Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Koniec ze śpiewką o winie PiS-u, czyli polityczna analiza zmian w Sejmiku

Komentarze polityków na temat sytuacji w Sejmiku dalekie są od typowej, zdrowej analizy politycznej. Zazwyczaj grupa oddająca władzę krzyczy coś o zdradzie, zaś ci co ją przejmują zachowują się jakby dotarli na Marsa. Zastanówmy się zatem, jakie mogą być polityczne skutki obecnej sytuacji. Powstała bowiem nowa rzeczywistość, w której zakończyło się obwinianie za wszystko PiS-u, a nowa koalicja jest tak zróżnicowana, że utrzymanie jej będzie ogromnie trudne. Jak zatem to wszystko będzie wyglądało?

Koniec ze śpiewką o winie PiS-u, czyli polityczna analiza zmian w Sejmiku

Społeczeństwo nie powinno wiedzieć, jak produkuje się parówki i robi politykę*. Spróbujmy jednak pogdybać nad obecną sytuacją wyłącznie od strony politycznej. Sytuacja w śląskim Sejmiku spadła na wielu polityków jak grom z jasnego nieba. Czytając komentarze znanych polityków PiS, zarówno w regionie jak i polityce krajowej, możemy domniemywać, że nie wiedzieli co się święci i faktycznie byli zaskoczeni. Dowodem na to może być brak parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy na sali sejmiku podczas słynnego przewrotu. Komentarze opozycji, która przejęła władzę, oscylują wokół euforii i wielkich słów o rzekomym początku krajowego odejścia PiS-u od władzy i powrotu do normalności. Czy jednak aby nie za wcześnie na takie komentarze?

Przewrót w Sejmiku może mieć dla grupy, która przejęła władzę, skutki zupełnie odwrotne niż się jej wydaje. Wiąże się to z kilkoma sprawami, o których zapominają komentatorzy.

Koniec ze śpiewką o winie PiS-u

Pierwszą z nich jest przejęcie rządów w fazie wielkiego kryzysu, który będzie coraz większy. Do tej pory można było wszystko „zwalić” na PiS (nawet jeśli partia ta nie miała nic wspólnego z jego powstaniem czy zaostrzeniem). Praktycznie nawet za brak wody w afrykańskiej wiosce położonej gdzieś w Zambii mogło być winne PiS, bo wiadomo - Polska nie dała pieniędzy na studnie, które miał wybudować jakiś amerykański koncern, a na dodatek palimy węglem, co jak wiadomo ma ogromny wpływ na wszystko, również na sytuację hydrologiczną w Afryce. Brakuje węgla na Śląsku? Winny PiS. Cukier po 6 zł? Winny PiS itd. itp. Nie ma dróg w powiecie wodzisławskim czy raciborskim? To mogła być wina PiS-u.

Nie wiem, czy działacze opozycji, która stała się koalicją rządzącą na Śląsku mają przekonanie, że ta retoryka zakończyła się w poniedziałek ok. 22.00, kiedy PiS utraciło władzę. PiS już nie rządzi, a zatem za zły stan dróg od poniedziałku odpowiada już Koalicja Obywatelska, za brak pieniędzy na sport podobnie, za dotacje z urzędu marszałkowskiego albo ich brak już PiS nie odpowiada. Do tego dochodzi jeszcze kontratak PiS, który teraz będzie mógł mówić: winna jest Platforma, to oni rządzą itd. Już na tym przykładzie widać, jak wiele można tracić politycznie.

Jedynka dla marszałka w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Drugi element dotyczy obsady stanowisk. Doskonale wiemy, że do polityki nie idzie się dla stanowisk tylko dla służby państwu i każdy począwszy od radnego dzielnicy, poprzez radnych gminnych, powiatowych czy wojewódzkich dba tylko o takową służbę... Nikomu nawet na myśl nie przychodzi walka o stanowiska, a najlepiej wszyscy chcieliby pracować za darmo, ale aby sprawować ową niezwykłą misję trzeba też jednak mieć daną funkcję. Im bardziej znacząca, tym lepiej dla służby oczywiście, wszak generał może więcej niż zwykły żołnierz, nawet jeśli ten pierwszy nigdy nie powąchał prochu, a drugi spędził na wojnie pół życia.

