Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Unijne fundusze na 102! Tyle milionów trafiło z Brukseli do Czerwionki-Leszczyny. Mówi o tym Nowinom burmistrz Wiesław Janiszewski

To druga odsłona cyklu 20 rozmów na XX-lecie Polski w Unii Europejskiej w Polsce. Przez ten okres samorządowcem w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny był Wiesław Janiszewski. Wpierw radny, później - do teraz - burmistrz. Z gminy górniczej, z kopalnią - matką żywicielką Czerwionka-Leszczyny musiała przekształcić się w zupełnie inny samorząd. To się udało także dzięki przynależności do wspólnoty europejskiej.

Unijne fundusze na 102! Tyle milionów trafiło z Brukseli do Czerwionki-Leszczyny. Mówi o tym Nowinom burmistrz Wiesław Janiszewski
Burmistrz Wiesław Janiszewski w wywiadzie mówił m.in. o swoim wzruszeniu w 2004 roku, gdy Polska wstępowała do Unii Europejskiej

Czerwionkę-Leszczyny wyróżniają w regionie dwa zjazdy z autostrady A1. Tego zazdroszczą jej większe miasta. Dostęp do najważniejszej nitki komunikacyjnej tej części Śląska to okno na świat, klucz do rozwoju gospodarczego tych obszarów.

Na czele władz stoi były dyrektor pierwszego w dziejach Gminy i Miasta liceum ogólnokształcącego. Miejscowa ludność obdarzyła go wyjątkowym zaufaniem zwłaszcza w mijającej kadencji - objął stanowisko po zwycięskich wyborach w I turze.

Nowinom w wywiadzie mówił m.in. o swoim wzruszeniu w 2004 roku, gdy Polska wstępowała do Unii Europejskiej. Jak w tym czasie zmienił się samorządowiec Janiszewski? Jak zmieniło się jego otoczenie? Co Gmina zrobi z pieniędzmi z nowej perspektywy unijnej? Dlaczego Unię należy szanować, choć wielu nawołuje, by ją zwalczać?

O tym rozmawiał z gościem Nowin - Mariusz Weidner z nowiny.pl

WIDEO: BURMISTRZ WIESŁAW JANISZEWSKI W ROZMOWIE Z NOWINAMI


Sfinansowano ze środków budżetu Województwa Śląskiego

Ludzie

Wiesław Janiszewski

Burmistrz Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Fundusze (31.61. * .96) 29.02.2024 13:23

A to mało mamy dzięki funduszom w Jastrzębiu zrobione?

Przyznawane przez Unię Europejską dotacje często stanowią ważny element realizowanych inwestycji. Z unijnych pieniędzy dofinansowywane są różnego rodzaju przedsięwzięcia. Fundusze UE przyznawane są poszczególnym krajom członkowskim. Widać je też jednak w konkretnych miastach. Chociażby w Jastrzębiu-Zdroju.

Przykłady? Między innymi oddany niedawno do użytku budynek Łazienek III, który po rewitalizacji stał się Galerią Sztuki Współczesnej. Inwestycja była dofinansowana z pieniędzy unijnych. Podobnie termomodernizacja Przedszkola Publicznego nr 4. Także zrealizowano ją przy wykorzystaniu środków UE.

Jeśli chodzi o starsze inwestycje, w których udział miały fundusze europejskie, wykorzystano je m.in. przy modernizacji Hali Widowiskowo-Sportowej, remoncie DW937 na ul. 11 Listopada oraz rewitalizacja Parku Zdrojowego, w tym budowa w nim Inhalatorium, na które udało się uzyskać osobne pieniądze.

Pieniądze przyznawane przez Unię Europejską dotyczą jednak nie tylko inwestycji. Z różnego rodzaju programów finansowane są także projekty bezpośrednio dotyczące mieszkańców.

Przy wsparciu funduszy unijnych staże odbywa obecnie młodzież kilku jastrzębskich szkół: ZS nr 2, ZS nr 5, ZS nr 6 i ZSTB. Pieniądze UE pozwoliły także na stworzenie Centrum Usług Społecznych i świetlicy specjalistycznej dla mieszkańców ul. Gagarina i os. 1000-lecia oraz Akademii Seniora, funkcjonującej przy ul. Wrzosowej.

Żeby pokazać ogrom wkładu europejskich funduszy w rozwój Jastrzębia-Zdroju, powstał profil w mediach społecznościowych Jastrzębie-Zdrój z energią podatków unijnych.

~PiSPOsamoZło (89.64. * .212) 29.02.2024 07:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A Jastrzębie-Zdrój ZERO!!!
CO NA TO ANNA HETMAN I PAN FOXOWICZ Z PLATFORMY OBYWATELSKIEJ?

~To_sem_ja (37.248. * .24) 28.02.2024 15:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A ojro-kołchoz te pieniądze produkuje, opłacając (za grosze) ojro-ekspertów pokroju naszego słońca Peru...
Wierzcie dalej w bajeczkę "unia daje"...