Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

U nas do łask wraca drewno, w Irlandii torf, w Niderlandach lampy naftowe. A w Szwajcarii... donosicielstwo

Im bardziej staramy się być cywilizowani, tym zdaje się mniej nam to wychodzi. Zaordynowana przez unijnych urzędników rewolucja energetyczna, która miała wynieść nas na wyższy poziom cywilizacyjny - przynajmniej w kwestii energetyki, i wojna w Ukrainie, powodują, że spora część Europy wraca w kwestii energetycznej do... korzeni.

U nas do łask wraca drewno, w Irlandii torf, w Niderlandach lampy naftowe. A w Szwajcarii... donosicielstwo

Rewolucja energetyczna – Zielony ład - polegać miała na tym, że odchodzimy w Europie od paliw kopalnych, na rzecz odnawialnych źródeł energii. Oczywiście to teoria, bo w praktyce budowa gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 dość jasno wskazywała, jaki jest "właściwy" kierunek. A ten miał być jeden – OZE, przynajmniej w retoryce, miały być priorytetem, ale potrzebny był czas "przejściowy", w którym energię Europie miał dać rosyjski gaz, dystrybuowany na pozostałe państwa przez naszego zachodniego sąsiada, który miał zresztą dzięki temu zarabiać. To są fakty, na które wielu przed wojną miało zamknięte oczy.

Zachodni politycy, z zaprzęgniętym w tym celu unijnym aparatem urzędniczym, postanowili w swej „mądrości” (pojawia się coraz więcej informacji o tym, że ta "mądrosć" była opłaca z Kremla) uzależnić Europę od rosyjskiego gazu, co z kolei nasz wschodni sąsiad uznał za doskonałą okazję do poszerzenia swojego "imperium". Wątpliwe czy Putin zdecydowałby się na podbój Ukrainy, gdyby nie sądził, że dzięki gazowemu szantażowi ma Europę pod butem. Że się przeliczył, że Ukraińcy nie skrewili i zamiast krótkiej wojenki, wyszła długa, pełnoskalowa wojna z bombardowaniami miast i zbrodniami wojennymi, wobec której Europa nie mogła zamknąć oczu? Słaba to pociecha, skoro dziś największą cenę za infantylizm i sprzedajność elit Zachodu - cenę krwi i niszczenia znacznej części kraju - płaci Ukraina. My zresztą też płacimy coraz więcej, choć akurat nie tak jak Ukraina. Płacimy inaczej - rosnącymi lawinowo kosztami energii, co przekłada się na dramatycznie rosnące koszty życia.

Jaki jest efekt? Otóż z Irlandii, której mieszkańców o ubóstwo chyba nikt nie posądza, płyną informacje o masowym pozyskiwaniu przez mieszkańców domów... torfu i jego suszeniu. Suchy torf dobrze się pali, daje ciepło. W Irlandii torf był w przeszłości stosowany jako opał, stosuje się go w przemyśle. Obecnie masowo wraca pod strzechy. W Niderlandach (Holandii), ze względu na wysokie ceny gazu, coraz więcej mieszkańców tego bogatego przecież kraju zamierza ogrzewać mieszkania przy pomocy turystycznych lamp naftowych, które służą nie tylko do oświetlenia, ale i ogrzania pomieszczenia. W Polsce wobec braku węgla i obaw o dostępność gazu, przeżywamy rekordowe zainteresowanie drewnem opałowym. Szwajcarzy za to się nie poddają. Do prymitywnych metod ogrzewania się nie zniżą. Za to zaordynują mandaty tym, którzy mają w mieszkaniach wyższą temperaturę niż 19 stopni C. I zachęcają do donoszenia na obywateli, którzy do nowego prawa się nie zastosują. Zdaje się, że pomysł Szwajcarów może okazać się modelowym. Które kraje następne? Może nasz? Wszakże już Słowacki pisał, że Polska zawsze była "papugą narodów".

Dzięki "dalekowzroczności" polityków Europa zaiste wchodzi dziś na "wyższy" etap rozwoju cywilizacyjnego.

Artur Marcisz

24 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do_nizej (188.137. * .26) 20.09.2022 06:38
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~FrankDreblin (146.185. * .214) 19.09.2022 20:49

"Nie ma chyba znaczenia kto opisuje FAKTY"

Fakty sa takie, ze kraje stojace cywilizacyjnie wyzej niz Boland, zime przetrwaja bez wiekszach problemow.
Polska bedzie oskarzac wszystkich za swoja katastrofe.
Wypisywanie sie z Europy to nie jest dobry prognostyk dla Polski.

