Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wypalanie traw zagraża polskim lasom

Od początku tego roku do 4 marca leśnicy odnotowali już ponad 160 pożarów lasów, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich zaledwie 60. Ten niemal trzykrotny wzrost liczby pożarów pokazuje, jak w związku z postępującą suszą, dramatycznie rośnie zagrożenie. W większości przypadków przyczyną tych pożarów jest działalność człowieka. Wiosną jedną z głównych przyczyn pożarów lasów jest wypalanie traw.

Wypalanie traw zagraża polskim lasom
Gaszenie pożaru trawy, zdjęcie ilustracyjne, arch. Nowiny.pl

Zbliżający się weekend (8-9 marca) zapowiada się jako wietrzny i słoneczny, a takie warunki atmosferyczne sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów. Nielegalny proceder wypalania traw nie tylko niszczy życie pół i łąk, ale również stanowi ogromne zagrożenie dla lasów i ich mieszkańców.

- Od pokoleń panuje mit, że wypalanie traw spowoduje jej szybszy i bujniejszy odrost, a tym samym jest sposobem na uporządkowanie powierzchni rolnych. A to nieprawda. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, giną zwierzęta, zahamowany zostaje naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą do wypadków śmiertelnych - mówi Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych

Niestety, to między innymi z tego powodu Polska zajmuje, za Hiszpanią i Portugalią, trzecie miejsce w Europie pod względem liczby pożarów lasów. Na szczęście system ochrony przeciwpożarowej Lasów Państwowych jest jednym z najlepszych w Europie. Lasy Państwowe każdego roku wydają dziesiątki milionów złotych (w 2024 r. było to 158 mln), na ochronę przeciwpożarową, w tym monitoring, systemy wykrywania pożaru, użytkowanie gaśniczych statków powietrznych, utrzymanie punktów czerpania wody, zakupy i serwis sprzętu gaśniczego oraz wiele innych działań.

Jako jedyna instytucja w Polsce LP utrzymują stałą flotę samolotów i śmigłowców gaśniczych, używanych intensywnie w sezonie pożarowym.

Warto podkreślić, że Lasy Państwowe biorą czynny udział również w akcjach gaszenia lasów innych form własności, w tym lasów prywatnych oraz pożarów, które wybuchają w parkach narodowych.

Wypalanie traw – realne zagrożenie dla lasów

Lasy, które stanowią aż ok. 30% powierzchni naszego kraju, są wyjątkowo podatne na pożary, gdy ściółka jest sucha, a roślinność jeszcze nie zaczęła intensywnie rosnąć. Ogień, który wydaje się być kontrolowany na polach czy łąkach, bardzo często dociera do granicy lasu. Wystarczy niewielki podmuch wiatru, aby iskra przeniosła się na leśną ściółkę, co może doprowadzić do pożaru o katastrofalnych skutkach.

- Wypalanie traw to nie tylko nielegalna praktyka, ale przede wszystkim poważne zagrożenie dla naszego środowiska i bezpieczeństwa publicznego. Każdy pożar traw może szybko wymknąć się spod kontroli, prowadząc do zniszczenia cennych ekosystemów leśnych oraz stwarzając bezpośrednie niebezpieczeństwo dla życia i mienia ludzkiego – mówi Aldona Perlińska, naczelnik Wydziału Ochrony Lasu DGLP.

Akcja „Stop wypalaniu traw”

Lasy Państwowe włączyły się do ogólnopolskiej kampanii „STOP wypalaniu traw”, a jej celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków. Lasy Państwowe, wspólnie z Państwową Strażą Pożarną, Policją i Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, po raz kolejny podejmują działania edukacyjne oraz prewencyjne, aby ograniczyć skalę tego niebezpiecznego zjawiska. Kampania przypomina, że wypalanie traw to nie tylko zniszczenie przyrody, ale także realne zagrożenie dla lasów, zwierząt, a nawet ludzkiego życia.

Wypalanie traw jest nielegalne

Lasy Państwowe przypominają, że wypalanie traw jest w Polsce surowo zabronione.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, za taki proceder grozi wysoka kara grzywny, a w skrajnych przypadkach nawet kara pozbawienia wolności do 10 lat. Ponadto rolnicy mogą stracić dopłaty bezpośrednie, jeśli w wyniku kontroli zostanie stwierdzone, że dopuszczają się tego procederu.

źródło: Lasy Państwowe, oprac. ż

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].

Fatal error: Uncaught TypeError: Argument 5 passed to Monolog\ErrorHandler::handleError() must be of the type array, null given in /app/vendor/monolog/monolog/src/Monolog/ErrorHandler.php:213 Stack trace: #0 [internal function]: Monolog\ErrorHandler->handleError(2, 'Unknown: Failed...', 'Unknown', 0, NULL) #1 {main} thrown in /app/vendor/monolog/monolog/src/Monolog/ErrorHandler.php on line 213