Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
24 stycznia 2017

Opowiedziała o tym, czego doświadczali więźniowie

Opowiedziała o tym, czego doświadczali więźniowie

Wstrząsającą relację świadka Marszu Śmierci, jaką przemierzyli więźniowie Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau usłyszeli uczniowie jastrzębskich szkół, którzy w sobotę uczcili kolejną rocznicę tego dramatycznego wydarzenia ze stycznia 1945 roku. 

Młodzież przybyła przed grób uczestników tego strasznego wydarzenia, który znajduje się przy kościele pod wezwaniem św. Katarzyny i Opatrzności Bożej, aby przywitać uczestników Rajdu Szlakiem Marszu Śmierci, który odbywa się już szósty raz.

 - Z inicjatywy Jana Stolarza z Radlina piechurzy idą śladami więźniów, przemierzając trasę Auschwitz-Wodzisław. Przed grobem w Jastrzębiu Górnym tradycyjnie są witani przez społeczność  Zespołu Szkół nr 2 i Zespołu Szkół nr 6. Tak też było w tym roku. W sobotę grupa uczniów poświęciła czas ferii, aby wraz z nauczycielami i księdzem z parafii św. Katarzyny zapalić znicze i oddać hołd ofiarom wojny. Pojawili się także uczniowie  Gimnazjum nr 4 i Gimnazjum nr 10, a z grupą piechurów przyszli jastrzębscy harcerze.

Pan Stolarz wspomniał, że na trasie  spotykają się z coraz większą życzliwością i zainteresowaniem ze strony społeczności lokalnych. Cieszy więc fakt, że na spotkanie przyszli też mieszkańcy Jastrzębia Górnego, m.in. pani Helena Królik, świadek tamtych wydarzeń. Wspominała kolumny  ludzi w pasiakach, beznadziejne próby ulżenia ich doli i dwie wychudzone  uciekinierki u bohaterskich sąsiadów Mołdrzyków. Jej wstrząsająca relacja zakończyła spotkanie przy grobie więźniów, którzy zostali na zawsze w jastrzębskiej ziemi - napisali organizatorzy spotkania. 

Polub i udostępnij
Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (2)
Gość26.01.2017 23:57

Brawo, bardzo ciekawa inicjatywa.

mysz24.01.2017 18:54

Ten grób pomnik do końca moich dni zostanie mi w pamięci.Moja nieżyjąca babcia sporo mi opowiadała o tym marszu.Jako dziecko specjalnie z tego nic nie rozumiałam.Pamiętam,że te jej opowiadania zawsze kończyły się morzem łez,Pamiętam też,że idąc z babcią do kościoła,zawsze zatrzymywałyśmy się przy tym grobie.Nigdy nie zapomnę jej jednego zdania,które moja babcia mi przekazała.Nigdy obok tego grobu nie przechodz obojętnie.Pamiętaj nigdy.Powiedziała mi to oczywiście w gwarze sląskiej .Państwo Mołdrzykowie to prawdziwi bohaterowie.Jastrzębie jest dumne z ich postawy.Zostali uhonorowani przez Naród Żydowski .Widziałam dyplom ":Zasłużeni wśród narodów świata"