Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wybory do sejmu i senatu w naszym regionie. Kim jest wielki nieobecny na liście PiS?

Klaruje się sytuacja przed zaplanowanymi na 13 października wyborami do sejmu i senatu. Listy kandydatów ogłosiły już dwa największe ugrupowania - Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska.

Wybory do sejmu i senatu w naszym regionie. Kim jest wielki nieobecny na liście PiS?

Przypomnijmy, w wyborach do Sejmu RP nasz region wchodzi w skład okręgu wyborczego nr 30, do którego przypisano 9 mandatów poselskich. Zostaną one rozdzielone pomiędzy ugrupowania, które otrzymają największą liczbę głosów. Czołowe miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości zajmują: 1. Bolesław Piecha, 2. Michał Woś, 3. Czesław Sobierajski, 4. Adam Gawęda, 5. Grzegorz Matusiak, 6. Katarzyna Dutkiewicz, 7. Teresa Glenc. Więcej informacji: PiS odkrył karty w wyborach do Sejmu).

Listę Koalicji Obywatelskiej otwierają: 1. Marek Krząkała, 2. Krzysztof Gadowski, 3. Gabriela Lenartowicz, 4. Anna Gaszka, 5. Bartłomiej Gabryś, 6. Marek Profaska. Więcej informacji: Koalicja Obywatelska zatwierdziła listy wyborcze do Sejmu.

Póki co list kandydatów nie zaprezentowały jeszcze Lewica oraz Koalicja Polska. Wiadomo jednak, że "jedynką" Lewicy w naszym okręgu wyborczym będzie Maciej Kopiec z Wiosny, który szefował sztabowi wyborczemu Łukasza Kohuta w minionych wyborach do europarlamentu.

PiS bez Janika

Sporym zaskoczeniem jest brak na listach PiS Grzegorza Janika, obecnego posła, który właśnie kończy czwartą kadencję. - Nie komentuję sprawy - ucina krótko w rozmowie z dziennikarzem Nowin. O szczegółach nie chce mówić również lider PiS w okręgu rybnickim Bolesław Piecha. O powody absencji Grzegorza Janika na listach PiS zapytaliśmy również centralę partii. Czekamy na odpowiedź.

Kto do senatu?

Wybory do senatu przeprowadzane są w jednomandatowych okręgach wyborczych. Nasz region wchodzi w skład dwóch takich okręgów. W wyborach do Senatu w okręgu nr 72 (Jastrzębie, Żory, powiaty raciborski i wodzisławski) o mandat z ramienia PiS powalczy Ewa Gawęda, obecna radna sejmiku województwa śląskiego oraz prywatnie żona wiceministra energii Adama Gawędy. Kandydatem Koalicji Obywatelskiej w tym okręgu jest Marek Migalski.

W wyborach do Senatu w okręgu nr 73 (Rybnik, powiaty mikołowski i rybnicki) o reelekcję powalczy obecny senator PiS Wojciech Piecha, prywatnie brat Bolesława Piechy. Kandydatem Koalicji Obywatelskiej w tym okręgu jest Grzegorz Wolnik.

Ludzie

Adam Gawęda

były poseł i senator

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Czesław Sobierajski

Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości, obecnie doradca wojewody

Ewa Gawęda

Była senator.

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Grzegorz Janik

Poseł na Sejm

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk, obecnie prezes Fundacj Elektrowni Rybnik

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

Maciej Kopiec

Poseł na Sejm

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

Marek Migalski

politolog, wykładowca akademicki, komentator polityczny

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Teresa Glenc

Była posłanka na Sejm RP.

Wojciech Piecha

Były senator

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
zielik 20.08.2019 19:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tak rodzinnie na tych listach.... Żenada...