Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"U nas jesteście bezpieczni. Chcemy, abyście czuli się u nas jak w domu". Jastrzębskie spotkanie z uchodźcami z Ukrainy [ZDJĘCIA, WIDEO]

W środę, 9 marca w Hali Widowiskowo-Sportowej w Jastrzębiu- Zdroju odbyło się spotkanie z uchodźcami z Ukrainy, którzy przyjechali do miasta, z rodzinami, które przygarnęły ich pod swój dach oraz przedstawicielami urzędu, oświaty, policji i sportu.

"U nas jesteście bezpieczni. Chcemy, abyście czuli się u nas jak w domu". Jastrzębskie spotkanie z uchodźcami z Ukrainy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zabierz to, czego potrzebujesz

9 marca w jastrzębskiej Hali Widowiskowo-Sportowej odbyło się spotkanie, które skierowane było do uchodźców z Ukrainy oraz osób, które przygarnęły je pod swój dach. Do hali przywieziono dary, które mieszkańcy licznie przynosili do siedziby Straży Miejskiej (zbiórka trwa nadal, kolejne dary spływają). Obywatele Ukrainy mogli zabrać ze sobą co chcieli - od ubrań, po środki czystości czy jedzenie. 

Na spotkaniu obecna była pani Tatiana Potij, tłumaczka języka ukraińskiego i rosyjskiego, która pomaga w Punkcie Informacji i Wsparcia dla osób z Ukrainy, który zlokalizowany jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Wielkopolskiej 1a (punkt pracuje od 8.00 do 19.00). Pani Tatiana pomogła przełamać bariery językowe, tłumacząc wszystkie informacje na język ukraiński. 

Tatiana Potij, tłumaczka języka ukraińskiego i rosyjskiego

Jak przekazała obecna na spotkaniu prezydent miasta, Anna Hetman, na chwilę obecną (do 9 marca) do Jastrzębia-Zdroju przyjechało ponad 400 uchodźców. Miasto robi co może, by każdemu zapewnić dach nad głową oraz zaspokoić najpilniejsze potrzeby. Na chwilę obecną to zapewnienie schronienia, pomoc psychologiczna, wyżywienie, ubiór i środki czystości zebrane podczas zbiórek. Na ten moment niemożliwe jest wsparcie finansowe, bo ustawa w tym temacie jest jeszcze w sejmie. 

Rejestracja

W pierwszej kolejności zwrócono uwagę na konieczność rejestracji wszystkich osób z Ukrainy, ze względu na prowadzone ewidencje i późniejsze otrzymanie pomocy, możliwość ubiegania się o polskie dokumenty, pracę i miejsce dzieci w przedszkolach czy szkołach.

Straż Miejska i Policja

Grzegorz Osóbka, Komendant Straży Miejskiej poinformował o tym, że wszystki działania pomocowe koordynowane są właśnie przez tę jednostkę (rejestracje uchodźców, zbieranie darów i dysponowanie nimi).

Łukasz Musiał, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Policji podał niezbędne numery kontaktowe. Poinformował też o prowadzonym przez prokuraturę śledztwie w sprawie zbrodni wojennych, dlatego też, jeśli ktoś czuje się na siłach i był świadkiem popełnianych zbrodni wojennych na terenie Ukrainy (bombardowanie, strzelanie itd), powinien złożyć zeznanie na komendzie.

- Chcemy, żebyście wiedzieli, że w naszym mieście jesteście bezpieczni. Chcemy też, abyście czuli się tu jak w domu - powiedział.

W najbliższych dniach uchodźców odwiedzą dzielnicowi, ale tylko po to, by się zapoznać i dowiedzieć, czy komuś czegoś trzeba.

Opieka medyczna i psychologiczna

Obywatele Ukrainy mają zapewnioną darmową opiekę medyczną oraz wsparcie psychologiczne. To wsparcie kierowane jest także do rodzin, które przyjęły uchodźców pod swój dach. W planach jest organizacja grup wsparcia, które mają się spotykać raz w tygodniu. Grupy mają być dwie: osobno dla osób z Ukrainy, osobno dla osób, które goszczą uchodźców pod swoim dachem.

Szkoła, przedszkole, praca

Dzieci mają mieć zapewnione miejsca w szkołach i przedszkolach. W szkołach ma być zwiększona liczba godzin języka polskiego. Jeśli będzie to możliwe, w szkołach lub przedszkolach będą tworzone grupy składające się tylko z dzieci z Ukrainy. Co do możliwości podjęcia legalnej pracy - Urząd Miasta i Urząd Pracy będzie o wszystkim informował. Obecnie tworzy się baza ofert pracy, a uchodźcy będą musieli w pierwszej kolejności wyrobić sobie polskie dokumenty, między innymi nadany będzie im numer PESEL. 

Ulotki ze wszystkimi informacjami

Miasto na spotkanie przygotowało także szereg informatorów, zarówno w języku polskim jak i ukraińskim. Znalazły się w nich informacje chociażby o policji, niezbędnych kontaktach, punktach opieki zdrowotnej itd. 

Podziękowania

Na zakończenie spotkania była chwila na zadawanie pytań. Jedna z osób pytań nie miała, ale podziękowała za pomoc, wsparcie, za wszystko co Polska robi w stosunku do uchodźców. Podziękowania padły też pod adresem prezydent Hetman i całego Jastrzębia. 

Zobacz relację live z hali:

Ludzie

Anna Hetman

Prezydent Jastrzębia-Zdrój

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].