Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
9 lipca 2018

Jastrzębska orkiestra najlepsza w Serbii

Jastrzębska orkiestra najlepsza w Serbii
fot. Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Jastrzębiu

Młodzieżowa Orkiestra dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia przyzwyczaiła mieszkańców do tego, że osiąga liczne sukcesy międzynarodowe. Tym razem zespól wrócił z konkursu w Serbii, gdzie był bezkonkurencyjny - zajął I miejsce.

W serbskim mieście Zrenjanin odbył się 24. Międzynarodowy Konkurs Orkiestr Dętych. W konkursie wzięło udział 12 zespołów, które aby być dopuszczonym do występów musiały przejść ostrą weryfikację.  Później trzeba było wykazać się umiejętnościami muzycznymi przed jury. Należało wykonać obowiązkowy utwór muzyczny pt. „Cztery obrazki” - Balázs’a oraz wybrany, w przypadku orkiestry jastrzębskiej -  „Gniew bogów” - Reineke’go.

Jastrzębska Młodzieżowa Orkiestra Dęta, od samego początku występuje pod batutą prof. dr hab. Stanisława Śmietany, dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Profesor ma niełatwe zdanie zgrać zespół liczący 32 osoby, który tworzą uczniowie w wieku 10-18 lat.

Młodzi muzycy poświęcili ponad rok na przygotowania do występu w Serbii. Martyna Gajar, grająca na waltorni mówi, że każdy z członków zespołu włożył wiele wysiłku, aby przygotować się do konkursu.

- Ćwiczyliśmy nie tylko w szkole podczas tradycyjnych lekcji, ale na zajęciach dodatkowych. Oprócz tego musieliśmy zdać taki nasz wewnętrzny egzamin. Nie było łatwo, ale warto było podjąć ten trud. Zdobycie I miejsca wynagrodziło wysiłek - mówi Martyna.

W orkiestrze na puzonie gra Krzysztof Stencel, także i on dzielił się refleksami po powrocie z Serbii.

- Najbardziej cieszy zdobycie I miejsca. Nigdy, kiedy wyjeżdżamy na konkurs nie jesteśmy pewni efektów. Kiedy jednak zostaniemy docenieni przez jury, to cieszy. Jest to ogromna satysfakcja - mówił Krzysztof.

Nie byłoby uczestnictwa jastrzębskiej młodzieży w konkursie w Serbii, gdyby nie Rada Rodziców Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. To właśnie Rada sfinansowała przejazd do Zrenjanin. Młodzież po zmaganiach konkursowych mogła zwiedzić okolicę wraz z jej zabytkami historycznymi.

Występ młodych muzyków najbardziej przeżywały mamy, które na co dzień wspierają ich w nauce w szkole muzycznej.

- Nasze dzieci muszą mieć wiele samozaparcia. Najpierw uczą się w tradycyjnej szkole, po południu mają zajęcia w szkole muzycznej. Do tego należy doliczyć wiele godzin ćwiczeń. Tym bardziej cieszy nas, rodziców każdy sukces odniesiony przez dzieci. Wtedy one i my wiemy, że warto podjąć taki wysiłek- mówi jedna z mam.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Rusza budowa sali koncertowej w Zdroju Rusza budowa sali koncertowej w Zdroju

Jastrzębianie najlepsi w biegach górskich Jastrzębianie najlepsi w biegach górskich

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (16)
Doświadczony17.07.2018 18:07

Dobrze że "starsze dzieci" nie załapały się w kadr. Gratulacje dla młodzieży i szybkiego opuszczenia starych murów szkoły!

Gość11.07.2018 6:51

Dobra wiadomość :)

patrzcie na ręce10.07.2018 23:25

Widzę, że nie można wyrazić słowa krytyki pod adresem "profesora"...
Ale młodzieży gratuluję. Przede wszystkim cierpliwości....

Gosc10.07.2018 20:42

Życzę dalszych sukcesów jesteście wspaniali

Gość10.07.2018 7:41

Brawo!

Gość09.07.2018 20:09

Świetna wiadomość :)

Bach09.07.2018 19:41

Wspaniała reklama miasta, zdolna jastrzębska młodzież!

Gość09.07.2018 19:27

Świetna szkoła muzyczna :)

zeby09.07.2018 18:07

Młodzi ludzie z pasją i talentem.Gratulacje.

milczący09.07.2018 17:03

Gratulacje!

Pokaż wszystkie opinie (16)