Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jastrzębie na liście dobrych miast do życia

Jastrzębie-Zdrój znalazło się w czołówce miast, w których żyje się najlepiej.

Jastrzębie na liście dobrych miast do życia

Lista kryteriów

Estetyka krajobrazu, stopień zanieczyszczenia środowiska, przyrost naturalny, wydatki inwestycyjne gmin, poziom bezrobocia, dostęp do usług publicznych czy bezpieczeństwo. Aż 48 kryteriów wzięto pod uwagę by ustalić, które gminy w Polsce są najlepsze do życia.

Wskaźnik Jastrzębia-Zdroju wynosi 54,94 co sprawia, że jest ono piątym najlepszym miastem na prawach powiatu w województwie śląskim, tuż za Katowicami, Bielskiem-Białą, Gliwicami i Tychami. Jeszcze lepiej wypada na tle miast w regionie. Spośród wszystkich gmin Aglomeracji Rybnickiej Jastrzębie jest na pierwszym miejscu. Niżej w tabeli znajdują się Żory, Rydułtowy, Rybnik, Wodzisław Śląski, Radlin i Pszów.

Ranking „Gmina dobra do życia” stworzył profesor Przemysław Śleszyński z Polskiej Akademii Nauk na zlecenie Serwisu Samorządowego PAP. W zestawieniu pojawiło się 2477 gmin różnego typu z całej Polski.

Honorowy patronat nad Rankingiem objął premier Mateusz Morawiecki, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Miasteczek Polskich oraz Unia Metropolii Polskich. Partnerami Rankingu są spółka PGNiG oraz Energa Grupa ORLEN.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~wiwat_dla_głupoty (188.137. * .64) 08.11.2021 22:04

Pewnie ten twórca tego rankingu nigdy nie był i nie widział tego "miasta" bez centrum, bez kamienic, bez kolei, bez zabytków, z witającymi gości hałdami, szkodami górniczymi i nieużytkami oraz kopalniami - które co raz częściej w Europie kojarzą się bardziej ze skansenem niż czymś współczesnym.

~Ja11 (84.234. * .121) 08.11.2021 21:17

Też się zastanawiałem co to za twór ta aglomeracja, pierwszy raz słyszę.

~Tylewtemacie (87.101. * .96) 08.11.2021 20:33

Aga Ka-nie ma czegoś takiego jak aglomeracja rybnicka. Zrozumiała?