Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nadleśnictwa finansowały imprezy z udziałem Michała Wosia. Dziś były nadleśniczy jest kandydatem z komitetu Wosia w wyborach

TEKST AKTUALIZOWANY

Wstępne wyniki audytu gospodarki finansowej Lasów Państwowych rodzą pytania, czy środki finansowe tej instytucji nie zostały wykorzystane do promocji Michała Wosia przed wyborami parlamentarnymi. Cześć środków pochodziła z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Były nadleśniczy Marcin Fischer jest dziś "jedynką" na liście komitetu Michała Wosia w wyborach do rady powiatu.

Nadleśnictwa finansowały imprezy z udziałem Michała Wosia. Dziś były nadleśniczy jest kandydatem z komitetu Wosia w wyborach
Nowe kierownictwo Lasów Państwowych wzięło pod lupę wydatki tej instytucji na cele niezwiązane z gospodarką leśną. W wynikach audytu figuruje szereg imprez, które zorganizowano w naszym regionie wiosną i latem 2023 r. Często promował się na nich Michał Woś

Nadleśnictwo Rudy Raciborskie i Nadleśnictwo Rybnik przekazały ponad 1,5 mln zł na imprezy w naszym regionie (szczegółowy wykaz na końcu artykułu). Wydarzenia miały atrakcyjną formułę - oferowały publiczności koncerty popularnych zespołów oraz dodatkowe atrakcje, np. lot balonem. Przyciągały tłumy. Te same tłumy przeważnie dowiadywały się, że patronem tego wszystkiego jest poseł Michał Woś, ówczesny wiceminister sprawiedliwości. Czasem, jak np. na pikniku służb mundurowych w Raciborzu, na scenie gościli również inni politycy prawicy, m.in. senator Ewa Gawęda, poseł Adam Gawęda, posłanka Teresa Glenc, poseł Paweł Jabłoński, czy były wiceprezydent Raciborza Michał Fita.

Piknik Służb Mundurowych w Raciborzu, 13.08.2023 r. Na zdjęciu poseł Michał Woś i były prezydent Raciborza Michał Fita

Działo się to w 2023 roku - roku wyborczym. Poseł Michał Woś kandydował z 3. miejsca na liście PiS w wyborach do Sejmu RP, ale zdobył najwięcej głosów (39 902), wyprzedzając "jedynkę" Bolesława Piechę oraz "dwójkę" Pawła Jabłońskiego. Mimo tego, że PiS osiągnęło najlepszy wynik zarówno w naszym regionie, jak i w Polsce, ostatecznie utraciło władzę, co pociągnęło za sobą szereg zmian w kierownictwie instytucji państwowych.

Jak Suwerenna Polska straciła Lasy Państwowe

Zmiany nie ominęły Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ze stanowiskiem wiceministra, sprawującego nadzór nad Lasami Państwowymi, pożegnał się Edward Siarka, polityk Suwerennej Polski.

Następnie doszło do zmiany we władzach Lasów Państwowych - dyrektorem generalnym przestał być związany z Suwerenną Polską Józef Kubica (radny sejmiku śląskiego, bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski w wyborach 15 października 2023 r.). Zastąpił go Witold Koss. Witold Koss mianował Roberta Pabiana - byłego nadleśniczego Nadleśnictwa Rudy Raciborskie - Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

9 lutego 2024 r. Robert Pabian odwołał Marcina Fischera ze stanowiska Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudy Raciborskie oraz Tomasza Olszewskiego ze stanowiska Nadleśniczego Nadleśnictwa Rybnik, a następnie mianował Grzegorza Adamczyka na stanowisko Nadleśniczego Nadleśnictwa Rybnik oraz Tomasza Pacię na stanowisko Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

Były nadleśniczy "jedynką" Wosia w wyborach do rady powiatu raciborskiego

Jeszcze zanim Marcin Fischer pożegnał się ze stanowiskiem nadleśniczego, 6 lutego, w Krajowym Biurze Wyborczym zarejestrowano Komitet Wyborczy Wyborców dla Ziemi Raciborskiej i Michał Woś. Powstanie komitetu jest pochodną ambicji Michała Wosia do rozszerzania swojej strefy wpływów w powiecie raciborskim (powiatem od wielu lat rządzi koalicja lokalnego ugrupowania Razem Dla Ziemi Raciborskiej i Platformy Obywatelskiej) oraz rewelacyjnego wyniku M. Wosia w powiecie raciborskim (co czwarty mieszkaniec powiatu raciborskiego zagłosował w wyborach parlamentarnych na Michała Wosia).

