Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Święto Niepodległości w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA, WIDEO]

W Jastrzębiu-Zdroju obchody Narodowego Święta Niepodległości tradycyjnie zaczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem w Bziu i mszy świętej za Ojczyznę w kościele „na górce”. Był też polonez w wykonaniu uczniów „Korfantego”, musztra klas mundurowych oraz koncert pieśni patriotycznych. Odbył się również Marsz Niepodległości.

Święto Niepodległości w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA, WIDEO]
W obchodach Narodowego Dnia Niepodległości wzięło liczne grono mieszkańców. Fot. nph

Święto Niepodległości w Jastrzębiu-Zdroju zaczęło się od poloneza

Pierwsi świętowanie Narodowego Dnia Niepodległości zaczęli uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju, którzy w czwartek uczcili 11 listopada zatańczeniem poloneza. Było to efektowne przedsięwzięcie, w którym wzięło udział 500 par. Z pewnością zostanie w pamięci uczestników.

Uczniowie „Korfantego” zatańczyli poloneza. Fot. nph

Oficjalne uroczystości przypadły na sobotę. Delegacje władz miasta, rady miasta oraz służb mundurowych złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości w sołectwie Bzie. Następnie odprawiona została msza św. w kościele „na górce” pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny - Matki Kościoła.

Parada motocyklowa, Marsz Niepodległości i koncert

Przed południem spod hali widowiskowo-sportowej wyruszyła niepodległościowa parada motocyklowa. Uczestnicy skierowali się do Bzia, gdzie pod pomnikiem złożyli wiązanki kwiatów. Ten punkt obchodów dnia 11 listopada z pewnością można zaliczyć do atrakcyjnych, gdyż jednoślady prezentowały się imponująco. Organizatorem tego wydarzenia było WRM MC Poland chapter Jastrzębie-Zdrój.

Po południu z ulicy Mazowieckiej wyruszył Jastrzębski Marsz Niepodległości, którego organizatorem było Stowarzyszenie Chwała Bohaterom oraz Kluby Konfederacji. Tomasz Maron podkreślał, że marsz nie ma charakteru politycznego i jest wyrazem patriotyzmu mieszkańców Jastrzębia. Wzięło w nim udział około 150 osób.

Prezydent Anna Hetman mówiła, że patriotyzm ma łączyć, a nie dzielić. Fot. nph

Druga część uroczystości miejskich odbyła się na placu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, tuż przy kinie Centrum. Uczniowie klas mundurowych III LO wykonali musztrę paradną. Potem przyszedł czas na wspólne, radosne świętowanie.

Patriotyzm ma łączyć, a nie dzielić

- Współczesny patriotyzm nie dzieli ludzi, a łączy. Święto Niepodległości integrować Polaków. Nie może być wymierzone przeciwko żadnemu człowiekowi. Taki dzień jak 11 listopada nie należy do żadnej partii politycznej, a do całego społeczeństwa. To czas na radosne świętowanie - mówiła prezydent Anna Hetman.

Mieszkańcy, którzy przyszli na plac WOŚP nie tylko wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Górniczej Spółki Węglowej pod batutą Władysława Mołdrzyka, ale również wspólnie zaśpiewali najbardziej znane piosenki, jak na przykład „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”.

Uwieńczeniem miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości był pokaz laserowy przedstawiający wydarzenia z historią Polski.

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~To_sem_ja (31.0. * .239) 14.11.2023 11:10

O Romanie Dmowskim, jego życiu i twórczości, pojęcia nie masz... Nie trzeba być geniuszem, by to zauważyć.
To naturalne, że nie wiesz o swoim czerwonym matrixie. Mało ludzi zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego o tym wspomniałem.
Wszystkiego najlepiej nie wiem. To wie Bóg. Instrukcja życia i postępowania jest w Biblii. I przemilczmy temat wszystkich kościołów i religii...
No widzisz geniuszu, nie jestem tym, za nogo mnie uważasz. Ale szkoda na to czasu...