Ale do rzeczy. W kuluarach mówi się, że przewrót w Sejmiku był związany z eurowyborami. Niektórzy zastanawiają się, czy jedynki (czyli pierwszego miejsca na liście do europarlamentu) na liście KO nie będzie miał obecny marszałek województwa śląskiego. W przypadku PO nie byłoby to nic nowego. Wystarczy przypomnieć kandydaturę Marka Migalskiego w wyborach do senatu (związanego wcześniej z PiS) czy wprowadzenie Kluzik-Rostkowskiej na listy okręgu Rybnik. Tyle, że efekty tych zabiegów były raczej mizerne. Do tego dochodzi cały szereg innych działaczy, którzy również poszli za nowym i również będą chcieli gdzieś się znaleźć (oczywiście dla dobra Kraju rzecz jasna). Sytuacja ta spowoduje zupełnie naturalną ostrą postawę dotychczasowych działaczy, z których część może odejść do PiS, bo tam dostaną może lepsze miejsca.

W poszukiwaniu "pisiorów"

Trzeci problem będzie dotyczyć czegoś zupełnie normalnego w polityce (niestety lub stety) tj. wymiany wszystkich na swoich. Może zdarzyć się tak, że owładnięta szukaniem „pisiorów” koalicja zapomni rozmawiać między sobą, a konsekwencje tego mogą być różne.

Tygiel poglądów

Czwarty problem to czas. Do wyborów jest jeszcze daleko. Można powiedzieć, że nawet bardzo daleko. Parlamentarne dopiero za rok, a samorządowe jeszcze dalej. Do tego czasu wszystko może się zmienić. Koalicja przejmująca władzę składa się z wielu różnych opcji, od lewicy, poprzez PSL, aż po Platformę. A taką grupę trudno utrzymać. Może się bowiem okazać, że jakaś lewicowa grupa radnych mających zielone serduszka będzie chciała ratować drzewa na polach, które mają być przeznaczone pod uprawę roślin, a wtedy PSL-owcy będą musieli bardzo dużo się nagimnastykować, żeby tę żabę przełknąć.

Zapomną o kłótniach i zaczną działać?

Piąty problem jest najbardziej interesujący. Wszystkie partie oficjalnie wygłaszają i pokazują jedność pomiędzy członkami. Wiadomo jednak, że w partiach istnieje potworna rywalizacja o wszystko. Czasem nawet o miejsce na fotce, która ma iść na Facebooka (ten chce stać bliżej prezesa, ten nie może, bo jest zwykłym radnym itd.). Co zatem zmieni się w lokalnym PiS-ie? Ano może dojść do sytuacji, że wspólny wróg połączy ich tak bardzo, że na chwilę zapomną o wewnętrznej rywalizacji i tak ważnych sprawach jak obecność na zdjęciach w mediach społecznościowych, zaczną rozmawiać i budować koncepcję, która może przynieść sukces. Nagle okazuje się bowiem, że ważniejszą sprawą od przecięcia wstęgi na nowo oddanym kilometrze drogi gminnej jest własny tyłek lub tyłek tzw. „swoich ludzi”, a wspólny wróg się rozrasta, więc trzeba działać.

Co będzie czas pokaże. Na miejscu „platformersów” nie odkorkowywałbym szampana i nie wygłaszał tez o wielkim zwycięstwie, porównywalnym do wygranej w bitwie Polaków z Turkami, bo może się okazać, że to nie wielka batalia, a mała bijatyka na lokalnym podwórku, gdzieś w centrum katowickiego osiedla, w dzielnicy Piotrowice. Politycznie rzecz biorąc może się okazać, że wygrana bijatyka będzie miała odwrotny wpływ na rezultat całej wojny, a zbytnie zaangażowanie sił na Śląsku spowoduje de facto ich osłabienie w skali ogólnopolskiej.

