Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
27 marca 2018

Nie ma kto przeprowadzić wyborów samorządowych

Nie ma kto przeprowadzić wyborów samorządowych
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Wybory samorządowe odbędą się w listopadzie i już budzą emocje. Jednak wygląda na to, że nie ma chętnych, którzy zajęliby się ich organizacją. Wszystko przez znowelizowane prawo wyborcze.

Według znowelizowanego prawa wyborczego w lokalach wyborczych będą działać dwie komisje wyborcze - jedna wydająca karty do głosowania oraz druga - licząca głosy, ale to nie jest jeszcze problemem. Samorządy w całej Polsce mają kłopoty z wyłonieniem komisarzy wyborczych.

Sytuację komplikuje to, że osoby organizujące wybory w danym mieście muszą pochodzić spoza niego. Przykładowo jastrzębianin ma zająć się wyborami w Rybniku czy Wodzisławiu, a mieszkańcy tamtych gmin u nas.

- Mamy problemy z pozyskaniem chętnych, którzy podjęliby się organizacji wyborów samorządowych. Jastrzębie nie jest w tym odosobnione, bo z podobną sytuacją mamy do czynienie nie tylko w naszym regionie, ale kraju. Komisarz wyborczy musi być urzędnikiem, który zorganizuje wybory w innej gminie, niż ta, z której się wywodzi. Brak chętnych do tego zadania jest spowodowany tym, że ludzie nie znają specyfiki okręgów wyborczych, w których nie mieszkają - mówiła prezydent Anna Hetman.

Inną, nie mniej ważną kwestią jest zapewnienie środków finansowych na przeprowadzenie wyborów. Wszystko wskazuje na to, że samorządy będą zmuszone dopłacić do tego zadania. Na razie nie wiadomo jednak, jaka suma wchodziłaby w grę.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Marzenia o piękniejszym i nowoczesnym Jastrzębiu spełnią się" "Marzenia o piękniejszym i nowoczesnym Jastrzębiu spełnią się"

Z kim będzie rządzić prezydent Hetman? Z kim będzie rządzić prezydent Hetman?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
pedro28.03.2018 13:46

dobra zmiana

Hmmm28.03.2018 8:58

@23:39...zgadza się--- gdyby nie net,radiowiec nie istnieje :)

Hmmm28.03.2018 6:56

@ mieszkaniec---za darmo to nawet pies przy budzie nie szczeka :) ---Ty byś robił za friko?

mieszkaniec28.03.2018 5:48

A co z sekretarzami miast i gmin, to oni zawsze byli najważniejsi przy wyborach? Zawsze dostawali kasę wszyscy obsługujący wybory. Wielką kasę otrzymywały osoby za sporządzanie spisów wyborców oraz obsługę systemu informatycznego. Nikt nigdy nie kiwnął nawet palcem za darmo!!!

Hmmm28.03.2018 4:15

@radiowiec---tak więc,jest tak jak myślałem.Zwykła z ciebie jaszczymorda.Tylko stukanie w klawiature,wychodzi ci najlepiej :)

do hmm27.03.2018 23:37

Wykluczone - to jest troll, on żywi się nienawiścią.

Gruby27.03.2018 21:40

Nie ma dziwne ze chętnych brak wybierać wieśniaków którzy na drugi dzień zaczynają kombinowac

Pokaż wszystkie opinie (18)