Ministerstwo Zdrowia odpowiada na list radnych

Do Rady Miasta trafił list z Ministerstwa Zdrowia. Jest on odpowiedzią na list otwarty radnych z 18 stycznia dotyczący zmniejszenia poziomu kontraktów na usługi medyczne w mieście. 

Ministerstwo Zdrowia odpowiada na list radnych

W imieniu Ministra odpowiedzili udzielił Jakub Szulc, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. Pismo zawiera załącznik w którym Dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Zygmunt Klosa, przedstawia stanowisko Funduszu w kwestii świadczeń.

W załączniku czytamy m.in.: - Sama procedura konkursowa ze swej istoty oparta jest na założeniu, że fakt złożenia oferty nie gwarantuje możliwości zawarcia umowy. Dotyczy to tym bardziej regionów, gdzie popyt - rozumiany jako zdolności, potencjał zakładów opieki zdrowotnej - jest zdecydowanie większy niż podaż - rozumiana jako możliwości finansowe Oddziałów NFZ wynikające z zatwierdzonego planu rzeczowo-finansowego.

W piśmie dyrektor przyznaje także, że prawo dopuszcza sytuację, w której przerwana zostanie ciągłość leczenia pacjentów.

Dyrektor Klosa zwraca uwagę na konieczność wprowadzenia zmian legislacyjnych, które pozwolą w wygodniejszy dla pacjentów sposób, gospodarować funduszami: - (...) Nieodpartym wydaje się pytanie, czy nie czas na rozwiązania legislacyjne, które skutecznie rozwiążą ten problem, czy też lepszym rozwiązaniem jest każdorazowe wyjaśnianie przyczyn niewybrania, czy odrzucenia oferty w postępowaniu konkursowym prowadzonym w zgodzie z literą prawa i w zgodzie z obowiązującymi procedurami - podsumowuje dyrektor.

Pismo zawiera też szczegółowe zestawienie kwot, jakie na usługi medyczne Fundusz przeznaczył w roku ubiegłym i ich porównanie do kontraktów zawartych na rok 2011.

Z kolei w piśmie przewodnim, Jakub Szulc zapewnia, że ministerstwo przyjrzy się regulacjom dotyczącym zawierania kontraktów na usługi medyczne.

Przeczytaj o liście otwartym radnych

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ryszard Myśler (195.66. * .39) 16.03.2011 22:19

NAGINACZE RZECZYWISTOŚCI

Szef Klubu Radnych Platformy z całym Klubem stara się naginać fakty. Gorsza, że dzieje się to manipulacją tych najsłabszych, czyli chorych, którym to NFZ z Ministerstwem Zdrowia utrudniają dostęp do leczenia. Polacy składki na NFZ płacą, a w zamian za to Minister i NFZ fundują Polakom chorym drogę przez mękę.
Inicjatywa radnego J. Tarasiewicza z listem otwartym do Pani Minister Kopacz i Centrali NFZ przyniosła częściowe efekty.

~2 - Ryszard Myśler - cd. (195.66. * .39) 16.03.2011 22:18

NFZ wycofał się z niektórych pomysłów i tak nocna i świąteczna opieka zdrowotna została zapewniona. Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta mimo oporu i krytyki przez Klub Radnych PO uzmysłowiła wszystkim, że akurat w przypadku nocnej i świątecznej opieki lekarskiej doszło do naruszenia prawa i podejmowania decyzji przez Dyrektora WSS nr 2 bez konsultacji z Radą Społeczną Szpitala.

~4 - Ryszard Myśler - cd. (195.66. * .39) 16.03.2011 22:16

Co do służby zdrowia to Pani PO-seł J. Mucha jasno wyraziła co myśli o leczeniu ludzi starszych. Radni Platformy w Jastrzębiu-Zdroju tak jakby chcieli włączyć się w rewolucyjne PO-mysły Pani PO-seł J. Muchy i osoby starsze mogą mieć problemy, czego szef Klubu wcale nie ukrywa. Głoszenie haseł miłości niech Pan Przewodniczący Klubu PO zostawi prawdziwemu fachowcowi w tej dziedzinie - Panu Wicemarszałkowi Sejmu, profesorowi od owadów - Stefanowi Niesiołowskiemu.

"Wszyscy ludzie rodzą się równi i całe życie walczą przeciwko temu". /B. Franklin/

~3 - Ryszard Myśler - cd. (195.66. * .39) 16.03.2011 22:16

W tej sytuacji przez nagłośnienie tego na Sesji Nadzwyczajnej naprawiono ten błąd i prawdopodobnie uratowano kogoś przed odpowiedzialnością - może nawet karną. Szef Klubu Radnych PO zachowuje się tak jak cała partia Tuska i wmawia jastrzębianom, że to co robi PO to jest najlepsze dla społeczeństwa. Wypisz, wymaluj - PZPR, która to czyniła wszystko, "by Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej". Jak dostatnio się ludziom żyje pod rządami Tuska, każdy czuje na własnej skórze, a Polska staje się pariasem nie tylko Europy, ale i świata.

~MINIMAL i pochodne (195.66. * .39) 16.03.2011 21:28

Sukcesy są, ale kogo to interesuje. Jutro powiedzą,że to dzięki PO i foksiowi a Tarasiewicza na lamus histerii PO-litykirów.

~pacjentka (195.34. * .177) 14.03.2011 22:18

Rzeczywiście wygląda to tak jakby do kogoś na górze dotarło w końcu że nie podoba nam się jak rozdzielone są pieniądze z NFZ. CHyba nasi radni raz coś zrobili pożytecznego;)

~antoni (195.34. * .177) 14.03.2011 16:34

Pani minister! a ziemię pod smoleńskiem już pani przesiała?

~gość (195.34. * .177) 14.03.2011 14:17

Taa ministerstwo przyjrzys ię procedurom akurat w to uwierzę

~aberg (195.34. * .177) 14.03.2011 11:25

Czyli te listy radnych coś jednak dały. Szkoda że niektórzy radni się pod nimi nie podpisali.

~wilos1 (85.202. * .138) 13.03.2011 20:08

Rządy wszelkiej maści lewicowych wybrańców to dalsza gehenna pacjentów w przestarzałych,zatłoczonych i zadłużonych szpitalach. Ale to także skandaliczne przywileje, jakie mają setki tysięcy wybranych urzędników i parlamentarzystów oraz członkowie ich rodzin. Dzięki specjalnym przywilejom we wszystkich wybranych szpitalach czekają na nich specjalne sale z najlepszym sprzętem oraz najwyższej klasy specjaliści. O takim leczeniu Polacy mogą tylko pomarzyć. Warto o tym pamiętać.