Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
EkoOkna
24 maja 2017

Samorządowcy śląscy w Jastrzębiu o Konstytucji i niskiej emisji

Samorządowcy śląscy w Jastrzębiu o Konstytucji i niskiej emisji
fot. UM Jastrzębie

Śląscy samorządowcy spotkali się w Jastrzębiu.  Do naszego miasta przyjechali prezydenci, starostowie i burmistrzowie z całego województwa. Rozmawiali między innymi o problemie ograniczenia zanieczyszczenia powietrza oraz roli samorządu w strukturach władzy państwowej. 

W piątek, 19 maja, w Jastrzębiu odbyła się XLII sesja Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, w której wzięło udział 71 delegatów. Jednym z tematów obrad był samorząd i jego rola w strukturach państwa. Delegaci nie mieli wątpliwości, że jest ona znacząca. Uznali m.in., że ograniczenie liczby kadencji osób pełniących funkcje z wyboru jest niezgodne z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej. Samorządowcy podkreślali, że kwalifikacje do kierowania jednostką samorządu terytorialnego nabiera się z czasem, w trakcie ich sprawowania.

Jednym z głównych tematów dyskusji było zanieczyszczenie środowiska przez tak zwaną niską emisję. Uzgodniono, że niezbędne w tej sytuacji jest przyjęcie na poziomie krajowym rozwiązań systemowych, które wprowadzą zakaz sprzedaży określonych rodzajów szkodliwych paliw oraz określą odpowiednią jakość kotłów. Zgromadzeni delegaci podkreślili w przyjętym stanowisku, że bardzo istotne jest zwiększenie zakresu przedmiotowego oraz puli środków przeznaczonych na finansowanie zadań realizowanych na rzecz ograniczenia niskiej emisji, które polegają na modernizacji lub zmianie systemów ogrzewania. Wprowadzone rozwiązania systemowe powinny stanowić element kompleksowego, narodowego programu zwalczania zjawiska tzw. niskiej emisji.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Laszkiewicz Honorowym Obywatelem Miasta Laszkiewicz Honorowym Obywatelem Miasta

Radni obniżyli wynagrodzenie prezydent miasta Radni obniżyli wynagrodzenie prezydent miasta

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
seboc24.05.2017 13:48

"Delegaci nie mieli wątpliwości, że jest ona znacząca."

A kto by sie spodziewal, ze darmozjad na zjezdzie darmozjadow bedzie umniejszal swoja role.

"Uznali m.in., że ograniczenie liczby kadencji osób pełniących funkcje z wyboru jest niezgodne z Konstytucją"

W ogole wybory sa niezgodne. Stanowiska w samorzadzie powinny byc dziedziczne i dozywotnie.

"kwalifikacje do kierowania jednostką samorządu terytorialnego nabiera się z czasem, w trakcie ich sprawowania"

A fotel obiera sie bez zadnych kwalifikacji i nikt z zebranych nie czul sie zaskoczony. Pospolta glupota, brak wiedzy, niechec do czytania przepisow i osli upor + kompletny brak odpowiedzialnosci za popelniane bledy to norma w Bolandzie.
Co mi pan bedzie jakies przepisy cytowal, ja mam wlasne, wewnetrzne, mojej interopretacji i zdania nie zmienie - powiedzial do mnie ostatnio jeden jastrzebski bej.