Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 10°
25 października 2018

JSW: Powstają Leśne Gospodarstwa Węglowe

JSW: Powstają Leśne Gospodarstwa Węglowe
fot. pixabay

Jastrzębska Spółka Węglowa nabyła jednostki dwutlenku węgla w pierwszej aukcji zorganizowanej przez Lasy Państwowe. W uzgodnieniu z Nadleśnictwem Kobiór, wsparcie finansowe zostało przeznaczone na modernizację ścieżki edukacyjnej w Rezerwacie Żubrowisko w Jankowicach Pszczyńskich. 

Leśne Gospodarstwa Węglowe (LGW) to pionierskie przedsięwzięcie Lasów Państwowych, którego celem jest zwiększenia ilości dwutlenku węgla pochłanianego przez ekosystemy leśne, a zarazem zmniejszenie emisji tego gazu z obszarów podmokłych.

Lasy to naturalny pochłaniacz CO2, odpowiedzialnego w istotnej części za efekt cieplarniany.  Leśne Gospodarstwa Węglowe mogą stać się narzędziem w realizacji polityki klimatycznej, nieograniczającej możliwości rozwoju gospodarczego. W aukcji wzięło udział wiele spółek  i instytucji, między innymi: KGHM Polska Miedź, Budimex, Energa, PKN ORLEN, PGNiG oraz Grupa LOTOS. Przychody z licytacji zostaną przez Lasy Państwowe w całości przeznaczone na cele wskazane przez poszczególnych nabywców, związane z realizacją inicjatyw w zakresie ochrony przyrody.

Jastrzębska Spółka Węglowa zakupiła dziesięć tysięcy jednostek za kwotę stu tysięcy złotych. W ramach projektu, w którym Spółka chce uczestniczyć - w rezerwacie przyrody Żubrowisko -wykonane zostaną tablice edukacyjne, zarówno kierunkowe jak i ostrzegawcze, powstanie tunel edukacyjny, a altana parkingowa będzie zaadaptowana na szkołę leśną. Wartość całego projektu to ponad pół miliona złotych.

- Cieszy nas, że Jastrzębska Spółka Węglowa może uczestniczyć w tym pionierskim projekcie, a udzielone finansowe wsparcie przyczyni się do poprawy jakości środowiska naturalnego, w którym żyjemy oraz umożliwi wsparcie lokalnych inicjatyw w zakresie ochrony przyrody - powiedział  Jerzy Majchrzak, dyrektor biura ochrony środowiska i szkód górniczych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, który odebrał certyfikat nabycia Jednostek Dwutlenku Węgla podczas otwarcia Targów POL-ECO System w Poznaniu. 

Jastrzębska Spółka Węglowa jest firmą odpowiedzialną społecznie i przyjazną środowisku. Chętnie wspiera wszelkie inicjatywy ekologiczne oraz podejmuje różne działania związane z poszanowaniem zasobów naturalnych. Dlatego aukcja Jednostek Dwutlenku Węgla, która ma na celu wspieranie lokalnych inicjatyw doskonale wpisuje się w politykę społecznej odpowiedzialności biznesu JSW. 
 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu? Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu?

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (9)
JURKO26.10.2018 7:39

To na terenie Jastrzębia nie ms lasów i podobnych inicjatyw?Zaś kasę płynie poza granice miasta.

UBR25.10.2018 15:53

Jedyny przyjazny Żubr dla górnika to ten w puszce. Drenowanie spółki cdn.

Byk25.10.2018 11:56

To niech JSW dopłaca ludziom do wymiany pieców i ocieplania budynków jednorodzinnych. W końcu to przez węgiel my teraz podatnicy będziemy płacić wiecej za energie elektryczną. Bo to z powodu palenia węglem w piecach, który powoduje smog!

drwal25.10.2018 9:32

Czyli mój były pracodawca ma już macki w UM teraz drenuje JSW. To się nazywa rodzinny interes. A może inna nazwa? Rodzinne zł...?

Do Gość Dziś o 8:3825.10.2018 9:13

Tego miliarda dawno już nie ma na co Ty liczysz te zyski to tylko cyferki na papierze pieniędzy już dawno nie ma.

Radio Teheran25.10.2018 8:38

To jakis absurd jest.
Przeciez ten las stoi tam gdzie stal. Po wydaniu pieniedzy przez JSW, pochlanianie CO2 nie zmieni sie.

" i przyjazną środowisku"

No bez przesady. Dokonuje dewastacji obszarow przez szkody gornicze, zanieczyszcza wode i powietrze , powoduje zanikanie wod podziemnych, powoduje skazenie promieniotworcze.

Gość25.10.2018 8:38

Ponad miliard zysku, ale biorą kredyt na inwestycje w koksowni. Jednocześnie marnują pieniądze na potęgę na głupawe pomysły. Elektryczne samochody, drony, a łopat brakuje.

Pokaż wszystkie opinie (9)