Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego o węglu i kopalniach. Związkowcy zarzucają mu "niewiedzę i skrajną arogancję" [LIST OTWARTY]

Nie milkną echa po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego na temat górnictwa. Prezes PiS, pod koniec października odwiedził Radom. W drugiej części spotkania udzielił odpowiedzi na pytanie: Czy w związku z kryzysem węglowym istnieje możliwość otwarcia pozamykanych przez PO kopalń? Do słów Jarosława Kaczyńskiego odnieśli się m.in. związkowcy Solidarności.

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego o węglu i kopalniach. Związkowcy zarzucają mu "niewiedzę i skrajną arogancję" [LIST OTWARTY]
Jarosław Kaczyński w czasie spotkania w Radomiu / fot. screen z video

Odpowiedź na to pytanie wywołała lawinę komentarzy i zdecydowane reakcje. Związkowcy nie przebierają w słowach zarzucając Jarosławowi Kaczyńskiemu "niewiedzę i skrajną arogancję". Wystosowali do prezesa PiS długi list, w którym odnoszą się do jego słów.

Co o kopalniach i górnikach powiedział Jarosław Kaczyński w Radomiu?

Poniższa wypowiedź od: 1:12:07

Pytanie: Czy w związku z kryzysem węglowym istnieje możliwość otwarcia pozamykanych przez PO kopalń?

Jarosław Kaczyński: "Cena węgla spada i można sądzić, że będzie spadała i nie chodzi tylko o rynek polski, ale o rynek światowy. Czy powstanie taka sytuacja, w której te kopalnie - no zwykle bardzo głębokie i mające jednocześnie cienkie i pochyłe pokłady, i krótkie. Czyli tam, gdzie ten węgiel wydobywać jest trudno. Jeżeli np. wydobywa się z 1200 metrów pod ziemią, to górnik jest w stanie pracować tylko cztery godziny, bo dwie godziny w jedną stronę musi dochodzić do miejsca pracy i dwie godziny wracać. Wtedy takie kopalnie po prostu się nie opłacają. My nie możemy w ramach gopodarki rynkowej utrzymywać kopalni, które przynoszą stałe straty, bo to znaczy, że z własnych kieszeni musimy do tego dopłacać. To nie jest żadna gospodarka, takie rzeczy były możliwe tylko w komuinzmie, a komunizm upadł, głównie przez swoją całkowitą niewydolność gospodarczą, więc o tym musimy pamiętać.

Natomiast jeśli sytuacja będzie temu sprzyjała, to - jeśli mieszkańcy Śląska się zgodzą, bo do tej pory nie chcą się zgadzać, na to, żeby w mniej więcej trzech miejscach, gdzie można jeszcze zrobić takie dobre kopalnie, żeby je zrobić i na Ziemi Lubelskiej jest Bogdanka, która też może zwiększyć wydobycie o kilka milionów ton, wydobyła 10, tam były różne złe wydarzenia, będzie miała trochę mniejsze wydobycie, ale sądzę, że szybko wróci do tych 10, ale tam można zwiększyć do 15. A poza tym są jeszcze dwa złoża, jedno koło Chełma, dość płytko, chyba około 600 metrów i dobra jakość węgla. Bo jeszcze ten węgiel ma na ogół - ten ze Śląska - w tej chwili on jest takiej średniej jakości, często nawet słabszej, a tam jest dobry węgiel. Jeśli chodzi o tę część gospodarki, to się określa w liczbach. Taki najlepszy węgiel to jest 35-36 (wyróżnik węgla, przyp. red.) i z tego można zrobić koks, natomiast tam i koło Chełma jest węgiel 34, też bardzo dobry, ale już niekoksujący. A tam niedaleko granicy, tej części Polski, którą Rosjanie nam w 1951 roku zabrali, bo tam właśnie były złoża węgla. To część tych złóż jednak w Polsce została i tam by też można spróbować te węgiel wydobywać. Nie mam takich danych dokładniejszych, choć niektórzy mówią, że tam jest węgiel koksujący, a węgiel koksujący się po dziś dzień bardzo opłaca, jest bardzo łatwo zbywalnym i bardzo dobrze opłacalnym surowcem.

Krótko mówiąc, tutaj będziemy musieli podejmować decyzje w najbliższych latach, ale widząc, co się dzieje na rynku, bo nie można podejmować decyzji, bo to są bardzo wysokie ceny, wiele mialiardów złotych, które później nie będą nam przynosić korzyści. My w tej chwili stawiamy na energię odnawialną, tzn. na wiatraki na morzu, na wiatraki w ogóle, to niestety jest też jeden z tych wymogów otrzymania pieniędzy, żeby te 10 H zostało zmniejszone, a poza tym na energię atomową. To biją się wręcz o to, kto ma tę elektrownię budować, już nie będę opowiadał szczegółów. To ma też związek z zakupami broni, to są łączone ze sobą skomplikowane sprawy i będziemy te elektrownie budować i jak dobrze pójdzie, to w takiej znacznej na ilości, na wiele tysięcy megawatów. Bo pamiętajcie, jak mamy nawet te wysokowydajne wiatraki na morzu, to one w polskich warunkach mają najlepszą wydajność tam 52%. Czyli 52% czasu pracują, bo wieje wiatr, a resztę nie pracują. Tu na lądzie to jest 18% mniej więcej, do dwudziestu co najwyżej w jakichś bardzo dobrych miejscach, więc krótko mówiąc, zawsze jak jest 1000 megawatów w tych wiatrakach, to musi być drugi 1000 w innej energii, którą można w każdym momencie uruchomić i to na to stawiamy.

Natomiast pytanie, czy węgiel zostanie z powrotem uniewinniony, bo w tej chwili jest skazańcem - tego nie wiemy. Jeżeli zostanie uniewinniony to wtedy na pewno się zainteresujemy tymi pokładami węgla kamiennego, a może nawet tymi jeszcze ciągle istniejącymi nieodkopanymi pokładami węgla brunatnego, bo są takie w okolicy Bełchatowa, są tam takie ciągnące się w stronę Wielkopolski czy nawet Ziemi Lubuskiej, tylko tam z kolei miejscowi obywatele nie chcą się zgodzić na budowę kopalni, bo boją się, że będzie spadek wody, że będą różnego rodzaju konsekwencje ekologiczne i protestują, chociaż tam jest dużo węgla brunatnego. Także my stoimy w tej chwili przed znakiem zapytania."

Związkowcy reagują na słowa Jarosława Kaczyńskiego: Kompletne niedorzeczności

Opowiadając publicznie kompletne niedorzeczności na temat węgla, wykazuje się Pan nie tylko brakiem wiedzy, ale przede wszystkim skrajną arogancją. Arogancją wobec ciężkiej pracy górników, wobec całego Górnego Śląska - napisali liderzy regionalnych i branżowych struktur "Solidarności" do Jarosława Kaczyńskiego. Związkowcy skierowali do prezesa PiS list otwarty, w którym wyrazili oburzenie jego niedawną wypowiedzią na temat górnictwa.

Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "S" oraz Bogusław Hutek, lider górniczej "Solidarności" w liście otwartym skierowanym do prezesa PiS wskazali, że słowa Kaczyńskiego zawierają "manipulacje, półprawdy i całkowite przekłamania".

Odnieśli sie m.in. do słów Jarosława Kaczyńskiego o nierentownych kopalniach oraz spadających cenach węgla. – Istotnie, tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę węgiel kamienny na europejskich rynkach kosztował nawet 420 USD/t. Obecnie cena ta wynosi ok 240 USD/t, czyli w przeliczeniu na złotówki ok. 1150 zł. Tymczasem polskie kopalnie sprzedają węgiel do elektrowni za ok. 400 zł – czytamy w liście. – Tylko i wyłącznie dzięki taniemu polskiemu węglowi cena energii w Polsce od wielu miesięcy należy do najniższych w Europie. Przez długie okresy była ona dwa, a nawet trzy razy niższa w porównaniu do Niemiec, Francji, czy innych, znacznie bogatszych od naszego krajów zachodnich. Gdyby polskie kopalnie sprzedawały węgiel energetyce po cenie rynkowej, inflacja w naszym kraju wynosiłaby dwa razy więcej niż obecnie, a polska gospodarka znajdowałaby się dziś w kompletnej ruinie – podkreślili związkowcy.

