Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rząd potwierdza: osoby pracujące za granicą zwolnione z kwarantanny

TEKST AKTUALIZOWANY

Kancelaria premiera podała że od 4 maja Polacy, którzy pracują lub uczą się u naszych sąsiadów z UE, w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej, nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny.

Rząd potwierdza: osoby pracujące za granicą zwolnione z kwarantanny

30 kwietnia na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawił się projekt rozporządzania ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Pisaliśmy o tym tutaj: Od 4 maja osoby pracujące za granicą zwolnione z obowiązku kwarantanny?). Rozszerza on krąg osób, które NIE BĘDĄ musiały odbywać kwarantanny po przekroczeniu granicy państwa, również o osoby wykonujące pracę za granicą.

Morawiecki o otwarciu granic dla pracowników: to spacer po linie

Mam bardzo dobre informacje dla wszystkich pracowników i uczniów, którzy pracują lub uczą się u naszych sąsiadów, czyli w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej - napisał na swoim Facebooku premier Mateusz Morawiecki, informując o zmianach zasad dotyczących przekraczania granicy.

Premier zaznacza, że decyzja została podjęta po przeprowadzeniu analiz epidemiologicznych, we współpracy z rządami sąsiednich krajów oraz po konsultacjach z samorządami (wśród nich wymienia m.in. starostę głubczyckiego Piotra Soczyńskiego).

- Przyrost nowych zakażeń jest relatywnie niski i stabilny. Nie wygraliśmy z epidemią, ale mamy ją w coraz większym stopniu pod kontrolą. Możemy więc działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa - dodał M. Morawiecki.

Premier Morawiecki porównał wyważenie interesu ekonomicznego pracowników transgranicznych oraz bezpieczeństwa do spaceru po linie. - W żadnym wypadku nie możemy stracić równowagi. Priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi. Jeśli dopuścimy do reaktywacji wirusa na terenach przygranicznych zaprzepaścimy to co udało się dotychczas osiągnąć - stwierdził M. Morawiecki.

Senator Ewa Gawęda: obowiązują wszystkie inne środki ostrożności

Senator Ewa Gawęda, która od początku była aktywna w temacie spraw transgranicznych, przypomina, że konsultacje projektu rozporządzenia trwają do jutra, ale wszystko wskazuje na to, że od poniedziałku pracownicy transgraniczni będą mogli wrócić do pracy. - To z pewnością dobra wiadomość dla tych ludzi, natomiast muszą oni pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ostrożności, bo to jest w naszym wspólnym interesie - mówi Gawęda. Ma nadzieję, że decyzja pozwoli poprawić los tych, którzy pracują na co  dzień w Czechach. 

Ludzie

Ewa Gawęda

Była senator.

Mateusz Morawiecki

Były Prezes Rady Ministrów

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~zennn (155.133. * .89) 03.05.2020 11:05

a kto zaplaci za testy ktore musimy zrobic i przedlozyc na granicy ze jestesmy zdrowi wjezdzajac do czech? prawie 600 zl i to w katowicach..Zenada..!!!!! tak nam zalatwili ze strona czeska im zas pozwalaja na wjazd do poslki bez wymaganego testu na covid 19..

~Radu (83.22. * .212) 02.05.2020 21:56

Lenartowicz tak se błysneła ,taka mądra? To może teraz resztę Polaków ściągnie na widzenie z dziećmi bez kwarantanny i zasiłeek załatwi ? My też bez pracy siedzim jak w karcerach i bide klepiemy a kostucha za drzwiami ! Ci w chałupach z dupami i jeszcze im źle?

~X22 (195.238. * .187) 02.05.2020 20:02

Otwurzcie granice dla wszystkich polakow bedecych za granica terz chca widziec sie z swoja rodzina pozostala w polsce

~Luki111 (83.137. * .118) 02.05.2020 18:50

Czy wie ktoś może kiedy beda otwarte granice dla wszystkich Polaków a nie tylko przygranicznikow? bo my też chcemy jechać do rodzin,i przekraczamy tylko raz na jakiś czas granice, a przygraniczniki, codziennie, gdzie jest sprawiedliwość, ja się pytam, czy my ku... Jesteśmy inni od przygranicznikow?

~kom10 (188.137. * .64) 01.05.2020 20:02
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@lokales bo dobry rząd poznaje się po tym jak radzi sobie w trudnych sytuacjach. Nasz okazał w czasie epidemii dość całkowitą nieporadność i decyzyjne pogubienie: zakaz wejścia do lasu, nakaz noszenia maseczek ale po 10 IV kiedy był pokaz ignorancji pod pomnikiem, zamknięcie galerii handlowych, skupienie uwagi na wyborach, a także zamknięcie granic dla pracowników to są powody dla których rząd Morawieckiego powinien dostać czerwoną kartkę od społeczeństwa jak już się wszystko uspokoi.

~Zaniepoko (213.127. * .254) 01.05.2020 18:47

A jak wygląda sprawa z ludkami którzy chcieli by przyjechać z HOLANDII

~MajkelAz (84.81. * .236) 01.05.2020 17:09
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Polak ale ty łeb jesteś tak bym cię obił za takie Gadanie że głowa mała

~Polak (83.10. * .161) 01.05.2020 16:30
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ci co w Austrii?? W polsce burżuje bo tyle kasy tam zarabiają, a teraz co? Tragedia bo kwarantanny sie boi. Chcesz robic zagranica to rób. Niech mu Rząd Austri pomoże. Ma w d..ie Polske a teraz biedacto. Niech biere swoja rodzina tam i nara

~MedykDr (95.174. * .3) 01.05.2020 09:53
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ludzie którzy życie innych maja głęboko w d nie powinni być w ogóle wypuszcza i z domów, a oni chcą za granicę. Popatrzcie na "PANIĄ" z czeską flagą. Jak nosi maseczkę. Jej świadomość że może kogoś zarazić jest zerowa. Takich ludzi puścicie tam, później przyjadą i będą zagrażać. Maseczka nie zakrywa nosa na zdjęciach to widać, a co na to policja? Ona tak chodzi na codzień, między ludźmi.

~lokales (194.54. * .235) 01.05.2020 00:54
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

I w ten oto sposób rząd pis rozwiązał problem, który sam stworzył 1.5 miesiąca temu, Kolejny sukces Mateusza ! Podobnie było z zakazem wstępu do lasu....Numer jeden na liście hitów to jednak sławna
tarcza, która zmienia przepisy średnio co tydzień.Wspólczuję przedsiębiorcom w tym kraju. Trzeba
dużo płacić radcom prawnym i biurom podatkowym, żeby to jakoś ogarnąć.

~_pracowni_ (89.200. * .30) 30.04.2020 22:14
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Am (91.133. * .107) 30.04.2020 19:46
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A co z osobami którzy pracują w Austrii????

~Krzysztof10 (31.222. * .193) 30.04.2020 19:28
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Następne kłamstwo Morawieckiego!

~Wuqp (37.248. * .27) 30.04.2020 19:13
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Udalo się to dzięki pani Lenartowicz!!!!