Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-4°
16 grudnia 2016

To najbardziej niebezpieczne przejście dla pieszych w mieście

To najbardziej niebezpieczne przejście dla pieszych w mieście
fot. KMP Jastrzębie

Śmiertelny wypadek na al. Jana Pawła II wywołał ostrą dyskusję na temat bezpieczeństwa pieszych, szczególnie na pasach drogowych. Jak to jest w Jastrzębiu? Ile w tym roku wypadków z ich udziałem odnotowała jastrzębska policja?  Czy możliwe jest zwiększenie ich bezpieczeństwa w ruch drogowym?

Według statystyk, jakimi dysponuje Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu-Zdroju w 2016 roku miało miejsce 11 potrąceń pieszych na pasach. Ostatnio mieszkańców zbulwersował śmiertelne potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych na al. Jana Pawła II.

- Trudno generalnie ocenić, kto ponosi winę za te zdarzenia drogowe. Nie można tego jednoznacznie określić. Zdarza się, że piesi nie stosują się do sygnalizacji świetlnej, a nawet nagle wchodzą na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód. Z drugiej strony, kierowcy nie zawsze zachowują należytą ostrożność zbliżając się do oznakowanego przejścia dla pieszych - mówi mł. asp. Magdalena Szust z jastrzębskiej policji.

Co może zrobić policja, aby podnieść bezpieczeństwo pieszych? W KMP wyjaśniają, że są wzmożone patrole drogówki, organizuje się specjalne akcje, a także wnioskuje do magistratu o, na przykład odpowiednie oznaczenie dróg czy wprowadzenie organizacji ruchu.

W związku ze środowym wypadkiem na al. Jana Pawła II odezwały się głosy, żeby uruchomić istniejące tam podziemne przejście dla pieszych. Taka decyzja jest w gestii Urzędu Miasta. Jednak urzędnicy informują, że nie ma takiej możliwości.

- Przejście podziemne jest za niskie i znajduje się w nim uzbrojenie, m.in. sieci wodne. Powstawało w latach 70. Prawdopodobnie miało ono służyć, jako połączenie dwóch stron al. Jana Pawła II, od niedoszłej porodówki, czyli miejsca, w którym teraz znajduje się siedziba JSW, aż do głównego budynku jastrzębskiego szpitala – przekonuje rzecznik magistratu Katarzyna Wołczańska.

Tak więc i pieszym, i kierowcom pozostaje zalecić wzmożoną ostrożność, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uciekał przed wywiadowcami z powodu narkotyków Uciekał przed wywiadowcami z powodu narkotyków

Alarm w banku postawił na nogi  mundurowych Alarm w banku postawił na nogi mundurowych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (37)
Gość20.12.2016 21:50

To przejście jest za niskie i nic z tym nie zrobią ale coś mi się wydaje ze UM tez jest za niski i w najbliższym czasie dobudują z 2 pietra.

ja20.12.2016 17:51

przy szpitalu jest przejście podziemne, może w końcu władze miasta je otworzą. Na dole dali by krzesełko i strażnika miejskiego, bo i tak nic wielkiego nie robią. Albo niech zainwestują w kamerę.

haha17.12.2016 20:03

przejście podziemne jest za niskie i rury są? No to wyjąć rury i już. Już dwa przejścia podziemne w J-biu zlikwidowano, a teraz następne nigdy nie uruchomione? A jakoś te dwa, które zostały działają...

Gość17.12.2016 19:41

Kto wymyślił przejście dla pieszych na autostradzie jaką jest J.P. zawęzić do jednego pasa

Szymon17.12.2016 16:15

To nie przejście jest niebezpieczne. To selekcja naturalna ludzi, którzy nie ogarniają że w starciu z tonową maszyną nie mają żadnych szans. Nie wiem co trzeba mieć w głowie, żeby wyjść na ulice bez uprzedniego sprawdzenia czy nic nie jedzie. I nie ważne czy są pasy, czy ich nie ma. Czy jest czerwone światło, czy też zielone. Pieszy ma łatwiej zareagować na niebezpieczeństwo niż kierowca w tonowej maszynie - zapamiętajcie to! Chcesz przejść przez jezdnię? Upewnij się że nic nie jedzie, a jak już przychodzisz to bacznie obserwuj co się dzieje na drodze.

Do: ja tu 17.12.2016 13:20

A to ty jeszcze nie widziałeś jak walą na czerwonym?

ja tu17.12.2016 10:58

Ja z kolei uważam że najlepszym rozwiazaniem przy szpitalu zrobić światła, jak będzie czerwony kolor to chyba na tyle ludzie są rozumni że należy się zatrzymać. Skoro już tyle wypadków w tym miejscu było to ja nie rozumiem na co czekać... ? Zróbcie coś ludzie.... Bo za dużo tego...

Pokaż wszystkie opinie (37)