Wskazali, że pomimo faktu, iż spółki górnicze sprzedają węgiel energetyce znacznie poniżej jego wartości rynkowej, polskie kopalnie przynoszą zyski. - Górnictwo nie tylko samo jest rentowne. Ta branża ratuje rentowność całej polskiej gospodarki – zaznaczono w piśmie skierowanym do Jarosława Kaczyńskiego.

Mianem "sabotażu gospodarczego i działaniem na szkodę bezpieczeństwa kraju" określili plany stawiania na energetykę wiatrową. – Jeśli kopalnie należy likwidować, bo rzekomo przynoszą straty, to energia odnawialna w ogóle nie ma racji bytu w gospodarce wolnorynkowej. Na świecie nie ma kraju, w którym energetyka odnawialna działa na zasadach rynkowych. Funkcjonuje ona wyłącznie dzięki olbrzymim dopłatom. Dla przykładu tylko w 2020 roku Niemcy dopłacili do OZE niemal 31 mld euro, a szacuje się, że do 2030 roku dopłacą kolejne 860 mld euro - napisali Dominik Kolorz, Jarosław Grzesik i Bogusław Hutek.

Związkowcy wyrazili też oburzenie słowami Jarosława Kaczyńskiego, według których polski węgiel jest słabej jakości. Podkreślili, że jest przeciwnie, o czym najlepiej świadczy ogromny popyt na rodzimy surowiec. – Węgiel ze śląskich kopalń jest nieporównywalnie lepszej jakości niż znacznie droższy surowiec importowany przez rząd w panice, w całkowicie chaotyczny sposób z całego świata – zaznaczyli autorzy wystąpienia.

Ich zdaniem wypowiedź Kaczyńskiego stawia pod znakiem zapytania realizację umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa, która została podpisana przez rząd i związki zawodowe w maju ubiegłego roku. Dokument ten określa szczegóły funkcjonowania branży do 2049 roku. Znajduje się w nim również m.in. katalog inwestycji w nowoczesne technologie, które pozwalają produkować tanią energię z węgla w sposób przyjazny dla środowiska. Związkowcy obawiają się, że przeciąganie notyfikacji umowy w Komisji Europejskiej oraz brak realizacji elementów umowy nie wymagających zgody instytucji unijnych mogą być - w świetle wypowiedzi prezesa PiS - celowym działaniem rządu.

W liście otwartym związkowcy przypomnieli również prezesowi PiS, co mówił o górnictwie w styczniu 2015 roku, będąc wówczas w opozycji do rządu PO-PSL. – Polskie górnictwo będzie miało szanse, będzie podstawą energetyki, będziecie mieli pracę, a środki, które przecież także ta władza chce przeznaczyć na to, by likwidować kopalnie, będą przeznaczone na inwestycje, na rozwój – powiedział Jarosław Kaczyński 7 lat temu przed kopalnią Pokój. Wówczas górnicy protestowali przeciwko planom likwidacji zakładu.

– Czas brutalnie zweryfikował Pańskie obietnice. Kopalnia Pokój, pod którą zostały one złożone, dziś już nie istnieje – napisali związkowcy. Zaznaczyli, że podczas rządów PiS zlikwidowano również inne kopalnie, w tym m.in. KWK Krupiński i KWK Makoszowy. – Górnictwo nie otrzymało obiecanej przez Pana szansy. Zamiast inwestycji i rozwoju, była powolna likwidacja i kolejne puste obietnice – czytamy w liście.

Dominik Kolorz, Jarosław Grzesik i Bogusław Hutek podkreślili, że protesty na Śląsku w 2015 roku przyczyniły się do późniejszego upadku rządu Ewy Kopacz. – Jedną z przyczyn tego upadku była arogancja i lekceważenie okazywane mieszkańcom Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Były niedotrzymane obietnice i niezrealizowane porozumienia. Dzisiaj Pan i Pańskie ugrupowanie podążacie dokładnie tą samą ścieżką. Nie oczekujemy, że nagle stanie się Pan ekspertem od górnictwa i energetyki. Jednak opowiadając publicznie kompletne niedorzeczności na temat węgla, wykazuje się Pan nie tylko brakiem wiedzy, ale przede wszystkim skrajną arogancją. Arogancją wobec ciężkiej pracy górników, wobec całego Górnego Śląska – napisali związkowcy.