~Pył (89.25. * .86) 14.11.2023 07:53

ty wiesz o czym mam pojęcie a o czym nie,
ty wiesz, że żyje w matrixie, ja nie,

kurde, wszystko wiesz lepiej, nawet jak powinien wyglądać ład i porządek świata... Max-Kolonko nadaje ze schowka na szczotki, ty z osiedlowego parkingu siedząc w samochodzie... ale łączy was poparcie ludzi xD jaki tam wynik KOMFUNIA wywalczyła? stołek wywrócony? xD

~To_sem_ja (31.0. * .0) 14.11.2023 00:47

Nie wiem, kogo tu cytujesz. Ale pojęcia nie masz o życiorysie Romana Dmowskiego.
Tekst poniżej nadaje się do programu lewackiego gniota tefał-olsatu lub bredni socjalistów selmana-piłsudskiego.
Ruch narodowy scalał ziemie polskie pod zaborami. Walka była, w tamtym okresie, bez sensu - nie należało się wykrwawiać. Dlatego dwa duże powstania (finansowane i inspirowane z zachodu) należy uznać za głupotę, antypolskie i antyrosyjskie operacje (to samo chciał zrobić selman w 1905r., ale na szczęście zostały zgaszone jego zapędy). Największym wrogiem Polski byli (i nadal są) Niemcy. W sumie rozbiory to była wewnętrzna sprawa szwabów: Prusy, Austria i caryca Rosji Katarzyna II - Niemka!
Najcięższym zaborem był zabór pruski. Tam nawet nikt nie pomyślał o powstaniu... I hakata...
Poznając życiorys p. Romana można się dowiedzieć jakie były relacje międzynarodowe przed pierwszą wojną światową i jak zmieniały się w jej trakcie. Z wyważonym i zdroworozsądkowym komentarzem (co jest wodą święconą na lewicowy, zakłamany ogień).
Dziś nadal duże media promują nienawiść do Rosjan. Co nie oznacza, że mamy ich kochać. Inny temat.
Piszę tu skrótowo głównie do ludzi czytających komentarze, bo Ty żyjesz w czerwonym matrixie...

~Pył (89.25. * .86) 13.11.2023 09:44

a z tym dmowskim to proszę cię...

"W 1914 roku przeciwstawiał się idei niepodległości Polski, ponieważ uznawał ją za nierealną, co jeszcze można było zrozumieć, gorzej, że jego zdaniem najlepszą opcją dla Polski było złączenie wszystkich prowincji polskich pod berłem rosyjskim - najbardziej zamordystycznego z zaborców. Nie istniały jednak żadne konkretne propozycje ze strony władz carskich dotyczące poprawy sytuacji Polaków. Gdyby zatem ziścił się plan Dmowskiego, to los jego rodaków w Krakowie czy Lwowie zapewne znacząco by się pogorszył, a w Poznaniu raczej nie polepszył. Nie było przecież żadnej pewności, że zjednoczone pod carem ziemie polskie odzyskają autonomię. Wręcz przeciwnie. Spójrzmy bowiem na to z rosyjskiej perspektywy. Już kilka razy zaufano Polakom i jak to się skończyło? Oczekiwane efekty, czyli właśnie postawy ugodowe vide Dmowski, zyskiwały popularność po okresie przykręcania śruby. A to oznacza, że Polaków trzeba należało dalej rozmiękczać, nie ufać, aż do pełnej rusyfikacji."

~AvePolska (89.64. * .227) 13.11.2023 09:34

Pani Anno Hetman z PO,patriotyzm Polaków łączy i to widać ale POlityka proniemiecka i prorosyjka dzieli...
Z rąk niemców zgineło 6mln Polaków ktoś powie zapomnieć ,wybaczyć ale dlaczego skoro oni chcą obarczać nas odpowiedzialnością.

~Pył (89.25. * .86) 13.11.2023 08:28

~To_sem_ja
skandowałeś swoje ulubione hasło?

Śmierć wrogą włoszczyzny!
Tylko zielona jest skórka ogórka!
Radykalne ogrodnictwo HOP HOP HOP!
Polska bastionem wegetarianizmu!
Kto nawozi fosforem ten jest chyba potworem!
Kto nawozi potasem tego nazwę ku**sem!
Jeb*ć banany!

