Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na podbój Gór Świętokrzyskich

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima w Jastrzębiu-Zdroju udali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Wyjazd był współfinansowany przez program „Poznaj Polskę” 2023.

Na podbój Gór Świętokrzyskich
Uczniowie SP 19 poznawali historię w Górach Świętokrzyskich. Fot. SP 19

Uczniowie pojechali w Góry Świętokrzyskie

Na trasie wędrówki piątoklasistów znalazł się rezerwat przyrody Kadzielnia, Kielecka Aleja Sław oraz Energetyczne Centrum Nauki.

-  Niezwykły świat maszyn, energii, światła stał przed nami otworem. Tu każdy z nas mógł eksperymentować z nauką. Na koniec spacer po Kielcach, które jest miastem legionów. W pomnikach ukryta jest pamięć o żołnierzach walczących o niepodległość Polski. Uwieńczeniem spaceru były upragnione lody na rynku. Na wyjeździe z miasta pożegnało nas słynne UFO. Nie! To tylko dworzec, ale jakże spektakularny! - relacjonują uczestnicy wycieczki.

Drugi dzień wycieczki to wizyta w Centrum Nauki Da Vinci w Podzamczu. Poznano tam tajniki funkcjonowania organizmu ludzkiego. Uczniowie dowiedzieli się, na przykład, ile wody znajduje się w organizmie człowieka i jak funkcjonuje pamięć krótkotrwała. Oprócz tego zapoznano się bliżej z postacią Leonarda da Vinci.

- Po dwóch godzinach zabawy w centrum, na pobliskim wzgórzu, ukazał nam się zamek w Chęcinach, przypominający wielki okręt. Na parkingu czekała już na nas pani przewodnik, która zabrała nas w czasy średniowiecza. Zamek wybudowany przez Wacława II, był miejscem gnieźnieńskiego skarbca, ulubionym zakątkiem regentki Elżbiety Łokietkówny, służył także Bonie Sforze  - bohaterce legendy o Białej Damie. Właśnie z tego miejsca w 1331 roku wyruszono na bitwę pod Płowcami. Z wieży podziwialiśmy widoki panoramy świętokrzyskiej, a na dziedzińcu mogliśmy przymierzyć średniowieczną zbroję - wspominają uczestnicy wycieczki.

Finałem wycieczki był króciutki pobyt w Tokarni- Muzeum Wsi Kieleckiej, podziwiano chaty z różnych rejonów tego regionu.

Dwudniowa wycieczka, zrealizowana jeszcze w czasie ubiegłego roku szkolnego, 1-2 czerwca, dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Młodzież przekonała się, że nauką można się bawić, a przy tym poszerzać swoją wiedzę z różnych dziedzin wiedzy.

Rezerwat przyrody Kadzielnia odkrył swoje tajemnice. Fot. SP 19

 

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~rafałDDD (31.0. * .54) 10.10.2023 13:51

Góry Świętokrzyskie to moje ulubione miejsce na relaks, więc jestem pewien, że dzieciakom też na pewno musiało się podobać :) Mam nadzieję, że tego typu wycieczki zasieją w nich pasję do chodzenia po górach: najpierw łagodne szlaki, by następnie podbijać coraz to nowsze szczyty... Trzymam kciuki!! Sam często używam Domków w Marzyszu koło Kielc jako bazy wypadowej, bo wszędzie blisko. Jeśli ktoś nie wie gdzie zaczynać, to zawsze jakaś rada - a jeśli nawet to nie zadziało, to ważne, żeby po prostu zacząć. Niechaj kielecka natura oczaruje każdego.....

~Roboter (194.99. * .90) 03.10.2023 20:15
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Chusteczkahigieniczna (54.36. * .39) 03.10.2023 16:45
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu