Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sejmik Województwa Śląskiego wyraził zgodę na odwołanie Józefa Kubicy. Czy zmiana na stanowisku szefa Lasów Państwowych będzie mieć wpływ na nadleśnictwa w naszym regionie?

9 stycznia miała miejsce nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, podczas której radni podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na odwołanie radnego Józefa Kubicy ze stanowiska Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Sejmik Województwa Śląskiego wyraził zgodę na odwołanie Józefa Kubicy. Czy zmiana na stanowisku szefa Lasów Państwowych będzie mieć wpływ na nadleśnictwa w naszym regionie?mad/arch.Nowiny.pl
Józef Kubica zostanie odwołany ze stanowiska dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Sejmik wyraził zgodę uchwałą na nadzwyczajnej sesji.

Jak już wcześniej informowaliśmy (TUTAJ), Józef Kubica pełni funkcję dyrektora generalnego Lasów Państwowych od 2021 roku, ale jego kariera z Lasami ma swój początek ponad 45 lat temu, gdy rozpoczął pracę jako leśniczy. Stopniowo wspinał się po kolejnych szczeblach. Wiosną 2020 roku objął stanowisko dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, później awansował na najważniejszy urząd w tej jednostce.

Dlaczego Józefa Kubicy nie można było odwołać bez zgody Sejmiku Śląskiego?

Obecna koalicja rządząca zdecydowała o odwołaniu Kubicy ze stanowiska, jednak w związku z pełnieniem przez niego funkcji radnego Sejmiku Województwa Śląskiego zgodę na taką decyzję musiał wydać Sejmik. 

Nadzwyczajna sesja odbyła się we wtorek, 9 stycznia. Sejmik wyraził zgodnę na odwołanie Kubicy. W głosowaniu wzięło udział 35 radnych, 10 radnych było nieobecnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 24 radnych, 11 było przeciw. Głosowanie poprzedziła dyskusja, która trwała około godziny.

- Wynik głosowania był z góry przesądzony gdyż koalicja rządząca w Sejmiku ma większość i to jest to samo środowisko polityczne, które sprawuje władzę w Polsce. Podczas głosowania na sali była duża absencja radnych PiS co sprawiło, że głosowanie było tylko formalnością. Osobiście dziwi mnie tylko pośpiech. Moim zdaniem można było podjąć tę uchwałę na normalnej sesji zaplanowanej za dwa tygodnie. Nie była do tego potrzebna nadzwyczajna sesja, którą zwołuje się zazwyczaj w sprawach ważnych dla regionu a nie jednej sprawy personalnej – mówi Nowinom radny Jarosław Szczęsny.

Związki Józefa Kubicy z Suwerenną Polską

Józef Kubica jest związany z Suwerenną Polską (wcześniej Solidarną Polską). W ostatnich wyborach parlamentarnych kandydował nawet na posła z okręgu numer 29, obejmującego powiaty gliwicki i tarnogórski oraz miasta Bytom, Gliwice i Zabrze. Starania kandydata Prawa i Sprawiedliwości zakończyły się niepowodzeniem, zdobył 5 313 głosów.

Roszada w Lasach Państwowych

Nowym Generalnym Dyrektorem Lasów Państwowych zostanie Witold Koss. Prawdopodobnie zmiana w kierownictwie Lasów Państwowych pociągnie za sobą wymianę dyrektorów regionalnych, a w przyszłości być może również nadleśniczych.

Dyrektorem Regionalnym Lasów Państwowych w województwie śląskim jest Damian Sieber. Nadleśniczym w Nadleśnictwie Rudy jest Marcin Fischer, natomiast na czele Nadleśnictwa Rybnik stoi obecnie Tomasz Olszewski


Zobacz też:

https://agronowiny.pl/wiadomosci/226721-szef-lasow-panstwowych-straci-stanowisko-wkrotce-decyzje-w-tej-sprawie-podejma-radni-sejmiku-wojewodztwa-slaskiego.html

Ludzie

Marcin Fischer

Były nadleśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie

Tomasz Olszewski

Były nadleśniczy w Nadleśnictwie Rybnik

15 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Jastrzomb (91.204. * .132) 10.01.2024 16:28
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~takaprawda (188.137. * .26) 10.01.2024 06:42

Używasz słów których znaczenia nie rozumiesz. Uwłaszczenie na majątku to prywatyzacja lub przejęcie własnościowe. Takie coś nastąpi wkrótce bo w taki sposób działała kiedyś i zaczyna znowu teraz działać platforma. Najpierw się coś doprowadza na papierze do ruiny a potem sprzedaje kolesiom za grosze. Platforma za swoich poprzednich rządów sprywatyzowała 1000 firm uzyskując 58 miliardów. Czyli tyle ile sam Orlen zarobił w ubiegłym roku jako firma PAŃSTWOWA. Często kwoty sprzedaży były podobne z wysokością jednorocznego zysku sprzedawanego przedsiębiorstwa. To była po prostu granda. Tak samo będzie z Lasami Państwowymi. Ty prawdopodobnie tego wszystkiego nie rozumiesz więc szkoda czasu na dalsze tłumaczenia.

~darzbór (87.207. * .86) 09.01.2024 23:31
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@takaprawda - dojna zmiana uwłaszczyła się na majątku lasów państwowych i ciągnęła miliony do swoich kieszeni, pamiętam dobrze jak zamknęli lasy dla Polaków, a to był przyczynek do wycięcia polskich lasów przez Kaczyńskiego w roku 2024. teraz w końcu lasy państwowe są odbieranie z obcych, pisowskich rąk, gdyby Polacy nie poszli tłumnie na wybory 15 października to z lasów nic by nie zostało w najbliższym czasie.

~Soil (46.204. * .174) 09.01.2024 21:31

@ryl. Jesteś żałosny. Gdyby nie internet, to tymi mądrościami mógłbyś się podzielić z kolegami przy budce z piwem. Pewnie, też do czasu

~takaprawda (188.137. * .125) 09.01.2024 21:22
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

,,w końcu lasy są odbijane z rąk dojnej zmiany, a wracają w ręce Polaków". To nie jest cała prawda. Pójdą na krotko w ręce niektórych Polaków żeby można je sprywatyzować i sprzedać. Tak już Tusk próbował w 2012 roku.

~To_sem_ja (31.0. * .230) 09.01.2024 19:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nie wiem co u posła Brauna. To nie mój kolega, choć z tym rozsądnym gościem chętnie bym porozmawiał.
Ryl dosyć dosadnie Cię określił, ale nie było takiej potrzeby. Sam o sobie wystawiasz najlepszą opinię... ;)

~Cilip (188.137. * .79) 09.01.2024 19:33

Jak najszybciej wymienić ! To co się tam dzieje to jest masakra!!!!

~Ryl (46.134. * .229) 09.01.2024 19:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~Jastrzomb
Twardy elemencie kapusty, ciekawe czy w realu też jesteś taki bohater.

~Jastrzomb (91.204. * .132) 09.01.2024 16:25
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

I znowu to sem ja znawca wszystkiego,ekspert,co tam u twojego kolegi brauna...

~ŁukaszenkaBis (46.204. * .71) 09.01.2024 14:56
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Dzięki działaniom PO nie muszę już wyjeżdżać na wczasy do Turcji mamy Turcję u nas - łamanie prawa ,nie przestrzeganie konstytucji,zawłaszczanie mediów ,obsadzanie firm rad nadzorczych politykami i rodzinami .Coś sypią się te 100 konkretów Tuska zaczyna to wyglądać coraz gorzej a zamiast uśmiechu widać podstarzałego pana z rudawymi włosami patrzącym wilczym wzrokiem dookoła .

~darzbór (87.207. * .86) 09.01.2024 14:40
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

w końcu lasy są odbijane z rąk dojnej zmiany, a wracają w ręce Polaków

~Pył (89.25. * .86) 09.01.2024 13:57
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

"Nasze"? to są Polskie lasy, nie rosyjskie, więc jakie one wasze

~PeOwiec (155.133. * .231) 09.01.2024 13:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Lewaki cieszcie się do kwietnia wtedy zostaniecie zmieceni z województwa na hasiok

~Skarbnik (79.184. * .70) 09.01.2024 13:40
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

To_sem_ja (31.0. * .22) czteropak Żubra czy inne siki

~To_sem_ja (31.0. * .22) 09.01.2024 13:26
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Bierze się reżim demokratorów za nasze lasy... Super. Ważne, że czteropak w lodówce i szmetlix działa...