo nie znam z tej czelotki. Totalna porażka! Lista widmo!

~Alfredo (5.173. * .41) 25.08.2023 18:07
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

10 na liście ? Ręce opadają ! Człowiek któremu nigdzie nie wyszło, z każdego miejsca wyleciał to dalej się pcha wstyd ponad wszelką miarę......

~SzkodaSłów (109.248. * .173) 25.08.2023 17:23
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Do czego to doszło,żeby dzisiaj dowiedzieć się prawdy musimy jej szukać poza pisowską propagandą tvpis na np. zagranicznych portalach
do czego żeście ludzie doprowadzili,te plusy przyćmiły wam chyba rozum

MichalGR 25.08.2023 17:10
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@~do_niżej (5.184. * .78)
A co Ty masz za osiągnięcia? Piszesz, ze Po jest inne niz PiS i to pokazuje Twoją inteligencję :D

~AAaaAa (89.64. * .44) 25.08.2023 17:09
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Pogonić to wszystko i wybrać prawdziwie polski rząd.

MichalGR 25.08.2023 17:09
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

@~do_zalosnego_typa_nizej (46.22. * .178)
Biedaku? Jak proponuje konkretne rozwiazania i daje argumenty to odzywają sie same lewaki-biedaki, ktore sie boja o swoja emeryturę.
Musisz wiedzieć, ze musiałbym zrezygnowac z prowadzenia firmy gdybym byl na liście, co sie nie kalkuluje kompletnie.

~do_niżej (5.184. * .78) 25.08.2023 16:58
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

do ~do_zalosnego_typa_nizej (46.22. * .178)
michalgr
to taki nowinowy głupek
odpuść mu

~do_zalosnego_typa_nizej (46.22. * .178) 25.08.2023 15:40
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

a Ty kim jesteś, trollem?
ciebie biedaku nie na żadnej liście nie chce

MichalGR 25.08.2023 15:35
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Iwona Wolny, Sylwia Machnik XD
Żona człowieka bez ust i kierowca autobusu. XD

~Popieram (46.22. * .178) 25.08.2023 14:43
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

każdy jest lepszy od pis!!!

~Pajacyx (188.147. * .42) 25.08.2023 14:26
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Hahaha gwiazdy jak byk!

~CentroprawicowyLiberał (87.140. * .67) 25.08.2023 12:45
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jeśli chodzi o kandydatów prezentujących górnoląski punkt widzenia, działaczy na rzecz upodmiotowienia Górnoślązaków, to obrym wyborem jest chyba Pan Helis, nr.2 na liście - dawny działacz Ruchu Autonomii Śląska, teraz chyba w NWŚD i Ślonzokach Razem. Często startował w wyborach ogólnokrajowych z list powiązanych z dawną Unią Polotyki Realnej. Poczekam jeszcze aż będą ostatecznie zarejestrowane listy, może pojawią się jeszcze ciekawe kandydaturygórnośląskich patriotōw, ale póki co, to mój faworyt do sejmu w naszym okręgu :-)

~PijanySkrzat (18.170. * .148) 25.08.2023 12:27
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~DoEmerytowkurozwadze
Za picie pod żabką nie ma emerytury, więc pijaków to nie dotyczy.
Ty jedynie się łudzisz że znowu będziesz kradł VAT, że znowu będą lewe faktury na telefony..

~1972 (46.204. * .9) 25.08.2023 12:07
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Naprawdę porażające, jak niewiele trzeba zrobić i jak niewiele znaczyć, by móc się znaleźć na liście drogi trzeciej - co by nie mówić, pretendujących do wąskiego grona wybrańców narodu.

~DoEmerytowkurozwadze (46.204. * .75) 25.08.2023 11:20
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Jak Pan zapewne słyszał emeryci twierdzą, że PIS tak dobrze rządzi gdyż dostają wysokie waloryzacjie a nawet 13stki ,14stki i jeszcze ...,to dlaczego ,dlaczego emerytury tak wielu z Nich będą wysokością zrównały sie lub prawie najnizszej placy krajowej a ta bedzie następstwem odpowiedniego wzrostu wzrost cenn wszystkiego na rynku.. Czy wielu z Was emeryci po 35latach pracy marzyło aby mieć emeryture równą najnizszej placy krajowej ?!...Nie wierzycie.. "W nadchodzącym roku przewidziane są dwa etapy podwyżek najnizszej krajowej . W styczniu płaca wzrośnie do 4270,60 zł brutto . Ostatecznie oznacza to wzrost znaczny w stosunku do tej płacy z roku 2023."..Policzcie ile Wasza emerytura była razy wyższa gdy odchodziliście na nią ...od ówczesnej najnizszej placy krajowej a ile bedzie teraz po Nowym Roku .Zostaliście zmanipulowani gdyz z pazerności widzieliście zasiłki którymi Was robili w ciu... a nie spadek realnej wartosci emerytur..Powodzenia w analizie tematu. ..

~DrogaNaManowce (89.171. * .51) 25.08.2023 11:19
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Śmiech przez łzy... ludzie, którzy do rad gmin i powiatów się nie dostali...