Piknik Służb Mundurowych w Raciborzu, 13.08.2023 r. Na zdjęciu od lewej: Marcin Fischer (wówczas Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie), Damian Sieber (wówczas Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach), Tomasz Olszewski (wówczas Nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik)

Były nadleśniczy Marcin Fischer, mieszkaniec Rud, otwiera listę KWW Dla Ziemi Raciborskiej i Michał Woś w okręgu 3., który obejmuje Kuźnię Raciborską, Nędzę i Rudnik. Jego bezpośrednimi konkurentami są tutaj Sebastian Mikołajczyk - policjant z Grzegorzowic, numer 1 na liście PiS, Kinga Apollo z Siedlisk - dyrektorka Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej, numer 1 na liście KWW Razem dla Ziemi Raciborskiej oraz Rita Serafin - była burmistrz Kuźni Raciborskiej, numer 1 na liście KWW Koalicja 15 października.

Co na to Michał Woś i Marcin Fischer?

Michał Woś przesłał nam swój komentarz w wiadomości tekstowej:

Nie byłem organizatorem rodzinnych pikników służb mundurowych. Cieszę się i gratuluję Wojsku Polskiemu i służbom mundurowym podjętej inicjatywy. Z dumą obejmowałem wydarzenia patronatem honorowym, jako wiceminister znający realia pracy służb mundurowych, nadzorujący jedną z formacji.

W odpowiedzi na akcję „murem za polskim mundurem” Wojsko Polskie i wszystkie służby mundurowe działające na terenie województwa śląskiego organizowały wydarzenia połączone z pokazem sprzętu i atrakcjami dla rodzin, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Lasy Państwowe włączając się w inicjatywę, podkreślały:

1) możliwość promocji swojej instytucji i działań edukacyjnych w zakresie ekologii wpisujących się w obchody 100-lecia LP, oraz informowania społeczeństwa o zasadach zrównoważonej gospodarki leśnej - co przy politycznych i inspirowanych atakach na LP miało i ma wielkie znaczenie,

(2) możliwość współpracy i wsparcia służb mundurowych (w tym leśnych) w czasie ataku hybrydowego ze strony Rosji i Białorusi,

(3) zaangażowanie w budowę pozytywny wizerunek w społeczeństwie LP, Wojska Polskiego i służb mundurowych, co wpływa na bezpieczeństwo Polski.

Dla mnie osobiście istotny był także wymierny efekt wsparcia rekrutacji do służb mundurowych, które od lat borykają się z gigantycznymi wakatami.

W czasie wydarzeń był zakaz prowadzenia jakiejkolwiek agitacji wyborczej, a osoby które nie stosowały się do zakazu były z wydarzenia wypraszane.

Gratuluję organizatorom inicjatywy i mam nadzieję, że sprawne działania budujące pozytywny wizerunek służb mundurowych i Lasów Państwowych będą kontynuowane.

Michał Woś

Były Nadleśniczy Marcin Fischer w rozmowie z Nowinami mówi, że Lasy Państwowe od wielu lat borykały się z problemem trudności komunikacyjnych ze społeczeństwem. Zdaniem Marcina Fischera, pikniki okazały się sukcesem, bo dzięki nim "kilkanaście tysięcy osób mogło dowiedzieć się, czym zajmują się Lasy Państwowe" oraz służby mundurowe, biorące udział w tych wydarzeniach.

Były nadleśniczy z Rud uważa, że łączenie pikników z promocją Michała Wosia przed wyborami "jest słabe", bo "pojawiały się tam różne osoby". Gdy zwracamy uwagę na przekaz z billboardów i telebimów, wskazujący na patronat Michała Wosia nad tymi imprezami, Marcin Fischer mówi o pikniku w Rudach, któremu patronowały trzy osoby: biskup gliwicki Sławomir Oder, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica i poseł Michał Woś. - Poseł był wtedy wiceministrem sprawiedliwości, podlegała mu Służba Więzienna i słyszałem od funkcjonariuszy, że byli zadowoleni, że mogli wyjść z tych murów i pokazać się społeczeństwu - kwituje Marcin Fischer.

Marcin Fischer nie rozwija wątku swoich relacji z Michałem Wosiem i startu w wyborach z jego komitetu. Mówi jedynie, że znajomość rozpoczęła się na gruncie zawodowym.

Były nadleśniczy z Rud jest w dobrym nastroju przed wyborami, jednak podkreśla, że ostatecznie i tak głosują ludzie w zgodzie z własnym sumieniem i przekonaniami. - Wybory będą sprawdzianem, w jakim stopniu udało nam się dotrzeć do ludzi z naszymi dobrymi pomysłami - dodaje Marcin Fischer.

Wojciech Żołneczko


Półtora miliona złotych na imprezy z Wosiem

Nowe kierownictwo Lasów Państwowych zleciło zewnętrznej kancelarii prawnej przeprowadzenie audytu gospodarki finansowej tej instytucji w latach 2015 - 2023, ze szczególnym uwzględnieniem wydatków na cele niezwiązane bezpośrednio z gospodarką leśną. Wstępne wyniki są już znane. Dotyczą one m.in. wydatków Lasów Państwowych na imprezy, w których trakcie promował się poseł Michał Woś, czy zatrudnienia posła Suwerennej Polski Dariusza Mateckiego na dwóch stanowiskach w Lasach Państwowych.

