Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jubileusz 300-lecia obecności Matki Bożej w Pszowie. Odpust w niedzielę [ZAPOWIEDŹ]

W piątek rozpoczną się uroczystości kończące jubileusz związany z obecnością cudownego obrazu Matki Bożej Uśmiechniętej w pszowskiej bazylice. W niedzielę parafia będzie przeżywać tzw. "wielki odpust". Specjalny list z zaproszeniem wystosował arcybiskup metropolita katowicki Adrian Galbas. Homilię wygłosi arcybiskup Józef Kupny, były rektor WŚSD, a obecnie metropolita wrocławski. 

Jubileusz 300-lecia obecności Matki Bożej w Pszowie. Odpust w niedzielę [ZAPOWIEDŹ]Archiwum Nowiny
Uroczystości związane z jubileuszem rozpoczną się w piątek. W niedzielę parafia będzie przeżywać odpust.

PIĄTEK (8 WRZEŚNIA)

Parafia rozpoczyna swoje świętowanie już w najbliższy piątek. Oprócz wydarzeń typowo religijnych, jak msze święte odbędzie się koncert "Oratorium Pszowskie". Jest to dzieło rozpisane na orkiestrę, chór i solistów i zostało specjalnie skomponowane na zakończenie jubileuszu.

SOBOTA (9 WRZEŚNIA)

O godzinie 18.00 sprzed kapliczki w Kokoszycach (przy ul. Pszowskiej 243) wyruszy procesja z obrazem Pani Uśmiechniętej. Nastąpi tam symboliczne przekazanie obrazu maryjnego oraz hołd Maryi złożony przez poszczególne stany. 

- To nabożeństwo ma być nawiązaniem do historycznego wydarzenia, jakie miało miejsce w 1723 roku, kiedy to wodzisławscy parafianie przekazali nam w tym miejscu odremontowany przez Fryderyka Siedleckiego obraz Pani Uśmiechniętej- czytamy na stronie parafii w Pszowie.

Po przyjściu procesji do bazyliki rozpocznie się nabożeństwo maryjne zakończone Apelem Jasnogórskim i koncertem pieśni maryjnych, który będzie wykonany "ja za dawnych lat" z balkonu bazyliki.

Jak informuje bazylika będzie również zapewniony transport pomiędzy Kokoszycami a Pszowem. Chętni muszą się zapisać w zakrystii. Parafia zachęca do przystrojenia swoich domów.

NIEDZIELA (10 WRZEŚNIA)

Jest to dzień, w którym przypada liturgiczny odpust zwany wielkim w Pszowie, który kończy roczne obchody obecności jubileuszu cudownego obrazu. Msze sprawowane będą o godzinie: 7.00, 9.00, 11.00 (SUMA ODPUSTOWA), 16.30 i 18.00. O godzinie 10.00 rozpoczną się rozważania różańcowe prowadzone przez ks. Jerzego Szymika. Na sumie odpustowej homilię wygłosi metropolita wrocławski ks.abp. Józef Kupny.

- Po sumie odpustowej będzie okazja do wspólnego świętowania na farskim ogrodzie (poczęstunek i odpoczynek). Wejście od ulicy Niepodległości (przez bramę od strony szkoły podstawowej nr 4)- informuje parafia

Na uroczystości odpustowe zaprasza metropolita katowicki abp. Adrian Galbas, który wystosował specjalny list.

Szczegóły na stronie parafii w Pszowie

www.bazylika-pszow.pl

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Żyd_Maj (176.125. * .144) 09.09.2023 07:17
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

zibipod376 07.09.2023 17:02

Dla Zupazhipopotama, to co piszesz to już samo za siebie mówi że jesteś ciemny zabobon.
Odstaw piwo i internet to może ci wróci rozum.

~Zupazhipopotama (46.204. * .49) 06.09.2023 08:30
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Inter 06.09.2023 08:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ta kapliczka w Kokoszycach nie istnieje. Proboszcz z Kokoszyc kilka lat temu starą wyburzył i postawił nową dalej w innym miejscu. Tak dbał o zabytek związany z kultem MB. Wstydziłby się.