Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
22 października 2012

24% górników wzięło udział w piątkowym strajku

24% górników wzięło udział w piątkowym strajku
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

19 października w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwał 24-godzinny strajk. Według najnowszych danych przedstawionych przez JSW, strajkowało 24% załogi, reszta wzięła urlop lub pracowała.

Strajk rozpoczął się o 6:00 rano w piątek. Na pierwszej zmianie na teren kopalni weszło około 45% załogi, reszta wzięła urlop (ponad 4000 osób). Z czego blisko połowa pracowała lub wyrażała chęć pracy. Do pracy w większości przystąpiły osoby odpowiedzialne za utrzymanie bezpieczeństwa. Jak informuje JSW, w całym strajku udział wzięło 25% załogi, a absencja wyniosła 56% (w dniach poprzedzających strajk było to około 21%).

Za dzień strajku nie przysługuje górnikom wynagrodzenie. Wpłynie to na wysokość "czternastki" oraz premii barbórkowej, których wysokość wyliczana jest na podstawie zarobków z trzech ostatnich miesięcy w roku.

Związkowcy zapowiadają, że jeżeli protest nie przyniesie rezultatów, będą przeprowadzane kolejne akcje strajkowe. Decyzja prawdopodobnie zapadnie po posiedzeniu rady nadzorczej spółki ze stroną społeczną, czyli nie wcześniej niż 24 października. - Liczymy, że rada nadzorcza wyciągnie odpowiednie wnioski z postępowania prezesa Zagórowskiego. Jeżeli tak się nie stanie, będziemy zmuszeni ponownie zastrajkować, bo nie możemy zgodzić się na łamanie prawa w naszej spółce - powiedział Roman Brudziński.

- Jeżeli nasze państwo jest państwem demokratycznym, to nie można tolerować w nim łamania prawa pracy - napisali związkowcy w liście otwartym.

Związkowcy zwrócili również uwagę na nierzetelność mediów, które przekazywały informacje ze strajku używając skrótów medialnych i skracając wypowiedzi protestujących.

Polub i udostępnij
Czytaj też

MZK zwróci pieniądze za taksówkę i bilety okresowe MZK zwróci pieniądze za taksówkę i bilety okresowe

Kierowcy PKM na zwolnieniach lekarskich Kierowcy PKM na zwolnieniach lekarskich

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (16)
...24.10.2012 23:09

górnicy to lebry. Był taki program, że prywatni przedsiębiorcy dostawali dotacje za zatrudnienie górnika, który zwolnił się z kopalni w ramach ograniczania zatrudnienia na kopalniach, co miało miejsce za buzka. Niektórzy z tych przedsiębiorców skorzystali i pluli sobie potem w brodę. Bo taki górnik to panisko, święta, leniwa krowa. A płacić takiemu trzeba... A się nie chwyci za naprawę kranu w kiblu nawet gdy nie ma nic do roboty, nie posprząta po sobie stanowiska, przerwę sobie zrobi nawet jak jest robota, a jak ma kaca to idzie na L4 na tydzień... Ot, PRL wg niego wiecznie żywy - czy się stoi czy się leży...

ed24.10.2012 13:51

pracuje w biedronce :(

Gojść23.10.2012 22:51

Buahahaha!!! Sranie w banie, a nie walczenie o swoje zarobki. Jak jest strajk to się idzie strajkować, a nie pseudochorować za pieniądze Polaków.....

ed23.10.2012 13:29

polski górnik to żałosna słaba i chorowita istota , chorują przez cały rok , we wrześniu zdrowieje bo liczy na większą barbórkę , pracuje tylko 25 lat ( a właściwie to 1/4 tego okresu , bo dziennie pracuje 2 godziny- mniej niż nauczyciele)

Trefl23.10.2012 12:33

HAHAHA,to było pewne.Takie chojraki a jak przyszło do prawdziwego strajku to pobrali urlopy lub poszli krew oddać....Żałosne.

Gość23.10.2012 10:01

do "do ed" nie ma sensu klucic sie z trolami , bo trol zawsze bedzie trolem, nie da sie rozmawiac z gosciem co z tematem ma tyle wspolnego co wyczyta na wikipedi

Gość23.10.2012 9:54

Nowe umowy na czas określony dla wszystkich górników. Bedzie porządek na kopalniach.

Pokaż wszystkie opinie (16)