~takaprawda (188.137. * .26) 19.09.2022 06:38

"Tak jest, prawicowych. " Nie ma chyba znaczenia kto opisuje FAKTY. Lewicowe tego zjawiska które ma miejsce w niderlandach nie opisują bo te FAKTY są dla tego środowiska widocznie niewygodne.

~yggiH (31.0. * .254) 18.09.2022 21:18
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Jeśli zima będzie mroźna a braki węgla i ceny prądu utrzymają się na obecnym poziomie lub poszybują w górę (a wszystko wskazuje na to że tak będzie) to wasza prawicowość / lewicowość (niepotrzebne skreślić) nie będzie miała, głupki najmniejszego znaczenia. Wszyscy będziecie równo zmarznięci, finansowo ogołoceni i pozbawieni nadziei wyjdziecie na ulice. Tymczasem deficytu węglowego w Polsce nie ma, mamy tyle węgla że z powodzeniem jesteśmy w stanie ogrzać własny kraj. Problem tylko w tym, że go oddajemy tak samo jak cukier, broń i inne towary. Wszystko to znajdziecie na Ukrainie gdzie Rosja osiągnęła wszystkie swoje cele i militarne założenia :
- wszystkie strategiczne regiony dońskie i czarnomorskie wróciły do Rosji
- Ukraina jest tak zniszczona i wydrenowana że do syruktur UE i w szeregi NATO nie wstąpi nigdy ponieważ za sto lat nie zdoła się odbudować
- Ani Amerykanie, ani żadna inna nacja nie wybuduje na Ukrainie baz wojskowych
- rosyjskie towary znalazły nowych nabywców wśród państw BRICH które bardzo się wzmocniły i przechylają szalę świata na swoją stronę
- z rosyjskich magazynów zniknęły tony radzieckiego sprzętu który nadawał się jeszcze do użytku ale był zbyt słaby jak na technologie współczesnego mocarstwa
- wspólnotę UE dotknął wielki kryzys energetyczny na który nie pomógł dobry wujek zza Oceanu co tylko udowodniło wspólnocie Europejskiej że z Rosją trzeba się liczyć.
Takie są po prostu fakty !

~FrankDreblin (149.154. * .122) 18.09.2022 20:47
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

"To są fakty opisywane także na portalach niderlandzkich"

Tak jest, prawicowych.

~Do_nizej (188.137. * .69) 18.09.2022 20:32

Holendrzy masowo wykupują piecyki i lampy używane w kamperach do ogrzewania. To są fakty opisywane także na portalach niderlandzkich. Łatwo znajdziesz.

~FrankDreblin (146.185. * .213) 18.09.2022 19:49

"Autor pisze o faktach."

Zwlaszcza o uzywaniu turystycznych lamp naftowych do ogrzewania domu.
Jesli nafty kupic nie mozna, to mozna ukrasc z samolotu. Kazdy lot zuzywa wiele tony tego paliwa.

~Do_nizej (188.137. * .69) 18.09.2022 19:33

Autor pisze o faktach.

~FrankDreblin (46.21. * .54) 18.09.2022 17:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Autor to zafiksowany pisi komuch i radykalny prawicowiec.
Wystarczy obejrzec jego profil na FB.
Faktow i zdrowego rozsadku on nie uznaje.

Don_C 18.09.2022 14:41

Teraz już będziecie mieć czyste unijne powietrze bo niczym się nie ogrzejecie. Kufaja i kot na plecy i powiewająca flaga za oknem z gwiazdkami na niebieskim tle znak okoswirow i psycholi.

~Pytamsie (93.179. * .78) 18.09.2022 11:46
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Po co te kopalnie skoro wydobycie jest nieopłacalne i dopłacamy do tego interesu miliardy rocznie (np do emerytur po 25 latach "ciężkiej" pracy) ?

~POdPiS (46.204. * .167) 18.09.2022 11:32
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

KOPALNIE DO LIKWIDACJI ZA KADENCJI PiS.Wystarczyło utrzymać cztery a deficyt węglowy który występuje teraz w Polsce NIE ISTNIAŁBY!!!
KWK „Boże Dary (31.12.2020), KWK „Brzeszcze Wschód” (31.12.2019), KWK „Centrum” (31.12.2021), KWK „Jas Mos” (31.12.2023), KWK „Krupiński” (31.12.2021), KWK „Makoszowy” (31.12.2022), KWK „Mysłowice” (31.12.2019), KWK „Mysłowice – Wesoła I” (31.12.2021), KWK „Piekary I” (31.12.2022), KWK „Pokój I” (31.12.2022), KWK „Rydułtowy I” (31.12.2021), KWK „Śląsk” (31.12.2021), KWK „Wieczorek I” (31.12.2019) i KWK
ZA CZASÓW PO I WCZEŚNIEJ ZLIKWIDOWANO 37 KOPALŃ!! Niekompetencjia rządzących poraża niezależnie z jakiej parti.Można głośno powiedzieć ,że to szkodniki działające na wyniszczenie Polaków i Polski.

