Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Za trzy lata ma być więcej węgla koksowego z KWK Budryk

W kopani Budryk rozpoczął się drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego. - Po zakończonych pracach produkcja węgla koksowego w kopalni wzrośnie do 95 procent. Już teraz zakład przeróbczy kopalni Budryk jest jednym z najnowocześniejszych w polskim górnictwie - zaznacza Tomasz Siemieniec, rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.

Za trzy lata ma być więcej węgla koksowego z KWK BudrykDawid Lach /JSW
W ciągu najbliższych trzech lat zakład przeróbczy kopalni Budryk zostanie zmodernizowany

Pierwszy etap modernizacji zakładu przeróbczego zakończył się w listopadzie minionego roku. Produkcja węgla koksowego wzrosła z 35 do 60 procent. Zarząd JSW podjął decyzję o realizacji drugiego etapu, który pozwoli kopalni produkować 95 procent węgla koksowego.

- W ciągu najbliższych trzech lat zakład przeróbczy kopalni Budryk zostanie całkowicie zmodernizowany i przygotowany do produkcji wysokiej jakości węgla koksowego. Dzięki temu spodziewamy się wzrostu produkcji z 60 do 95 procent, a to poprawi wyniki całej Spółki - mówi Adam Rozmus, zastępca prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych. - Co ważne, modernizacja zakładu przeróbczego nie koliduje z aktualnie realizowanymi procesami wzbogacania węgla na terenie zakładu - dodaje wiceprezes Rozmus.

Przypomnijmy. W ramach pierwszego etapu rozbudowano m.in. stację przygotowania węgla wraz ze zbiornikami węgla surowego, która polegała na budowie drugiego ciągu odstawy urobku z szybu I co umożliwiło jednoczesny odbiór wydobywanego urobku z obydwu przedziałów szybu. To rozwiązanie umożliwiło selektywne magazynowanie w zbiornikach węgla surowego zarówno wydobywanego węgla typu 34 jak i typu 35. - Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest wzajemne rezerwowanie się obydwu ciągów odstawy ze stacji przygotowania węgla do zbiornika węgla surowego - dodaje rzecznik Siemieniec.

Zgodnie z założeniami po zakończeniu pierwszego etapu oddzielnie wzbogacany jest węgiel typu 34 i 35 co pozwala na produkcję koncentratów obydwu typów, jak również zwiększenie wydajności procesów wzbogacania z równoczesną poprawą jakości uzyskanego węgla handlowego. Po zakończeniu pierwszego etapu modernizacji zakład przeróbczy osiągnął zdolności na poziomie 30 tysięcy ton węgla netto na dobę.

Drugi etap modernizacji budrykowskiej przeróbki zakłada rozbudowę i modernizacji węzła flotacji i zamknięcia obiegu wodno-mułowego. W związku z tym konieczna będzie budowa nowej hali oraz zakup kilkunastu specjalistycznych maszyn i urządzeń, które następnie zostaną połączone z istniejącymi urządzeniami i ciągami transportowymi.

Drugi etap modernizacji zakładu przeróbczego kopalni Budryk ma się zakończyć za trzy lata.

źródło: JSW, oprac. (d)

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Skarbnik (79.184. * .70) 17.04.2024 17:13

Ryszard Janta został wybrany przez radę nadzorczą JSW na stanowisko prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Swoje obowiązki obejmie 30 kwietnia 2024 roku. Rozstrzygnięto także konkurs na dwóch członków zarządu.
Stanowisko wiceprezesa ds. ekonomicznych obejmie Remigiusz Krzyżanowski, natomiast Jarosław Kluczniok będzie nowym wiceprezesem ds. rozwoju.
Ryszard Janta jest doktorem nauk ekonomicznych, wieloletnim wykładowcą Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
to "menadżer z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w branży produkcyjnej.

~perfektmen (89.79. * .229) 16.04.2024 14:21

~tylda (77.111. * .14)
"Za trzy lata przy takim zarządzaniu to z Budryka zostanie tyle co z Krupińskiego", przy takim zarządzaniu za trzy lata to całe JSW będzie historią, żeby było jasne to nie piszę tego złośliwie.

~tylda (77.111. * .14) 16.04.2024 12:27

Na Budryku brakuje podstawowych narzędzi do pracy wszędzie "nie ma pieniędzy - trzeba oszczędzać" ostatnio nawet ktoś zwoził prywatną łopatę fiskarsa przyniesioną z domu. Dla kierowników najważniejsze by już w poniedziałek byli ludzie obłożeni na sobotę i niedziele. Pali się ściana, za tamą zostawiają dwie nowe elektryczne kolejki za grube miliony, ale impreza na kopalnianym parkingu musi być. Za trzy lata przy takim zarządzaniu to z Budryka zostanie tyle co z Krupińskiego.

~tłoczek (188.137. * .64) 16.04.2024 11:17

Czy spółka JSW interweniuje w sprawie remontu linii 149 między Knurowem a Makoszowami i dalej w kierunku Rudy Kochłowice i Bytomia? Bo możecie sobie wydobywać więcej ale... kolej wam tego nie wywiezie.