Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przystanek PRL - Jastrzębie znów wróciło do minionej epoki [ZDJĘCIA, WIDEO]

W niedzielę Jastrzębie-Zdrój przeniosło się na chwilę do czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL). Lata, kiedy panował u nas komunizm, potraktowano z przymrużeniem oka. Jednak pomyślano o tym, aby przybliżyć młodemu pokoleniu historię tamtego czasu.

Przystanek PRL - Jastrzębie znów wróciło do minionej epoki [ZDJĘCIA, WIDEO]
Na imprezie nie zabrakło milicjantów. Fot. A. Klocek

Przystanek PRL - Jastrzębie znów wróciło do minionej epoki [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zanim zapanowała piknikowa atmosfera, jastrzębianie przemaszerowali spod siedziby magistratu na rondo Porozumienia Jastrzębskiego. Nieopodal masztu z flagą, odsłonięto cztery tablice z treścią porozumienia. W ten sposób miasto upamiętniło bohaterstwo uczestników tamtych wydarzeń. Teraz każdy może bezpośrednio zapoznać się z postulatami strajkujących górników. Zresztą tuż obok znajduje się blok z ich graficznym wyobrażeniem.

Przedstawiciele władz uroczyście odsłonili tablice z tekstem Porozumienia Jastrzębskiego. Fot. A klocek

Jednym z symboli PRL był tak zwany ogórek, czyli autobus marki Jelcz. Na pokładzie właśnie takiego pojazdu wielu mieszkańców docierało do Jastrzębia, w poszukiwaniu nowego miejsca życia. Na imprezie jest on zawsze dużą atrakcją. Nie dziwiły więc długie kolejki na przystanku i fakt, że nie wszyscy byli tymi szczęśliwcami, którzy dostali się do środka. Jeszcze do dzisiaj wielu z łezką w oku wspomina podróże tym kultowym autobusem.

Milicja Obywatelska, a dokładnie jej funkcjonariusze również byli obecni na imprezie. Dzisiaj mundur ten budzi uśmiech, jednak przed laty milicjant mógł naprawdę uprzykrzyć życie, nawet porządnemu człowiekowi. W myśl zasady dajcie mi człowieka, a znajdzie się na niego paragraf, nie mówiąc już o politycznym wykorzystywaniu tej formacji.

Charakterystyczna sylwetka kiosku RUCHU nie jest niczym nadzwyczajnym dla osób w średnim wieku. W tej budce, przy odrobinie szczęścia, można było kupić wiele rzeczy, nie tylko papierosy, prasę, chemię gospodarczą, zabawki, kosmetyki, ale nawet tak bardzo deficytowy w tamtych czasach papier toaletowy. Poza tym, pani z kiosku była bardzo dobrze poinformowaną osobą na osiedlu.

Jeśli już o papierosach mowa, to na stoisku kolekcjonerskim prezentowano papierosy, które były w modzie w czasach PRL, jak zresztą samo palenie – Popularne, Klubowe, Carmeny, Sporty i Extra Mocne. Tuż obok znajdowało się stoisko z kryształami i innymi szklanymi wytworami z dawnych lat.

Całości dopełniły występy zespołów muzycznych – Winyl Band i Ex Maanam. Na placu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy niepodzielnie panowały, stare, bardzo dobrze znane szlagiery. Zabawa była przednia. Organizatorem przedsięwzięcia był Miejski Ośrodek Kultury. 

 

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Gizmo (89.64. * .154) 05.09.2023 01:46

Tak się objawia syndrom sztokholmski

~Mateosz (195.20. * .180) 04.09.2023 17:06

Jastrzębie nigdy nie wyszło z minionej epoki

~TerazUpadek (46.134. * .193) 04.09.2023 14:56

Z 60 lat tylko okres PRL był dla Jastrzębia łaskawy i rozwojowy. Pozostałe lata to totalny upadek. Czyżby zabrakło ludzi, pomysłów i centralnego zarządzania z Warszawy po 1990 roku?

~WOPRmoszczenica (193.239. * .119) 04.09.2023 13:00

Jastrzębie to dalej PRL i umiera powoli jak PRL

~Kolendra (31.179. * .1) 04.09.2023 12:13

Piękny koncert exMaanam. Fajnie było posłuchać starych przebojów na żywo.

~Dilerzyautsieciesza (85.202. * .83) 04.09.2023 11:08
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Przeciez komuna sie wróciła ,to dobrze ze ceny rosną bo wowczas wiecej z vatu do budzetu. Albo czy sie stoi czy sie lezy na dziecko 500zl sie nalezy aż moze 800zl .Wszyscy mamy jednakwe żełodki -Jaruzel.

~DziękiPremierzeMorawiecki (188.146. * .102) 04.09.2023 10:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pięknie i to wszystko dzięki Panu Morawieckiemu i jego dotacją.

~Skarbnik (79.184. * .70) 04.09.2023 09:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

WOPRmoszczenicy (193.239. * .119)... Czy ty uważasz , że rekonstrukcje historyczne bitew czy walk z okupantem to ... tęsknota za wojną i okupacją ...zastanów się , PRL był jedną z wielu epok w Polsce i przeszedł do Historii , nie można zajmować się terażniejszością nie znając przeszłości czyli historii. W artkule nie znajdziesz gloryfikacji czasów PRL-u .

~Raperkaklasztorna (89.64. * .172) 04.09.2023 09:23

piękne to były czasy dla naszego miasta

~Gimbus (46.204. * .32) 04.09.2023 08:42
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wspaniały koncert zespołu Maanam w ramach "przystanek PRL"!!!
Nowa wokalistka Maanam-u jest fantastyczna. Śp. KORA może być dumna z następczyni. Daliście czadu w niedzielny wieczór. Dzięki.

~Skarbnik (79.184. * .70) 04.09.2023 08:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

WOPRmoszczenicy (193.239. * .119).... nie zapominaj , że "nowe" Jastrzębie to zasługa towarzysza I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka .Zwróć uwagę że na każdym osiedlu jest szkoła i przedszkole a co dzisiejsza władza buduje ... zalewa tą mieścinę betonem , a 50 metrów chodnika buduje się dwa lata i końca nie widać .

~WOPRmoszczenicy (193.239. * .119) 04.09.2023 00:08
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

I za czym tak tęsknicie.. za czekoladą w Pewexie ,kolejkami Do pełni szczęścia brakowało wam pałowania ZOMO