Piknik Służb Mundurowych w Rybniku, 3.08.2023 r.

Wystąpiliśmy do Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach o udostępnienie listy wydatków Nadleśnictwa Rudy Raciborskie oraz Nadleśnictwa Rybnik na imprezy związane z posłem Michałem Wosiem, a także o informację na temat kwot przekazanych przez nadleśnictwa na remonty dróg publicznych w naszym regionie (niebędących własnością Lasów Państwowych). Czekamy na odpowiedź.

Tymczasem posłanka Gabriela Lenartowicz z Koalicji Obywatelskiej przekazała mediom informacje uzyskane w ramach interwencji poselskiej (Interwencja poselska Gabrieli Lenartowicz. Sprawdzała Zagrodę Żubrów, wydatki na promocję i pikniki oraz etat dla Szymona Szrota). Posłanka podała do publicznej wiadomości m.in. listę wydatków Nadleśnictwa Rudy Raciborskie i Nadleśnictwa Rybnik na imprezy w naszym regionie:

Nadleśnictwo Rudy Raciborskie:

 • Leśny Dzień Strażaka w Raciborzu 18.04.2023 r. – 95.000,00 zł (dofinansowanie z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, dalej CILP);
 • Raciborski Festiwal Średniowieczny w Raciborzu 18.04.2023 r. – 130.000,00 zł (dofinansowanie z CILP);
 • Piknik Służb Mundurowych „Leśny Piknik Rodzinny” w Raciborzu 18.08.2023 r. – 200.000,00 zł (dofinansowanie z CILP).

Razem 245.000,00 zł

Nadleśnictwo Rybnik:

 • Uroczystość z okazji Dnia Sołtysa 2023 – 84 936,23 zł;
 • Uroczystość z okazji Dnia Strażaka 2023 – 38 326,73 zł;
 • Piknik Służb Mundurowych w Rybniku 2023 – 104 048,39 zł;
 • Piknik Służb Mundurowych w Raciborzu 2023 – 194 074,14 zł;
 • Piknik Służb Mundurowych w Wodzisławiu Śląskim 2023 – 137 218,26 zł;
 • Piknik Służb Mundurowych w Orzeszu 2023 – 148 725,37 zł;
 • Piknik Służb Mundurowych w Żorach 2023 – 131 355,20 zł;
 • Piknik Służb Mundurowych w Jastrzębiu-Zdroju 2023 – 123 477,20 zł;
 • Piknik "Drewno - surowiec wszech czasów" w Knurowie 2023 – 104 852,40 zł;
 • Promocja Zagrody Żubrów na bilbordach 2023 – 75 650,00 zł;
 • Otwarcie Pokazowej Zagrody Żubrów 2023 – 144 297,96 zł.

Razem 1.286.961,88 zł

Razem oba nadleśnictwa 1.531.961,88 zł

Ludzie

Marcin Fischer

Były nadleśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza, radny Raciborza

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Robert Pabian

Mgr inż. Robert Pabian były nadeśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, obecnie p.o. dyrektora RDLP w Katowicach. Jest także myśliwym.

Tomasz Olszewski

Były nadleśniczy w Nadleśnictwie Rybnik

22 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~balbina1287 (46.205. * .62) 21.05.2024 21:40
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~osiemgwiazdek (200.55. * .139) 05.04.2024 19:16
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Wkrotce Michal W.

Pissi cwaniacy uzyli tego naiwnego i chciwego typa jako wycierucha.

~SynekuraPO (46.134. * .165) 05.04.2024 17:56
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

A Gabryśka wspominała gdzie upchała swoich pociotków?

~Horałazrodziną (188.137. * .185) 05.04.2024 17:31
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

SJZ - to nie jest głos społeczeństwa, przecież widać że to opłacone z fundusz sprawiedliwości trole, którym Ziobro zapłacił pewnie na rok z góry - więc jeszcze rok będziemy musieli wysłuchiwać ich kwików świn odrywanych od koryta

~SJZ (89.77. * .145) 05.04.2024 16:25
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Człowiek czyta artykuł i myśli sobie: "Ale te PiSiory to patologia mafijna..."
Następnie człowiek czyta komentarze i dokończa myśl: "... no nic dziwnego skoro w społeczeństwie tyle patologii..."
DRAMAT.