~FrankDreblin (178.209. * .203) 17.09.2022 20:22
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

"oskarżony o powiązaniaz GRU ;) "

Redaktor powtarza opinie Prezesa.
Prezes Polski byl 33 lata temu w Wiedniu i Zachod mu sie nie spodobal.
Zachod szuka alternatywnych rozwiazan, ale Polska wygrywa, bo nie szuka.

~@ZainteresowanyObywatel (185.135. * .20) 17.09.2022 17:42

No np. Tiny Cox senator z Holandii z ramienia Partii Socjalistycznej(szef tej partii w ichniejszym senacie), szef Zgromadzenia Parlemetarnego Rady Europy oskarżony o powiązaniaz GRU ;)

~30mln (89.200. * .30) 17.09.2022 17:07
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Bardzo fajny artykuł szczególnie dla tych co myślą że kryzys energetyczny jest tylko w PL. Dla przykładu w Szwajcarii będą kontrole mieszkań temperatura nie może być wyższa niż 19 stopni inaczej kara finansowa w innych krajach jeszcze gorzej

~NiedlaUE (87.101. * .96) 17.09.2022 14:55
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Zgadzam się z redaktorem cofamy się w unii europejskiej do poziomu średniowiecza .

~ZainteresowanyObywatel (178.37. * .86) 17.09.2022 14:26
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Okazało się, że ogłupienie klimatyczne było finansowanie przez posowiecką rasiję.
Chciałbym poznać pełną listę niemieckich P0lityków, którzy brali kasę od Putina.

~yggiH (31.0. * .124) 17.09.2022 14:09
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Pin (46.134.*.92) wielu jest takich sku...nów którym, nie podoba się kierunek rozumowania innych ludzi. Najwyraźniej jesteś jednym z nich ! Rzeczywistości jednak nie oszukasz nawet jeśli przebierzesz się za szamana.

~Zibi79 (5.173. * .223) 17.09.2022 13:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niby oczywiste oczywistości, ale jak widać po komentach dla jednych i tak czarne będzie białe. Onuce czy jak?

~Pin (46.134. * .92) 17.09.2022 12:19
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

Publikacja antyunijna i proputinowska. Dlaczego redakcja pozwala na tak skrajna retorykę? Nie podoba mi się kierunek rozumowania.

~yggiH (31.0. * .210) 17.09.2022 12:04
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

Konflikt rosyjsko - ukraiński jest sprawą radziecką co widać po działaniach wojennych. Ukraina broni jedynie tych terenów które jest zdolna obronić a Rosja zajęła wyłącznie regiony którymi była bezpośrednio zainteresowana. Jeśli ktoś sądził że celem Rosjan było zajęcie całej Ukrainy, czas pokazał jak bardzo się mylił. Rosjanie już teraz odnieśli sukces. Po pierwsze, Ukraina nigdy nie wstąpi ani do UE ani do NATO. Jest to kraj wewnętrznie wykrwawiony i naród rozlany po świecie. Po drugie, strategiczne regiony wschodniej Ukrainy łącznie z Krymem zostały zajęte przez Rosję i nie powstaną tam żadne amerykańskie bazy wojskowe. Po trzecie, rząd Federacji Rosyjskiej wyzbył się starego radzieckiego sprzętu który wykorzystał w działaniach przeciw Ukrainie opróżniając magazyny. Teraz będzie tylko unowocześniał armię. Po czwarte, sankcje nałożone na Rosję doprowadziły do wzmocnienia pozycji państw BRICH w świecie i osłabienia bezpieczeństwa energetycznego krajów UE. Ta wojna pokazała że jeśli Europa chce zachować pokój i czuć się bezpiecznie, to musi liczyć się z Rosją. Z resztą najlepszym przykładem tego jest Polska. Pozbawiona węgla, pozbawiona gazu i jakiejkolwiek iluzji bezpieczeństwa energetycznego stanie na wiosnę u progu niepokojów społecznych bo naród już dłużej nie wytrzyma zimna, drożyny i pisowskiego ucisku ideologicznego. Ludzie są nie tylko zmęczeni ale coraz bardziej sfrustrowani.

anonimus 17.09.2022 11:58
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Artykuł z d... wzięty

~FrankDreblin (178.27. * .69) 17.09.2022 09:26
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Pan po raz kolejny udowadnia, że nic nie rozumie.

~Hzoj (78.43. * .156) 17.09.2022 09:14
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Dosyć osobliwe poglądy, szczególnie te na Szwajcarię.U w ogóle za mało cudzysłowów.