Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kondycja finansowa gmin. Sprawdziliśmy, jak wypadają miejscowości regionu. Jeden samorząd na minusie

Czasopismo samorządowe "Wspólnota" opublikowało ranking kondycji finansowej samorządów z lat 2020–2022 r. w przeliczeniu na mieszkańca. Sprawdziliśmy, jak wypadają gminy Subregionu Zachodniego.

Kondycja finansowa gmin. Sprawdziliśmy, jak wypadają miejscowości regionu. Jeden samorząd na minusie Lukasz Radziejewski/ pexels.com
Zdjęcie poglądowe

Kasa ma znaczenie

Im wyższa jest wartość nadwyżki operacyjnej, tym większa jest możliwość realizacji przez samorządy nowych przedsięwzięć majątkowych. Wartość tego wskaźnika jest w dużej mierze wynikiem obiektywnych warunków, w jakich działają władze samorządowe. Związana jest z zmianami w koniunkturze gospodarczej, strumieniami dochodów zarówno własnych, jak i transferów, a także z zakresem obowiązków narzucanym przez przepisy, co wpływa na wielkość wydatków na utrzymanie różnych usług i instytucji.

- W naszym rankingu posługujemy się wskaźnikiem nadwyżki operacyjnej netto. Uwzględniamy więc nie tylko różnicę między wielkością bieżących dochodów i bieżących wydatków, ale także wielkość spłat wcześniejszego zadłużenia. Prezentowany wskaźnik pokazuje wartości średnie z lat 2020–2022 r. - informuje "Wspólnota".

Okazuje się, że jedynie trzy miasta wojewódzkie, a mianowicie Gdańsk, Szczecin i Poznań, posiadają nadwyżkę przekraczającą 750 zł na jednego mieszkańca. Ponadto, trzy inne miasta na prawach powiatu, czyli Świnoujście, Gliwice i Sopot, notują nadwyżkę per capita przekraczającą 1000 zł. Niemniej jednak, te wartości są znacznie odległe od sytuacji w 13 gminach wiejskich i 7 niewielkich miastach, gdzie średnia nadwyżka na mieszkańca przewyższa 2000 zł. Kleszczów, Łeba i Kobierzyce wyróżniają się jako bezwzględni liderzy, posiadając nadwyżki znacznie przekraczające 3500 zł na głowę.

Jastrzębie przoduje

Jak jest u nas? Jastrzębie-Zdrój plasuje się na siódmym miejscu w zestawieniu miast na prawach powiatu. W analizie uwzględniono 48 samorządów. Jastrzębie zajmuje tę pozycję, osiągając 645,07 zł per capita. Rybnik ósme miejsce, notując kwotę 639,48 zł, natomiast Żory znajdują się na dwudziestym piątym miejscu z wynikiem 322,41 zł.

Powiat rybnicki w pierwszej setce

Powiat rybnicki przoduje w rankingu powiatów ziemskich w naszym regionie, osiągając 131,09 zł. Plasuje się on na 73. pozycji spośród 314 sklasyfikowanych samorządów. Natomiast powiat raciborski zajmuje 176. miejsce, notując kwotę 84,04 zł per capita, a powiat wodzisławski plasuje się na 210. pozycji, prezentując wynik 67,62 zł na mieszkańca.

Radlin na minusie

W zestawieniu 631 miasteczek regionu, najwyższą notę uzyskuje Kuźnia Raciborska, zajmując 269. miejsce i osiągając średni dochód per capita w wysokości 432,55 zł. Kolejno Czerwionka-Leszczyny plasując się na 368. miejscu z wynikiem 346,42 zł, Pszów na 390. miejscu, prezentując wynik 328,82 zł. Następnie Krzanowice zajmują 436. miejsce z dochodem 285,50 zł, Rydułtowy plasują się na 585. miejscu z wynikiem 100,68 zł, a Radlin zajmuje 619. miejsce i osiąga ujemny średni dochód per capita w wysokości - 61,77 zł.

Racibórz przed Wodzisławiem

W rankingu miast powiatowych najwyżej, bo na 61. miejscu, plasuje się Racibórz, notując średni dochód per capita w wysokości 460,32 zł. Niżej, na 242. pozycji, znajduje się Wodzisław Śląski, prezentując średnią kwotę 92,30 zł. W tej pozycji pod uwagę brano 267 miast.

Najwyżej Pietrowice, najniżej Lyski  

W rankingu gmin wiejskich, w którym sklasyfikowano 1513 miejscowości, najwyżej ocenioną pod względem średniego dochodu per capita z terenu Subregionu Zachodniego jest gmina Pietrowice Wielkie, zajmująca 194. miejsce i notująca 850,75 zł. Następnie, na 307. pozycji plasują się Marklowice, które prezentują wynik 740,88 zł. Kolejno, na 367. miejscu znajdują się Jejkowice z wynikiem 699,49 zł, a na 430. miejscu Rudnik notuje 658,21 zł per capita. W dalszej części rankingu, na 441. pozycji, widnieje Kornowac z wynikiem 653,66 zł, natomiast na 463. miejscu gmina Gorzyce osiąga średni dochód per capita wynoszący 640,06 zł. Świerklany plasują się na 626. miejscu, prezentując wynik 560,51 zł, zaś Godów zajmuje 595. miejsce, notując 576,88 zł per capita. Na 777. pozycji znajduje się Mszana z wynikiem 489,57 zł, a na 806. miejscu Gaszowice prezentują średni dochód per capita wynoszący 476,83 zł. Na 835. miejscu umiejscowiona jest gmina Nędza z wynikiem 468,52 zł, a na 1018. miejscu Krzyżanowice notują 392,47 zł. Następnie, na 1155. miejscu, znajduje się Lubomia z wynikiem 322,66 zł per capita. Ostatnią pozycję w tym zestawieniu, 1439. miejsce, zajmuje gmina Lyski osiągając najniższy średni dochód per capita w wysokości 126,07 zł.

Ranking "Wspólnoty" dostępny jest TUTAJ

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Fiat_M (104.28. * .120) 23.11.2023 09:20

Brak nadwyżki operacyjnej oznacza, że pieniądze są w trakcie inwestycji. Podaliście ranking, nie rozumiejąc jego znaczenia. Gmina, która inwestuje - rozwija się, ale jednym z symptomów może być niska nadwyżka operacyjna (tak jak każdy Kowalski, który np. buduje dom). W perspektywie krótkiego czasu zwiększy to komfort życia mieszkańców, a w dłuższej perspektywie dochody gminy. Pisać o tym w sposób pejoratywny (negatywny) może tylko "orzeł", który chce zaliczyć wersówkę na wypłatę i przepisuje cudze teksty dopasowując je do swojej wiedzy.

~Kokospoko (46.204. * .250) 22.11.2023 16:57

Brawo Radlin i burmistrzka

~Reno (5.184. * .166) 22.11.2023 15:50

To jest też jakiś znak dla mlodych gdzie warto budować przyszłość. Rybnik cały czas inwestuje a mimo to będzie miał kasę na inwestycje w przyszłości. Najbardziej żal mieszkańców powiatu wodzislawskiego w którym zapaść i nie ma nawet światełka w tunelu.

~Lokalnie (46.134. * .173) 22.11.2023 15:20

„Jastrzębie-Zdrój plasuje się na siódmym miejscu w Subregionie Zachodnim w zestawieniu miast na prawach powiatu” ???? To mamy, aż siedem miast na prawach powiatu w subregionie? Jeszcze Rybnik, Żory a potem co?