Ceremonia czepkowania w RCK. Studenci pielęgniarstwa z ANS Racibórz w drodze po magisterium
W Raciborskim Centrum Kultury odbyło się 14 maja czepkowanie studentów pierwszego roku kierunku Pielęgniarstwo na Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Podczas uroczystości wiceminister zdrowia Urszula Demkow poinformowała o przyznaniu akredytacji resortu dla tego kierunku na kolejne 5 lat.
Materiał wideo:
Symboliczny akt, dziedzictwo profesji
Studenci złożyli ślubowanie, które jest nieodłączną częścią ich wejścia w zawód pielęgniarski, wyrażając w ten sposób swoje zaangażowanie, oddanie oraz szacunek dla pacjentów i etyki zawodowej.
Następnie odśpiewali hymn pielęgniarek, co było symbolicznym aktem łączącym ich z wieloletnią tradycją i dziedzictwem tej profesji. Za akompaniament muzyczny całej ceremonii odpowiadał Marek Kuder - na co dzień nasz kolega z Wydawnictwa Nowiny.
- Ceremonia czepkowania to moment pełen wzruszeń i refleksji, w którym patrzymy w przeszłość z wdzięcznością, a w przyszłość z nadzieją i optymizmem - powiedział rektor ANS dr Paweł Strózik.
WIDEO NOWIN: ELŻBIETA KANIA WSPÓŁPROWADZĄCA CEREMONIĘ
Siedem lat doświadczeń
Kształcenie pielęgniarek w raciborskiej ANS (wcześniej PWSZ) zaczęło się 7 lat temu, w roku 2017.
- Dziś oferujemy studia nie tylko na poziomie licencjata, ale także magistra. Kształcenie jest prowadzone w infrastrukturze na miarę 21. wieku – m. in. Centrum Symulacji Medycznej. Kształcimy przez doskonale wykwalifikowaną kadrę wykładowców, nauczycieli akademickich, stale podnoszącą swoje kwalifikacje czerpiąc z doświadczeń krajowych, a także międzynarodowych - oznajmił Strózik w RCK.
Pielęgniarstwo w Akademii otrzymało kilka dni temu akredytację Ministerstwa Zdrowia na kolejne pięć lat. To o dwa lata dłużej, niż zwykle. Akredytacja wynika z oceny kadry, infrastruktury i programu kształcenia w ANS.
AUDIO: POSŁANKA GABRIELA LENARTOWICZ
Rektor zwrócił się do studentów. - Dziś to wy jesteście twórcami swojej historii. Bądźcie odważni, bądźcie ciekawi, i niech Wasze marzenia prowadzą Was ku sukcesom, których jeszcze niedawno w ogóle sobie nie wyobrażaliście. Teraz nadszedł czas, abyście pokazali światu swoją siłę, mądrość i determinację. Pamiętajcie, że macie w sobie wszystko, czego potrzebujecie, aby osiągnąć swoje cele i spełnić swoje marzenia, a my Wam w tym pomożemy - zapewnił rektor uczelni z Raciborza.
Poświęcenie rodziców, cierpliwość nauczycieli
Strózik wspomniał o rodzicach studentów. - To oni byli Waszymi pierwszymi nauczycielami, pierwszymi przyjaciółmi, nieskończonym źródłem miłości i wsparcia. Ich ofiarna praca, poświęcenie i niezłomna wiara w Wasze możliwości, doprowadziły Was do tego momentu - nadmienił gospodarz uroczystości.
Podkreślił też cierpliwość i oddanie nauczycieli, które pomogły kształtować nie tylko umysły, ale także charaktery.
AUDIO: ANNA JANIK Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w Katowicach
Paweł Strózik zakończył swoją przemowę parafrazą zdania wypowiedzianego w zeszłym roku: Silne Pielęgniarstwo w Mieście i Powiecie – to bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich. Nie ma nic ważniejszego.
Oddają się pracy i rozwijają pasję
Na scenę zaproszono w celu wyróżnienia przez rektora:
- Aleksandrę Gierszewską – dwukrotną finalistkę polskiej edycji Konkursu Królowej Sylwii, która w swoich projektach kolorowała świat pacjentów geriatrycznych i motywowała personel medyczny do dbałości o tężyznę fizyczną.
- Studentki II roku Wiktorię Kupczyk i Aleksandrę Szymurę, które odbywały praktyki zawodowe. Doceniona została olbrzymia wiedza, opanowanie i pełen profesjonalizm studentek w trakcie przeprowadzania akcji reanimacyjnej
- Sudentów II roku – Katarzynę Wilgucką, Kingę Grosman, Edwarda Wnukowskiego, Marcelinę Błaszczok, Julię Zdrzałek oraz Joannę Chmielewską; to ludzie zaangażowani, oddający się pracy pielęgniarskiej, rozwijający swoje pasje, w sposób szczególny uczestniczący w życiu uczelni.
- Zuzannę Mucha – studentkę III roku pielęgniarstwa, członka samorządu studenckiego, strażaka, członka zespołu transportu medycznego, a także technik symulacji medycznej.
Wyróżniono również nauczycieli akademickich: Beatę Wysoczańską-Skroban, Jolantę Burgieł, dr Elżbietę Kania, Aleksandrę Kałuża, Zofię Jędorowicz, Halinę Kreis-Muzia.
Ludzie
Rektor PWSZ Racibórz kadencji 2020-2024