~To_sem_ja (31.0. * .7) 12.11.2023 15:37

Pitolicie, Hipolicie...
Definicja patriotyzmu jest jedna a nie "każdy sobie".
Chcesz wiedzieć co oznacza bycie Polakiem? Tu mam za mało miejsca, ale wyłożył to nam, mąż stanu, jeden z ojców niepodległości, Roman Dmowski ("Myśli nowoczesnego Polaka").
Zanim powtórzysz łatki przyklejone temu wielkiemu Polakowi (np. przez polskojęzyczne lewactwo i ich łże-media), przeczytaj.

~bbbb (46.134. * .157) 12.11.2023 12:39

Od kilku lat te wszystkie "marsze" pokazują jak bardzo jesteśmy podzieleni. Bo jakim prawem jakiś gość odbiera prawo do polskości czy patriotyzmu każdemu kto ma inne zdanie niż on sam. To, że ktoś ma inny kolor włosów, albo ich wcale nie ma, lub wierzy w innego Boga, albo nie wierzy w żadnego, wcale nie znaczy, że nie jest Polakiem. Jakim prawem facet oderwany od rzeczywistości, który nie potrafi ubrać butów do pary, nie wie jak stanąć w kolejce, a słuchawki to dla niego magia technologiczna uważa 3/4 społeczeństwa za niegodnych bycia Polakami. Pytam! Jakim prawem??? Jak jest nas(Polaków) jakieś 30 milionów(bo reszta jeszcze na chleb woła bep i sika w pieluchy), to każdy przedstawi inną definicję patriotyzmu i nikt nie ma prawa im tego odbierać. I póki, jako społeczeństwo tego nie zrozumiemy, póty będzie trwała wojna polsko-polska.

~MarekkkK (85.202. * .83) 12.11.2023 07:47

Czy nadal będzie Inflacja i drozyzna : Ludziom się wydaje, że rzad da Im premie za to , że są emerytami a tym czasem rząd z Ich lewej kieszeni kradnie 10zl gdy do prawej wkłada 3zl., i glupolie sie cieszą .Ludzie zrozumcie ,te 500+ ze wzrostem do 800+ czyli aż o 60%, oni muszą z czegoś sfinansować , a z czego jak sami nie umieja pracować, produkują więc pieniadze bez pokrycia czyli …z Waszych inflacją finansują na wszystkich co dali w tym nigdy nie pracujacych . Te pieniądze to Wam ukradli aby mogli rozdawać co nie Ich..a ukradli przez produkcje pustego pieniadza i za to Glapinski powinien odpowiadać przed Trybunał Stanu. Gdyby nie On to rząd tak latwo nie rzucał by haseł nie 500 a 800+ dostaniecie. Władza musiala by udowodnić iż na takie rozdawnictwo ma pokrycie ,ale jak się produkuje pusty pieniądz.!

~Jaaaan (46.204. * .59) 12.11.2023 07:20

Podstawą wlasnej wolności i niepodleglisci oprócz wielu warunkow jest takze bezpieczenstwo dochodowe społeczeństwa
Jezeli tego gnojka co zarządza obecnie w Polsce drukiem pustego pieniądza przez ktorego jego kolesie ostatnio narobili tak strasznej inflacji nie postawimy przed Trybunal Stanu to bezpiecznej wolności nigdy nie bedzie gdyz uczciwie pracujacy będą wiecznie okradani co spowoduje, iz młodzi nie będą chcieli żyć i pracowac w tym narodzie.Spotkamy Ich u Niemcow, Irlandczykow, Hiszpanow jak uciekną z własnej ziemi.

~To_sem_ja (31.0. * .15) 11.11.2023 23:34

"Współczesny patriotyzm nie dzieli ludzi, a łączy" - dlatego wmontowała swoje "dwa grosze" w tym samym czasie, co marsz.
Pławdomówna jak ryży...

~Msz (188.137. * .18) 11.11.2023 22:33

Nawet odbył się spływ kajakowy Niepodległościowy .

~Toyota (83.26. * .94) 11.11.2023 21:49
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem