Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego [ZDJĘCIA, WIDEO]

To dopiero druga edycja Festiwalu Żelaznego Szlaku Rowerowego, a już zaskarbiła sobie serca uczestników po obu stronach granicy polsko-czeskiej. Impreza zorganizowana z myślą o cyklistach, ale każdy znalazł na niej coś, co mogło przypaść mu do gustu.

Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wielbiciele dwóch kółek chętnie biorą udział w imprezie. Fot. A Klocek

Impreza przyciągnęła uczestników z całej Polski 

Organizatorem jastrzębskiej części festiwalu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który zadbał o to, aby nie zabrakło atrakcji dla wszystkich uczestników. Impreza cieszyła się dużym powodzeniem i w weekend, 18-19 maja, na trasie pojawiło się wielu wielbicieli dwóch kółek.

- Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego odbywa się jednocześnie po polskiej i czeskiej stronie granicy. Impreza cieszy się dużym powodzeniem i biorą w niej udział rowerzyści nie tylko z naszego regionu, ale i całej Polski. W celu uatrakcyjnienia festiwalu zaprosiliśmy do nas, na Zielony Most, grupę „Walimy w kocioł” i jak widać energetyczna muzyka przypadła do gustu naszym rowerzystom - mówiła przedstawicielka organizatorów Agnieszka Badach.

Agnieszka_Badach-.mp3

Trasa, którą pokonywali rowerzyści, prowadziła przez pięć miejscowości położonych na szlaku, czyli: Godów, Jastrzębie-Zdrój, Karwinę, Piotrowice k. Karwiny, Zebrzydowice. Pokonanie jej udokumentowano specjalnymi pieczątkami. Uczestnicy mogli z wysokości dwóch kółek podziwiać piękno pogranicza polsko-czeskiego.

XIX-wieczny bicykl przypominał o rodowodzie współczesnych rowerów 

Inną atrakcją, która wzbudzała spore zainteresowanie była replika XIX-wiecznego bicykla, który przywiózł do Jastrzębia Łukasz Wykrota z Mobilnego Muzeum w Radomiu. Jak wyjaśniał, nie jest łatwo poruszać się na tym poprzedniku współczesnego roweru, ponieważ nie posiada on łańcucha, ani hamulców. Jednak wtedy, kiedy powstał, był prawdziwym hitem i przedmiotem pożądania. Samo poruszanie się na nim mogło być imponujące dla obserwatorów. Na prezentowanej replice oczywiście da się jeździć, co właściciel udowodnił uczestnikom festiwalu, wzbudzając ich zachwyt.

Łukasz_Wykrota.mp3

- Takie rowery mają swój urok, chociaż trudno jest się na niego wspiąć, nie ma mowy o hamulcu, a utrzymanie równowagi wcale nie jest takie proste. Inaczej było, z poprzednikiem bicykla rowerem drewnianym. Tam napęd był nożny, czyli kierujący nogami wprawiał go w ruch – opowiadał Łukasz Wykrota.

XIX-wieczny bicykl wzbudzał spore zainteresowanie. Fot. KaBa

Organizatorzy zadbali o XIX-wieczny akcent imprezy, kiedy rodziła się epoka rowerów, montując fotoplastikon. W tym starodawnym automacie można było zobaczyć fotografie prezentujące zabytki Jastrzębia-Zdroju oraz ze współczesnych imprez. Ten niecodzienny sposób prezentacji zdjęć budził spore zainteresowanie.

Każdy mógł spróbować swoich sił na specjalnym torze – pumptrack. Chętni otrzymali poradę i opiekę instruktora. Dla niektórych były to pierwsze doświadczenia z nieco wymagającą trasą rowerową. Przy Zielonym Moście pojawiła się fotobudka 360, były lody no i oczywiście nie mogło zabraknąć klasyka, czyli żelaznej klapsznity.

MOSiR już zna datę trzeciej edycji Żelaznego Szlaku Rowerowego, będzie to również w majowy weekend – 17 i 8 maja 2025 roku. Już można czynić przygotowania!

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Marlenna (5.173. * .143) 20.05.2024 13:51

Popularność tego szlaku pokazuje tylko jak wielka jest potrzeba tworzenia takich ładnych i bezpiecznych szlaków.
Mamy dużo więcej w rejonie zarośniętych nieczynnych utwardzonych nasypów kolejowych które aż proszą się o stworzenie takich ścieżek rowerowych tylko jakoś żaden włodarz nie jest tym zainteresowany a szkoda bo ludzie chcą się ruszać a nie wszystkich stać na wyjazd by pojeździć rowerem

~ankA_pisankA (80.188. * .23) 20.05.2024 11:02

do ~jastrzebianiin (5.184. * .221)
Właśnie, bo dla takich jak ty Jastrzębie-Zdrój nadaje się wręcz idelanie na takie imprezy.
Za to do kina, teatru, studiować, do pracy czy do innych cywilizowanych celów to niestety się już nie nadaje.

~jastrzebianiin (5.184. * .221) 20.05.2024 10:21

Malkontenci niech zamkną paszcze i pozostaną w domach przed komputerami i dalej hejtują. Duża liczba uczestników festiwalu daje najlepsze świadectwo imprezie. Brawo MOSiR

~SzlaK_mnie_trafia (85.202. * .231) 20.05.2024 09:09

Nie ma się czym podniecać Miejski Ośrodek tylko ciągle ten ''słynny'' żelazny szlag bo żadnej rozrywki w tym zabetonowanym zadupiu nie ma i przeżywają to jak rolnik podorywkę a to już nawet nie jest śmieszne tylko żałosne i żenujące.

~ankA_pisankA (80.188. * .23) 20.05.2024 07:03

Skoro ten cały Żelazny Szlak Rowerowy przyciąga uczestników z całej Polski i ich zachwyca, to dlaczego inne miasta i gminy nie idą naszym przykładem, żeby likwidować swoje połączenia kolejowe i w miejscu ich torowisk wdrażać podobne inicjatywy? Odpowiedź jest banalnie prosta: bo nikt tego nie chce mieć u siebie, tylko woli od czasu do czasu wpaść do nas jak do skansenu, żeby dzieciom to dziwactwo pokazywać i tyle.