~bono1 (5.173. * .229) 05.04.2024 16:16
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Lewaki wy nie rozumiecie żeby jakieś imprezy były dla ludzi skądś musi być forsa na to za lewaków brano forsę od innych i dla siebie dlatego pieniędzy nie było i dalej ni ma podwyżka VAT kasa dla nauczycieli podwyżka prądu kasa biuralistow i kosmetyczki itd

~PT (77.222. * .210) 05.04.2024 15:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dotrze. Z czasem. Jak w portfelach będzie mniej i po ulicach zaczną biegać czarnoskórzy inżynierowie. Choć część i tak będzie sobie to jakoś tłumaczyć poprzednią ekipą u władzy.

~To_sem_ja (37.248. * .8) 05.04.2024 15:32
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ani jedno, ani drugie. Owszem, pisiory kradli, ale tak jakoś "grzeczniej", przy tym jeszcze się tym ze społeczeństwem podzielili ;)
Jak ryży "rzondził", piniędzy na nic nie było...
Do obłąkanych ośmiogwiazdkowców i tak nic nie dotrze.

~pis (46.134. * .42) 05.04.2024 15:03
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Zlodzieje z PiS-u dalej na fali gdyby mieli troche honoru oddali by miejsca innym ale gdzie tam ciagna swoje rodzinki i swoich dupolizów WSTYD !!!!!!!

~Wald (193.43. * .140) 05.04.2024 14:04
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Luxtorpeda & Arka Noego ulubione kapele Ficiora. Ludzie przecież to komedija. Z Brunem ich ziomalem razem naparzają zdrowaśki i udają aniołków. Z czym Wy do Europy ?

~AdamAdaśko (195.238. * .214) 05.04.2024 13:14
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Posada i Szmal. Brzydzę się komunistami z pisu i nazistami z Konfy. Osiem gwiazdek. Tyle w temacie.

~Mieżok (46.134. * .174) 05.04.2024 13:05
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Mile wspominam wszystkie wydarzenia. Były celowane dla ludzi i wielkie brawa i moje uznanie. Byłem z całą rodziną. Pachnie mi tu propagandą postkomunistów z PO

~ad_vocem (46.204. * .114) 05.04.2024 12:44
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Nawet gdyby, choć wąpię bo Gabi Nowin nie cierpi, to i tak byłoby bez znaczenia, bo liczy się tylko czy to prawda, czy nie. A to niestety prawda i chyba jeszcze niejedna wiadomość o upadłych rządach kilku osób nas czeka.

~Ewa_Wrzosek (2.58. * .35) 05.04.2024 12:17
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Artykuł napisany w biurze POsłanki Lenartowicz tak działają teraz nowiny Raciborskie

~100_kłamstw_Tuska (94.254. * .201) 05.04.2024 12:05
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Bardzo fajne imprezy były ludzie byli szczęśliwi, całe rodziny przychodziły. Teraz za PO i Tuska ważniejsza jest Ukraina jak Polska rodzina

~Do@Fake_news (89.72. * .92) 05.04.2024 12:03
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ty ślepy czy udajesz takiego. Przecież dowód masz na zdjęciu powyżej i listę imprez promujących obu panów. Przeczytaj jeszcze raz artykuł to może coś z niego zrozumiesz. Bo skoro potrafisz pisać(z pewnymi błędami stylistycznymi) to zakładam, że rozumiesz także tekst pisany. Jak to było o bece i źdźble w oku? Niestety trzeba umieć przyjąć do wiadomości fakt, nawet ten nieprzyjemny.

~PiSniedziękuję (188.137. * .64) 05.04.2024 11:41
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Szkoda, że pieniądze są marnowane na takie bzdury, a jednocześnie lasy w naszych okolicach były objęte wycinką rabunkową! Jest bardzo mało w lasach ławeczek, mało budek lęgowych, prawie w ogóle nie ma zadbanych ścieżek rowerowych. Nie istnieje żaden jakiś kompleksowy plan ochrony parku krajobrazowego.

~Fake_news (2.58. * .35) 05.04.2024 11:35
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

To co tutaj czytamy to nic innego jak kłamstwa na zlecenie PO i Lenartowicz przed wyborami. Napisać i szkalować na ludzi idzie ,ale dokumentów potwierdzających prawdę brak . Dowody panie dziennikarzu gdzie są dowody. Artykuły typu tato a Marcin powiedział

~Zadumanadchciwością (46.204. * .114) 05.04.2024 11:31
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Myślę, że to dopiero początek o tych panach.

~night_stalker (78.31. * .146) 05.04.2024 11:24
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Upadek. Upadek. Upadek.

~Misop (94.254. * .143) 05.04.2024 11:23
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Ludzie mówią, że Fita też skorzystał finansowo na znajomości z Wosiem. Ciekawe czy te plotki wyjdą na jaw i okażą się prawdą?

~krzysztofkub (31.171. * .86) 05.04.2024 11:21
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Woś I Fita się skompromitowali. Stali się poważnym obciążeniem dla swoich kandydatów.