Woś

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°13°
21 maja 2019

JSW kupiła firmę. Zapłaciła za nią ponad 200 mln zł

JSW kupiła firmę. Zapłaciła za nią ponad 200 mln zł
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

W poniedziałek,  w Warszawie Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z firmą Primetech (Grupa Kapitałowa FAMUR) umowę zakupu 95,01 procent akcji Przedsiębiorstwa Budowy Szybów. Cena pakietu akcji zakupionego przez JSW wynosi 204 mln zł.

Historia transakcji sięga lipca 2018 roku, kiedy strony uzgodniły jej  podstawowe warunki. 3 kwietnia 2019 roku Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło zgodę na zakup większościowego pakietu akcji Przedsiębiorstwa Budowy Szybów. Zgoda WZA była ostatnim, koniecznym do spełnienia, warunkiem zakupu PBSz przez JSW.

- Przedsiębiorstwo Budowy Szybów jest spółką, która zdecydowanie wzmocni naszą Grupę Kapitałową w zakresie planów rozwojowych dotyczących pogłębiania szybów. Jak wiemy, bez tego nie ma wzrostu produkcji i rozwoju spółki. Drugi element to kompetencje PBSz w zakresie prac przygotowawczych - powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu JSW.

JSW potrzebuje PBSz między innymi do pogłębiania już istniejących szybów oraz zintensyfikowania robót chodnikowych. Kopalnie JSW muszą pogłębić osiem szybów a trzy wydrążyć całkowicie od nowa. Przedsiębiorstwo wesprze zakłady Spółki także w drążeniu wyrobisk korytarzowych uzupełniając pracę firm zewnętrznych. Należy pamiętać, że w kopalniach JSW rocznie wykonywanych jest 70 km  chodników.

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów ma unikatowe na polskim rynku kompetencje w zakresie projektowania i budowy szybów. Spółka z sukcesami realizuje złożone projekty dla polskiego górnictwa, współpracując aktywnie z Grupą Kapitałową JSW. Wyspecjalizowana kadra Przedsiębiorstwa, która stanowi ponad 1000 pracowników, pomoże JSW w realizacji strategii na lata 2018-2030.

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Precz z nepotyzmem, kolesiostwem i mobbingiem w JSW" "Precz z nepotyzmem, kolesiostwem i mobbingiem w JSW"

JSW będzie szukać węgla w lubelskiem JSW będzie szukać węgla w lubelskiem

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (6)
Gość21.05.2019 16:11

Pomogło radio ma ryja

Gość21.05.2019 9:03

Ale teraz kupili raniej, niż poprzednim razem, dlatego zaoszczędzili. Teoretycznie, ale jednak. Należy im się premia!

Radio Teheran21.05.2019 7:23

W kółko kupują tę samą firmę?

Oko proroka21.05.2019 6:47

Żeby postawić psu bude kupili Las

Lowerboj21.05.2019 6:36

JSW wydała to złe określenie, powinno być zainwestowała. Chociaż... inwestycja z definicji powinna przynieść jakiś spodziewany zysk, a wydanie pieniędzy raczej za tym nie przemawia. Czyży więc JSW utopiła te pieniądze?

Janek z napędu21.05.2019 6:25

Następna spółka córka po JZR i SiG będa wykonywać tą samą pracę za dwa razy mniejsze pieniądze .