Rocznica w ZS 6: Katyń 1940, Smoleńsk 2010
11 kwietnia w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się obchody pierwszej rocznicy tragedii smoleńskiej, połączone z uczczeniem pamięci Ofiar Katyńskich.
Spośród zaproszonych gości, zjawili się między innymi: Tomasz Gonet z katowickiego oddziału IPN, wiceprezydent Krzysztof Baradziej, pełnomocnik prezydenta ds. oświaty Franciszek Piksa, inspektor Wydziału Edukacji Grzegorz Wacławik, przewodnicząca Komisji Oświaty Anna Toborowicz, Komendant Straży Miejskiej Marek Wróbel, przedstawiciele Rady Miasta, Jastrzębska Alternatywa Młodzieży Aktywnej, przedstawiciele Pamięci Jastrzębskiej, Młodzieżowa Rada Miasta, oraz dyrektorzy zespołów szkół z Jastrzębia-Zdroju wraz z pocztami sztandarowymi.
Uroczystość rozpoczęła się o symbolicznej godzinie 8:45. Przemówieniem rozpoczął dyrektor ZS 6 Jerzy Maduzia, który w swej mowie podkreślił, że szkoła to miejsce ponad podziałami, w którym młody człowiek powinien uczyć się patriotyzmu.
Krzysztof Baradziej podziękował zgromadzonej młodzieży za wkład w kultywowanie czci narodowej oraz patriotyczną postawę, która wśród młodych ludzi się nie zatraca.
Głos zabrał również Tomasz Gonet, który w swym wystąpieniu m.in. przedstawił pokrótce status nadal nie zakończonego postępowania IPN w kwestii katyńskiej.
Jednym z punktów programu uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej tragedię smoleńską. Odsłoniła ją Władysława Kuczera, córka zamordowanego w Katyniu policjanta Teofila Szczęsnego, a poświęcił ks. prałat Bernard Czernecki, który zmówił też modlitwę.
Elementem obchodów były również projekcje filmów dotyczących tragedii smoleńskiej i katyńskiej oraz rozwiązanie konkursu na esej oraz plakat, w którym pierwsze nagrody otrzymały kolejno Hanna Goik oraz Aleksandra Olek. Muzyczną oprawę zapewnił żeński kwartet smyczkowy z Jastrzębskiej Szkoły Muzycznej. Po zakończeniu uroczystości, na gości czekał poczęstunek.
To co boli najwyraźniej to poziom jaki zaprezentowałeś swoimi podjudzającymi pytaniami
Czytanie ze zrozumieniem boli najwyraźniej. Nie podjudzam opinii publicznej, tylko zadaje proste pytania. Bardziej natury rzemiosła dziennikarskiego. Gdybym osobiście pisał tekst o uroczystości odsłonięcia tablicy, to dla mnie byłoby to normalne, żeby zebrać opinie na ten temat. Wyrażanie swojego zdania, to nie podjudzanie. Nie widzę w czym miałaby się zawierać tutaj afera?
Na wpis @wilos1 nawet nie wiem jak odpowiedź, bo nie specjalnie rozumiem, co autor miał na myśli?
Jasnet zamieścił info o rozstrzygnięciu konkursu plastycznego pt.\"Ziemia tragiczna\", którego był współorganizatorem (przedstawiciel portalu był w jury). Pochwalił ZS1 za największy udział i skarcił inne szkoły za brak udziału, wymieniając ich nazwy. Czy my żyjemy nadal w totalitaryzmie? Kto nie idzie z nami-maszeruje przeciw nam...?
Można chyba powiedzieć,że krytyczny liber wtedy dopiero się raduje,gdy jego idol Dominik Taras dla ożywienia ducha krzyż ułożony z puszek po piwie \"Lech\" prezentuje.
Może te słowa przekonają Maję: \"Córka śp. pary prezydenckiej odnosi się także do skandalicznego zbierania przez Straż Miejską tulipanów ułożonych dziś przez warszawiaków wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia:Dziś ? w rocznicę powrotu do Warszawy mojej śp. Mamy - wiele osób postanowiło znowu podarować Jej kwiaty, kładąc je wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia. Zrobili to spontanicznie, nie wadząc nikomu. Nie zdążyli się jeszcze rozejść, gdy Straż Miejska zaczęła zbierać rozłożone na krawędzi chodnika tulipany. Przykro mi\".
Krytyczny Liberze nie próbuj podjudzać opinii publicznej, bo szkoła ma się dobrze, i oby tak dalej funkcjonowała. Nie rób afery z czegoś , czego nie ma. Szkoła jest popularna, ma bardzo dobry nabór, a to świadczy o tym , że dyrekcja i nauczyciele starają się jak mogą, aby dobrze kształcić. Jeżeli kadra jest dobra , to nawet jakbyś tutaj nie wiem co wymyślił, to i tak się obroni... a wiesz czemu? Bo nie bawią się w ploty i domysły jak Ty, tylko po prostu uczą młodych ludzi i wychodzi im to bardzo dobrze.
Szkoda, że nie ma wypowiedzi uczniów i kady nauczycielskiej na ten temat. Jestem ciekaw czy oni popierają takie inicjatywy. Ciężko byłoby mi uwierzyć w to, że dyrekcja ZS6 potratkowała szkołę, jak własny folwark i odsłoniła tablicę bez zgody uczniów i nauczycieli.
Niewątpliwie staliśmy się widownią dla tej oświatowej błazenady.Tablica pamięci z epitafium ku czci poległych to hołd oddany m.in. takim ludziom jak prezydent Kaczyński,Maciej Płażyński czy Anna Walentynowicz a więc DZIAŁACZOM Solidarności.Nauczycielom potrzebna jest lekcja historii.
Poprawieniu wizerunku dyrekcji.
Brawo ZS 6 za piękną jak zawsze w tej szkole uroczystość. tu historia zawsze była opoką. Nie bardzo rozumiem czemu służyła uroczystość piątkowa w ZS 1.
POwinno być tyle ile chcą mieszkańcy
Zostały w tej szkole powiedziane fundamentalne słowa \"młody człowiek powinien uczyć się patriotyzmu\".Zarówno Katyń i Smoleńsk to symbole.I te dwie tragedie Narodu polskiego muszą obchodzić każdego,kto czuje się obywatelem Polski.Cieszy mnie fakt,że kolejny raz byłem w tej bliskiej memu sercu szkole.Bo na tym przecież łez padole ważne dla ducha są symbole.Szczególnie pozdrawiam młode pokolenie \"Sobieskiego\".Teraz będzie czuwał nad nimi oprócz Jana III Sobieskiego dobry duch Lecha Kaczyńskiego i pozostałych ofiar wypadku lotniczego.
Każdy chce mieć swoją - widać ambicyjki nie znają granic
Jejku to ile tych tablic będzie?