Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°11°
27 maja 2019

Odczytano list biskupów - "Wielki wstyd i zgorszenie"

Odczytano list biskupów - "Wielki wstyd i zgorszenie"
fot. pixabay

Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców, oraz wobec osób skrywających takie czyny - napisali biskupi zebrani na posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

„Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom” – napisali biskupi do wiernych w liście przeznaczonym do odczytania w kościołach, równiez na terenie archidiecezji katowickiej w niedzielę 26 maja.

Biskupi odnoszą się m.in. do filmu „Tylko nie mów nikomu”, który - jak wskazują - jest przede wszystkim dokumentem upubliczniającym „wstrząsające relacje dorosłych dziś osób, wykorzystywanych w dzieciństwie przez duchownych”. „Zawiera on także przykłady braku wrażliwości, grzechu zaniedbania i niedowierzania osobom skrzywdzonym, co w konsekwencji chroniło sprawców. Film, przyjmując perspektywę pokrzywdzonych, uświadomił nam wszystkim ogrom ich cierpienia” – podkreślają.

Rada Stała KEP, zauważa, że dla „młodych szczerze szukających Boga, skandale seksualne z udziałem duchownych stają się ciężką próbą wiary i powodem do wielkiego zgorszenia”: „Rozczarowanie i oburzenie jest tym większe i boleśniejsze, że dzieci zamiast troskliwej miłości i towarzyszenia w szukaniu bliskości Jezusa doświadczyły przemocy i brutalnego odarcia z godności dziecka. Od początku swego istnienia wspólnota kościelna uznawała takie zachowania za wyjątkowo ciężki grzech” – piszą paterze Kościoła w Polsce.

Biskupi podkreślają, że chcą zjednoczyć wysiłki ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, żeby chronić najmłodszych. „Prosimy o wsparcie wychowawców i opiekunów dzieci i młodzieży w przedszkolach i szkołach oraz w zakładach opiekuńczo-wychowawczych. Prosimy o pomoc w zdobywaniu odpowiedniej wiedzy i umiejętności, by wszystkie placówki prowadzone przez Kościół stały się domami bezpiecznymi, wyznaczającymi najlepsze standardy ochrony dzieci. Taki sam apel kierujemy do odpowiedzialnych za ruchy katolickie i organizacje młodzieżowe. Bądźmy wszyscy bardziej wrażliwi wobec dzieci i młodzieży, a także wobec osób pokrzywdzonych” – podkreśla Rada Stała KEP

Polub i udostępnij
Czytaj też

Abp. Skworc apeluje o zachowanie czujności Abp. Skworc apeluje o zachowanie czujności

Święto Wojska Polskiego w Jastrzębiu Święto Wojska Polskiego w Jastrzębiu

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (11)
pedagog28.05.2019 7:27

Kto z was - komentatorów potrafi wyznać swoje winy publicznie? "Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem...." A wszystkich dopuszczających się pedofilii - ukarać!

To sem ja28.05.2019 1:26

Dekomunizacja i dezubekizacja. Powrót do przedsoborowej tradycji. Inaczej będzie coraz gorzej... Czerwony gender zalewa nasz kraj.

list jest zasłoną 27.05.2019 19:27

Ten list to przykrywka. Chroni księży pedofilii. Zapowiedź premiera, że będą karać wszystkich jest kolejną ściemą. Wszyscy, którym udowodni się pedofile, nawet z przed wielu lat, idą do więzienia, bez żadnej taryfy ulgowej. Bez prawa wcześniejszego wyjścia za dobre sprawowanie, oraz bez przerwy w odbywaniu kary. Tylko księża są chronieni. Kogo tylko da się schować, to się go chowa. W kościele jest najwięcej pedofilii. Czy kościelni, księża i biskupi, wierzą w Boga? Chyba bardziej w szatana.

dadoir27.05.2019 18:11

A dlaczego w niektórych naszych kościołach na niektórych mszach nie było tego listu?

Gość27.05.2019 13:19

PiS obiecał kary żeby mohery do siebie przekonać

Gość27.05.2019 13:05

"Podobała" mi się wypowiedź jednego z biskupów, że to same dzieci są winne zaistniałej sytuacji, ponieważ one lgną do księży i potem pociągają ich za sobą. Albo rozbroiła mnie scena z filmu "Kler" kiedy gosposia po serii intymnych spotań z księdzem mówi mu, że jest w ciąży. On: nie zabezpieczełaś się? Ona: wiara mi nie pozwala ;-)

Gość27.05.2019 9:43

Co z tego, że PiS podniówł wysokość kar za pedofilę do 30 lat? Czy to jakaś różnica, że sprawcy zostanie zasądzone 2 lata w zawiasach mimo, że groziło mu zamiast dotychczasowych 15 to teraz 30 lat? Śmiech na sali!

Pokaż wszystkie opinie (11)