Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
5 lutego 2013

Szkoły w Jastrzębiu będą ogrzewane metanem

Szkoły w Jastrzębiu będą ogrzewane metanem
fot. sxc.hu

Pierwsze plany ogrzewania budynków metanem spod kopalni Moszczenica pojawiły się w 2010 roku. Teraz dzięki współpracy miasta z JSW i AGH będzie to możliwe. Jastrzębska Spółka Węglowa już od lat wykorzystuje w ten sposób metan dla celów własnych.

Prezydent miasta podpisał już porozumienie między Jastrzębską Spółką Węglową, Akademią Górniczo-Hutniczą i miastem Jastrzębie-Zdrój, które pozwoli na wydobycie metanu i ogrzewanie nim jastrzębskich szkół. Pierwszą jest pobliska szkoła w Moszczenicy, która ogrzewana jest już gazem sieciowym. Kolejną będzie prawdopodobnie szkoła w Ruptawie.

- W tej chwili trwają prace przy budowie urządzeń, które będą zasysać metan z nieczynnej kopalni Moszczenica - powiedział w Radiu Vanessa Marian Jarosz z Jastrzębskiej Strefy Aktywności Gospodarczej.

Metan będzie wydobywany ze starej kopalni Moszczenica. Według szacunków AGH  może tam zalegać nawet 3,5 miliarda metrów sześciennych tego gazu.

- Biorąc pod uwagę fakt, że Polska importuje 13 miliardów tego gazu, to niewiele. Jednak na lokalne potrzeby wystarczy - móiwł profesor Stanisław Nawrat.

Instalacja ruszy prawdopodobnie w kwietniu. Jej koszt to około 1,5 mln złotych.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Najgorsze powietrze przy Pszczyńskiej i Komuny Paryskiej Najgorsze powietrze przy Pszczyńskiej i Komuny Paryskiej

Ciała górników z Karwiny czekają na wydostanie Ciała górników z Karwiny czekają na wydostanie

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
Gość05.02.2013 21:08

Metan jest tańszy, ale instalacja musi być do niego dostosowana, a dowożenie gazu w butlach to śmieszny pomysł.

Gość05.02.2013 13:49

metan jest tanszy od gazu z rosji

penis05.02.2013 11:46

w kwietniu kończy się sezon grzewczy hehe

Gość05.02.2013 10:48

Za rok wycofają się z pomysłu z powodu kosztów.

Gość05.02.2013 10:19

O ile mi wiadomo, to szkoła w Moszczenicy jest już od grudnia ogrzewana metanem, instalacja już stoi. Ale UM, jak zwykle, pewnie o tym nic nie wie...