Fryderyk Kamczyk

* Nawiązanie do sentencji przypisywanej kanclerzowi Rzeszy Niemieckiej Ottonowi von Bismarckowi (Ludzie nie powinni wiedzieć, jak robi się kiełbasę i politykę).

17 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~limfocyt (91.90. * .141) 18.12.2022 23:30
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~kasa (95.40. * .94) 11.12.2022 19:21

Podobno wice , ,,wybitny fachowiec " od górnictwa znowu został wice , tylko że teraz w spółce górniczej.Po prostu NIESAMOWITE.

~vladislav1 (83.7. * .183) 29.11.2022 20:14
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Ale o co chodzi redaktorowi w tym tekście ? Najśmieszniejsze zdanie to "owładnięta szukaniem pisiorów" opozycja. A przecież oczywistością jest, że PIS zatrudniał tylko fachowców i ekspertów i poglądy polityczne nie miały żadnego znaczenia. Tak przecież jest w całym kraju od Orlenu do Ostrołęki, to partia "fachowców".

~vfg (178.219. * .68) 29.11.2022 19:33
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

A tak generalnie, to o co autorowi tego tekstu chodzi? Nie zauważyłbym by ktoś szampana otwierał. Nikogo z KO na konferencji prasowej Chełstowskiego w "nowym wydaniu" też nie było. Odnoszę wrażenie, że pan Kamczyk sugeruje by opozycja w nadchodzących wyborach w ogóle nie startowała. Bo w Polsce bajzel i zaniedbania będą jeszcze większe a decyzje podejmowane przez nową władzę będą musiały być jeszcze trudniejsze. Wyciągnięte wnioski są więc bez sensu. Cokolwiek by się działo, szkodniki winne być odsuwane od władzy. A głupoty nie powinny być pisane.

~doniżej (188.137. * .10) 28.11.2022 19:24
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Sokzkiszinejkapusty (84.252. * .139) 28.11.2022 19:09
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Pioter666 (147.161. * .87) 28.11.2022 18:40
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Makaron (95.181. * .164) 27.11.2022 17:41
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Jastrzomb (91.204. * .132) 27.11.2022 13:11
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~PrezesPolski (84.239. * .166) 26.11.2022 18:33
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~real_ista (89.25. * .182) 25.11.2022 09:21
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ma chłop sporo racji, ale ja bym jeszcze dodał, że zanim ci nowi teraz się poukładają, zapoznają, wywalą kogo trzeba i nie trzeba, wdrożą się w zadania, procedury, itepe, to minie rok na lekko jałowym biegu i znów będą wybory.

~To_sem_ja (31.0. * .19) 25.11.2022 09:04
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Jak to godoł powieszony Löepper: czy prawica czy lewica wszystko Targowica... - a teraz pieski Klausa Schwaba i jego mocodawców.
Głosowanie na kanalie z tv i ich partyjki polskojęzyczne to (przy dzisiejszym dostępie do informacji) prawie jawna zdrada Polski...

~loki (83.30. * .85) 25.11.2022 09:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niech wreszcie przestaną się kłócić między sobą, niech wreszcie połączy ich wspólny wróg i zaczną pracować, działać, a przede wszystkim słuchać , co mamy my tu na dole do powiedzenia! Przez te wewnętrzne walki powiat wodzisławski chyli się do upadku. Każdy przecież doskonale wie, że przez te 1,5 roku żadne PO, PSL nic tu nie zrobi.

~Ccc (89.64. * .59) 25.11.2022 07:22
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

PiS PO jedyne w Polsce zło.

~GabiDajesz (31.60. * .128) 24.11.2022 22:56
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Czyli teraz Lenartowicz i Siedlaczek pokażą na co ich stac

~Laubfall (37.130. * .149) 24.11.2022 21:05
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Laubfall (37.130. * .149) 24.11.2022 20:12
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu