Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
30 września 2019

"Czego się k*** drzesz?" Warunki na jastrzębskiej porodówce

"Czego się k*** drzesz?"  Warunki na jastrzębskiej porodówce
fot. pixabay

Na jastrzębskiej porodówce personel dopuszcza się nadużyć w stosunku do pacjentek. Tak uważają twórcy raportu na temat warunków panujących w naszym szpitalu w ciągu ostatnich kilku lat. Autorzy wskazują, że kobiety często spotykają się z wyzwiskami i są traktowane przedmiotowo.

Raport został przedstawiony podczas piątkowego spotkania jego autorów z przedstawicielami magistratu.

- Przede wszystkim niedopuszczalne jest używanie w stosunku do pacjentek obraźliwych komentarzy. Aż 30% kobiet wskazywało, że takie komentarze padają ze strony personelu medycznego: "Przez tonę tłuszczu nie da się wszystkiego dokładnie zbadać, a później spytał - "kiedy ostatni raz oglądała się pani w lustrze?". "Stara a głupia, masz leżeć aż urodzisz, po co panikujesz. Każdy kiedyś rodził".”Nie masz siły, taka jesteś słaba, zachowujesz się jak dziecko, zrobić miałaś siłę a urodzić nie?!" "Zamknij mordę". "Czego się k*** drzesz" - mówi Olga Vitoš, jedna z autorek raportu.

Pacjentki zgłaszają także, że były traktowane z wyższością (19%), a personel medyczny nie odpowiadał na ich pytania (16%). Aż 16% kobiet uważa, że w szpitalu podczas porodu złamano ich prawa, a kolejne 22%  nie jest tego pewne. 21% procent kobiet czuło sie zmuszanych do czegoś przez personel medyczny. 33% kobiet wskazuje, że niektóre czynności wykonywano za mało delikatnie w tym głównie badanie wewnętrzne. 16% kobiet wskazuje, że badanie wewnętrzne wykonywano bez ich zgody. 68% kobiet po porodzie w jastrzębskim szpitalu uważa poród za złe doświadczenie, z czego 16% za traumatyczne. 

Tylko 4/10 kobiet wróciłoby do tego szpitala. Na uwagę zasługuje także duża medykalizacja porodu. Aż 7/10 kobiet otrzymuje syntetyczną oksytocynę. Wskaźnik cesarskich cięć wynosi aż 46% a nacięcia krocza wykonywane są u 4 kobiet na 10. 

- Zwracam uwagę, że kobiety, które przeżyły traumę przy porodzie mają objawy stresu pourazowego. Znam przypadki, że muszą się przez to leczyć psychiatrycznie. Niektóre rezygnują z kolejnych dzieci lub kategorycznie nie chcą wrócić do tego szpitala. To jest ogromny problem w całej Polsce. Nadużycia na porodówkach są nadal obecne i należy z nimi walczyć - podkreśla Olga Vitoš.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju zapowiedział zbadać opisane w raporcie zdarzenia. Zostanie wydany komunikat, który dyrekcja nadeśle, po zapoznaniu się ze sprawą.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uwaga! Zmiany w jastrzębskim szpitalu Uwaga! Zmiany w jastrzębskim szpitalu

Prawie 3 tys. zakażonych w JSW Prawie 3 tys. zakażonych w JSW

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (66)
A.02.10.2019 21:20

Dlaczego więc te niezadowolone Panie, w szczególności wobec których rzekomo użyto tak obraźliwych słów nie podjęły odpowiednich kroków i nie odważyły się personalnie wskazać osoby, które takie słowa kierowały? Skoro wówczas nie zgłosiły tych spraw PRZYNAJMNIEJ do Rzecznika Praw Pacjenta, to w jaki sposób twierdzą, że złamano ich prawa, skoro najprawdopodobniej ich nie znają.

Inną sprawą jest to, że same ankiety były anonimowe, co z góry powinno podważać ich wiarygodność.

Wyniki nijak mają się do rzeczywistego oblężenia oddziału, na który przyjmowane są Panie nie tylko z Jastrzębia, ale chociażby Rybnika, Wodzisławia, Żor.

Jastrzębianka02.10.2019 12:53

Tereska , co ma pieska o co ci chodzi ? " A potem sie obudziłam. To był piękny sen" ??

Nie , nie był to piękny sen tylko realny prawdziwy poród . Co jak co , ale każda z nas ma inny próg bólu jedną boli drugą nie ;) . Pozdrawiam

Tereska, co ma pieska02.10.2019 6:46

@Jastrzębianka

"Rodziłam u nas w szpitalu trzy lata temu i byłam zadowolona z porodówki ,pielęgniarki były bardzo miłe a położna przemiła kobieta"

A potem się obudziłam. To był piękny sen.

