Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ceremonia czepkowania w RCK. Studenci pielęgniarstwa z ANS Racibórz w drodze po magisterium

W Raciborskim Centrum Kultury odbyło się 14 maja czepkowanie studentów pierwszego roku kierunku Pielęgniarstwo na Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Podczas uroczystości wiceminister zdrowia Urszula Demkow poinformowała o przyznaniu akredytacji resortu dla tego kierunku na kolejne 5 lat.

Ceremonia czepkowania w RCK. Studenci pielęgniarstwa z ANS Racibórz w drodze po magisterium
Uczelnia z Raciborza dba o to, żeby ceremonia czepkowania miała uroczysty charakter. Organizuje ją od lat w Raciborskim Centrum Kultury

Materiał wideo:

Symboliczny akt, dziedzictwo profesji

Studenci złożyli ślubowanie, które jest nieodłączną częścią ich wejścia w zawód pielęgniarski, wyrażając w ten sposób swoje zaangażowanie, oddanie oraz szacunek dla pacjentów i etyki zawodowej.

Następnie odśpiewali hymn pielęgniarek, co było symbolicznym aktem łączącym ich z wieloletnią tradycją i dziedzictwem tej profesji. Za akompaniament muzyczny całej ceremonii odpowiadał Marek Kuder - na co dzień nasz kolega z Wydawnictwa Nowiny.

- Ceremonia czepkowania to moment pełen wzruszeń i refleksji, w którym patrzymy w przeszłość z wdzięcznością, a w przyszłość z nadzieją i optymizmem - powiedział rektor ANS dr Paweł Strózik.

WIDEO NOWIN: ELŻBIETA KANIA WSPÓŁPROWADZĄCA CEREMONIĘ

Siedem lat doświadczeń

Kształcenie pielęgniarek w raciborskiej ANS (wcześniej PWSZ) zaczęło się 7 lat temu, w roku 2017.

- Dziś oferujemy studia nie tylko na poziomie licencjata, ale także magistra. Kształcenie jest prowadzone w infrastrukturze na miarę 21. wieku – m. in. Centrum Symulacji Medycznej. Kształcimy przez doskonale wykwalifikowaną kadrę wykładowców, nauczycieli akademickich, stale podnoszącą swoje kwalifikacje czerpiąc z doświadczeń krajowych, a także międzynarodowych - oznajmił Strózik w RCK.

Pielęgniarstwo w Akademii otrzymało kilka dni temu akredytację Ministerstwa Zdrowia na kolejne pięć lat. To o dwa lata dłużej, niż zwykle. Akredytacja wynika z oceny kadry, infrastruktury i programu kształcenia w ANS.

AUDIO: POSŁANKA GABRIELA LENARTOWICZ

Posłanka Gabriela Lenartowicz.mp3

Rektor zwrócił się do studentów. - Dziś to wy jesteście twórcami swojej historii. Bądźcie odważni, bądźcie ciekawi, i niech Wasze marzenia prowadzą Was ku sukcesom, których jeszcze niedawno w ogóle sobie nie wyobrażaliście. Teraz nadszedł czas, abyście pokazali światu swoją siłę, mądrość i determinację. Pamiętajcie, że macie w sobie wszystko, czego potrzebujecie, aby osiągnąć swoje cele i spełnić swoje marzenia, a my Wam w tym pomożemy - zapewnił rektor uczelni z Raciborza.

Poświęcenie rodziców, cierpliwość nauczycieli

Strózik wspomniał o rodzicach studentów. - To oni byli Waszymi pierwszymi nauczycielami, pierwszymi przyjaciółmi, nieskończonym źródłem miłości i wsparcia. Ich ofiarna praca, poświęcenie i niezłomna wiara w Wasze możliwości, doprowadziły Was do tego momentu - nadmienił gospodarz uroczystości.

Podkreślił też cierpliwość i oddanie nauczycieli, które pomogły kształtować nie tylko umysły, ale także charaktery.

AUDIO: ANNA JANIK Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w Katowicach

Anna janik.mp3

Paweł Strózik zakończył swoją przemowę parafrazą zdania wypowiedzianego w zeszłym roku: Silne Pielęgniarstwo w Mieście i Powiecie – to bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich. Nie ma nic ważniejszego.

Oddają się pracy i rozwijają pasję

Na scenę zaproszono w celu wyróżnienia przez rektora:

- Aleksandrę Gierszewską – dwukrotną finalistkę polskiej edycji Konkursu Królowej Sylwii, która w swoich projektach kolorowała świat pacjentów geriatrycznych i motywowała personel medyczny do dbałości o tężyznę fizyczną.

- Studentki II roku Wiktorię Kupczyk i Aleksandrę Szymurę, które odbywały praktyki zawodowe. Doceniona została olbrzymia wiedza, opanowanie i pełen profesjonalizm studentek w trakcie przeprowadzania akcji reanimacyjnej

- Sudentów II roku – Katarzynę Wilgucką, Kingę Grosman, Edwarda Wnukowskiego, Marcelinę Błaszczok, Julię Zdrzałek oraz Joannę Chmielewską; to ludzie zaangażowani, oddający się pracy pielęgniarskiej, rozwijający swoje pasje, w sposób szczególny uczestniczący w życiu uczelni.

- Zuzannę Mucha – studentkę III roku pielęgniarstwa, członka samorządu studenckiego, strażaka, członka zespołu transportu medycznego, a także technik symulacji medycznej.

Wyróżniono również nauczycieli akademickich: Beatę Wysoczańską-Skroban, Jolantę Burgieł, dr Elżbietę Kania, Aleksandrę Kałuża, Zofię Jędorowicz, Halinę Kreis-Muzia.

Ludzie

Paweł Strózik

Rektor PWSZ Racibórz kadencji 2020-2024

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].