Obchody katyńskie w Jastrzębiu
Od uroczystej mszy w intencji jastrzębskich ofiar zbrodni katyńskiej w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zdroju 16 kwietnia rozpoczęły się w naszym mieście obchody katyńskie - informuje Urząd Miasta.
Punktualnie o godzinie 10.00 uczestnicy zebrali się przy kościele, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci zamordowanych żołnierzy i policjantów z udziałem kompanii honorowej. Prezydent miasta poprosił zgromadzonych o uczczenie minutą ciszy pamięci tych, którzy zginęli lecąc do Katynia 10 kwietnia 2010 roku.
- Mówimy o Katyniu jako o symbolu. Jakaś klamra spina kwiecień 1940 roku i kwiecień 2010 roku. Może Opatrzność tak kieruje losami narodów, że wymaga wielkich poświęceń. To są pytania, na które staramy się szukać odpowiedzi, ale może nigdy ich nie znajdziemy - powiedział prezydent Janecki.
Prezydent wspomniał też postać Andrzeja Przewoźnika, sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - człowieka, który poświęcił się odkrywaniu prawdy o Katyniu i tam, pod Katyniem, znalazł miejsce swojej śmierci.
Dariusz Matusiak, Komendant Miejski Policji podziękował za podjęcie inicjatywy, która pozwoli czcić pamięć pomordowanych w Katyniu. Odczytał też listę nazwisk osób związanych z naszym miastem, które 70 lat temu zgładzono "na nieludzkiej ziemi".
- Wszyscy oni stali się strażnikami krzyża polskiego i zostawili nam testament - żeby pamiętać o tym, że jesteśmy Polakami, że musimy wspominać historię i wyciągać z niej wnioski - podsumował Przemysław Miśkiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie.
Honorowy patronat nad uroczystościami objęli: Prezydent Miasta Jastrzębie Zdrój Marian Janecki oraz Komendant Wojewódzki Policji Dariusz Biela.