Jastrzębianka 01.10.2019 22:42

Rodziłam u nas w szpitalu trzy lata temu i byłam zadowolona z porodówki ,pielęgniarki były bardzo miłe a położna przemiła kobieta -takich położnych jak Pani Beata Jakubiec powinno być więcej .Przepraszam, że z imienia i nazwiska ale ta położna zasługuje na medal najlepszej położnej w tym szpitalu . . Oczywiście mój poród mnie nie bolał ale jak już doszło do szycia to zrobiłam się blada jak ściana i pytanie położnej padło czy coś się dzieje czy jest mi słabo bo strasznie pani zbladła a ja na to nic mi nie jest dobrze sie czuje tylko bardzo boje sie igły i szycia i wiecie co śmiałyśmy się . Pani Beata była w szoku i powiedziała , że chciałaby wiecej takich rodzących pacjentek , wspominam to jak kazała mi troche poprzeklinać przy mężu pokrzyczeć ale ja nie chciałam , chciałam tylko jednego zadzwonić do mamy na wideo rozmowę aby moja mama widziała jak przebiega mój poród , ale niestety lekarz powiedział ze telefonu na sali nie można używać ,ważne było to że mąż był i wspierał podczas porodu . Gdy już urodziłam położna przyszła pogratulowała dała kilka cennych wskazówek i poszła dalej do pracy a opieka po porodzie też była na dobrym poziomie wiec ja nie narzekam.

s&d szczepionkowy faszyzm01.10.2019 22:01

Proponuje chodzić tam z dyktafonem. Nagrywać i karać to chamstwo w białych kitlach.
Bo niestety to jest normą. Choć zdarzają się położne z "sercem na dłoni", ale są w zdecydowanej mniejszości. I są zahukane przez wredną większość białego, publicznego personelu...

Sól Tej Ziemi01.10.2019 17:16

Podwyżki im dać!

A facjatę Gadowskiego widać wszędzie!

Olja01.10.2019 16:37

Dlatego ja polecam Wodzisław, urodziłam w tamtym roku i mam bardzo dobre wspomnienia. Może szpital nie razi pięknościa, ale personel był super. A jak poszłam do szpitala w Jastrzębiu na początku ciąży z krwawieniem to nie dość, że czekałam 2h aż mnie ktoś zbada A jak już to łaskawie zrobiła Pani doktor w zaawansowanym stadium grypy to się jeszcze zachowywała w stosunku do mnie jakby to przeze mnie była chora. Dlatego trzeba sie umiec odezwać do takich żeby sobie nie myśleli, że są wyżej od innych i mogą innych jak śmieci traktować.

Lekarz szuja01.10.2019 12:32

Ja miałam taki poród o którym nie chcę pamiętać, mała miała 2 latka i 2 m-ce jak zaszłam w ciążę i umówiłam się już wstępnie z moim ginem że zrobi mi cc, jeśli zdobędę papierek od jakiegoś specjalisty ze wskazaniami do cc. Uważam iż skoro medycyna zaszła tak daleko że przeszczep twarzy, serca, siatkówki czy kończyn już nikogo nie dziwi, to pomoc chirurgiczna (CC) przy urodzeniu dziecka nie powinna być niczym nadzwyczajnym i kobiety powinny mieć zawsze te dwie opcje rzetelnie przedstawione i pozostawione do wyboru. A u nas panuje chore czarowanie rzeczywistości przez media (m.in. te głupie różowe gazetki dla mam które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością),że SN jest lepszy, po to żeby kobiety wolały urodzić naturalnie- BO JEST TO 2 RAZY TAŃSZE DL SZPITALA!!!

Matka01.10.2019 9:49

Rodzilam 2013 i 2016roku i szczerze trafilam na mily personel nie moge narzekac jedynie raz wkurzylam sie jak w 2013 roku przyszlam o 3 wnocy do szpitala krwawilam bole pierwszy porod wiec jak tak siie zadzialo zemna to pojechalam do szpitala to obudzilam pomocnice lekarza i domnie powiedziala dlaczego rano nie przyszlam bo niewyspana a mowiono ze z krwawieniem czeba do szpitala oczywiscie bylam po terminie a tak pozniej bylo miło????

Gość01.10.2019 8:06

Dlaczego na porodówce lepiej traktuje się pacjentki będące rodziną lekarzy czy pielęgniarek. Może mi to ktoś wyjasnić? czy w pisowskim panstwie tak juz będzie i to norma?

Pokaż wszystkie opinie (66)