Przestrzegli, że rząd PiS może powtórzyć scenariusz, który w 2015 roku stał się udziałem poprzedniej koalicji rządzącej. – Dla mieszkańców naszego regionu odpowiedzialność za słowo to ogromna wartość. Każdy, kto o tym zapomina, przegrywa u nas wybory. Z kolei doświadczenie pokazuje, że kto przegrywa na Śląsku, ten traci władzę w całym kraju. Tak było w 2015 roku. Jeśli Zjednoczona Prawica się nie opamięta, tak będzie również w roku 2023 – czytamy w liście otwartym.

Pobierz list związkowców w PDF:

Pobierz Jaroslaw_Kaczynski_list_otwarty.pdf (format pdf, rozmiar ~1.97 M)

/źr.: solidarnosckatowice.pl, Fanpage PiS, oprac. sqx/

20 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~JastrzębieKing (89.162. * .249) 10.11.2022 19:16
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Najgorsze ze dziadzio kaczor powiedział przypadkowo prawdę praca 4 godziny na czysto zjazd pod ziemie 1200 metrow tylko dzięki covid a potem wojnie mogą ryle szaleć o podwyżki zapominając o miliardach złotówek od podatników z poprzednich 20 lat nie spłacanych nigdy.

~zatroskany (89.25. * .234) 10.11.2022 14:46
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Głosuj na PO a będziesz dymany przez platfusów...czy to różnica???

~Polak (31.179. * .34) 10.11.2022 13:10
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Przecież tego chcieliście! Górnicy wraz z rodzinami przywołuję was do rozsądku - dalej głosujcie na wasz ukochany PiS! ***** ***

~JestSuperJestSuper (46.134. * .174) 09.11.2022 21:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jak głosowaliście tak macie! Górnicy kochają pis! ***** ***

~Do__do (89.174. * .113) 09.11.2022 17:05
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Dziadek żyje w bańce jak putin,klakierzy mu prawdy nie powiedzą bo straciliby posady wiec prędzej czy później to d*pnie
Jednak myśle że prędzej

Astronom 09.11.2022 15:55
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

DO kanna jeśli lubisz być dymana/dymany przez obecną władzę to proszę bardzo głosuj dalej na PiS. Za Polski Wał podatkowy PiS u mnie jest przegranym a jeśli ciemnota dalej nie widzi jak jest obrabiana przez rząd to tej Polsce nic już nie pomoże ... Związkowcy dziś obrażeni na Jarosława ale w przyszłym roku będą rozsyłać sms-y na kogo głosować w wybory spoko loko.

~kanna (46.204. * .97) 09.11.2022 13:04
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Te związkowcy to za dużo niech nie fandzolą i przestaną szczuć na Jarka - jak im tak tęskno to niech sami se głosują na rudego klamce, zwykli ludzie w tym górnicy i tak w większości zagłosują za prawicą - dobrze pamiętają co im i ich rodzinom zafundowała neobolszewia z PO/PSL przed 2015r. i dostrzegają pozytywny całokształt obecnej polityki PIS - nie ma o czym dyskutować, to jest przepaść.
W 1993r był też taki jeden "związkowiec" który za dużo politykował i w konsekwencji jego działań ponownie do władzy doszli komuniści - niech to będzie dla tych politykierów przestrogą.

~Rufi (5.184. * .49) 09.11.2022 12:27
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Związkowcy-pasożyty na kopalniach!!!. Zero pojęcia o robocie. Po 15 związków na jednej kopalni to norma, tak 15 i więcej!!.

~Hmmm (89.64. * .189) 09.11.2022 11:24

@Dobry...tak zasadniczo,to o co Ci chodzi?

~Ktoss (83.30. * .178) 09.11.2022 10:04
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Każdy na PO narzekał a to za PiSu najwięcej kopalń zamknięto :) zrobić kryzys energetyczny powiedzieć że kopalnie są nieopłacalne tylko dlatego żeby mieć pretekst do stawiania elektrowni atomowych że niby jest to lepsze ;) pranie mózgu jest w tych czasach na porządku dziennym

~Mordimer_Madderdin (89.25. * .86) 09.11.2022 09:05
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

"My nie możemy w ramach gospodarki rynkowej utrzymywać kopalni, które przynoszą stałe straty, bo to znaczy, że z własnych kieszeni musimy do tego dopłacać. To nie jest żadna gospodarka, takie rzeczy były możliwe tylko w komunizmie, a komunizm upadł, głównie przez swoją całkowitą niewydolność gospodarczą, więc o tym musimy pamiętać." - serio Jarek? bo robicie dokładnie tak jak za komuny...

" polska gospodarka znajdowałaby się dziś w kompletnej ruinie" - a nie znajduje się? aaa... logika związkowców... ok.

"Mianem "sabotażu gospodarczego i działaniem na szkodę bezpieczeństwa kraju" określili plany stawiania na energetykę wiatrową." - tutaj to chyba już coś pite było podczas pisania...

"przypomnieli również prezesowi PiS, co mówił o górnictwie w styczniu 2015 roku, będąc wówczas w opozycji do rządu PO-PSL. – Polskie górnictwo będzie miało szanse, będzie podstawą energetyki, będziecie mieli pracę, a środki, które przecież także ta władza chce przeznaczyć na to, by likwidować kopalnie, będą przeznaczone na inwestycje, na rozwój " - ciemna masa bułki tez brała od dudeła i się cieszyła xD ta klasa robotnicza łyka wszystko jak Tajskie kobiety lekkich obyczajów.

~Dobry (89.64. * .171) 09.11.2022 08:21
oceniono 2 razy
2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Bulwers 09.11.2022 08:12
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Znacie takie górnicze przykazanie ..."Słabe oberwij , mocne podbuduj" a wiec słabe kopalnie trzeba było zlikwidować , a mocne doinwestować i dziś nie było by problemów .Dziękuję za uwagę .

~Olxx (195.238. * .50) 08.11.2022 22:59
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~dendo (188.137. * .64) 08.11.2022 22:38
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

W czasie Buzka zlikwidowano Kopalnię Dębieńsko i 1 Maja. W czasie rządów Szydło zlikwidowano Kopalnię Jas-Mos i Krupiński. Nic lepsi od Buzków. Zresztą PiS wywodzi się z tej samej grupy AWS która wtedy rządziła Polską. W czasach Buzka likwidowano kolej, teraz likwiduje się oddziały szpitalne. Wtedy upadały fabryki, teraz upada gastronomia. Wtedy ludzie drżeli o pracę, teraz drżą o portfele i niespłacone kredyty.

~Raperkaklasztorna (89.64. * .255) 08.11.2022 21:48
oceniono 7 razy
-1
Zgłoś

To przerażające, że dyktatorem Polski jest tak oderwany od rzeczywistości, niemający wiedzy na podstawowe tematy starzec. O nienawiści do kobiet nie wspominając.

~Adamm (87.207. * .92) 08.11.2022 20:52
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

Prezes ma tyle pojęcia o węglu i energetyce że ciepło jest z kaloryfera a prąd z gniazdka...W latach 2015-2022 PiS zamknął 17 kopalń. Każda ekipa przyłożyła rękę do likwidacji a naczelnemu likwidatorowi Buzkowi nadali honorowe obywatelstwo miasta Jastrzębie-Zdrój. Wstyd !!!

~Prawda555 (87.239. * .85) 08.11.2022 20:48
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Kazdy człowiek może sie przejęzyczyć, Jarek czasem dupnie coś śmiesznego i zaczyna sie wielką zadyma tak samo jak laski dają w szyje, 70% złodziei to właśnie kobiety, narkomenek też pełno, wystarczy poczytać wiadomości i policzyć albo wejść na żabka złodzieje profil na FB z jastrzebia tam są zdjęcia prawie samych kobiet

~Gdzie_jestes_objektywny (5.173. * .184) 08.11.2022 20:32
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Węgiel i pis to twoje ulubione tematy i tu cie twoj guru zdradził ???
Brzydko co?

~Robaczek (37.130. * .149) 08.11.2022 20:12
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Prezes daje w szyje i pierdzieli brednie.
Ten czlowiek nie jest w stanie sam zalozyc butow a wystepuje publicznie jako ekspert.