Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

PiS: "Budżet jest prawidłowy". Absolutorium nie ma

Klub Radnych PiS nie głosował za tym, aby udzielić absolutorium prezydent Annie Hetman za wykonanie ubiegłorocznego budżetu, mimo że radni ocenili, iż jest on prawidłowy pod względem formalno-finansowym.

PiS: "Budżet jest prawidłowy". Absolutorium nie ma

Radni PiS uzasadniali na poniedziałkowej konferencji prasowej, że fakt, iż prezydent miasta jest bez absolutorium to wyraz całościowej oceny polityki Anny Hetman, dokonanej przez radnych.  

Prezydent Anna Hetman nie otrzymała od Rady Miasta absolutorium za wykonani budżetu 2017 roku, chociaż Komisja Rewizyjna pod przewodnictwem Piotra Szeredy (PiS) wnioskowała do Regionalnej Izby Obrachunkowej (organu kontrolnego) o udzielenie absolutorium. Żadna z komisji Rady Miasta nie była też przeciwko udzieleniu takiego skwitowania.

- Komisja Rewizyjna pod moim przewodnictwem przyjęła wniosek udzielenie o absolutorium, ze względu na duży wysiłek skarbnika miasta. Udało mu się ten budżet cały czas scalać i dzięki niemu budżet jest prawidłowy - tłumaczył Piotr Szereda.

Dlaczego więc radni nie przyjęli uchwały udzielającej absolutorium, skoro formalnie wszystko było w porządku? Piotr Szereda wskazywał głównie na brak współpracy pomiędzy prezydent a radnymi.

- Myślę, że dlatego pani prezydent nie ma poparcia w Radzie Miasta - mówił radny.

Czego więc powinno dotyczyć udzielenie absolutorium?

- Nie ma jasnej stanowczej, ścisłej definicji wskazującej na to, jak to absolutorium powinno się rozważać. Natomiast my uważamy, że należy dokonać oceny działalności pani prezydent za ostatni rok, a nawet pokusić się o szersze spojrzenie pod koniec kadencji. Absolutorium jest wyrazem oceny pani prezydent na przestrzeni społeczno-politycznej  - mówił radny Szymon Klimczak.

Radny wskazywał, że czym innym jest przyjecie przez radnych Sprawozdania finansowego Miasta Jastrzębie-Zdrój za 2017 r. wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta za 2017 r., a czym innym udzielenie absolutorium prezydentowi za wykonanie budżetu.

-  Decyzja Rady Miasta w sprawie absolutorium nie była dla mnie zaskoczeniem. Zapadła już wcześniej w cieniu gabinetu politycznego. Sam wynik głosownia pokazuje jedynie, że Rada nie wypowiedziała się negatywnie na temat udzielenia absolutorium. (Nie było wymaganej, statutowej ilości 12 głosów, by podjąć tę uchwałę.) Dla mnie, jako prezydenta, najważniejsze są pozytywne opinie na temat wykonania budżetu Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach i Komisji Rewizyjnej Rady Miasta. A te nie miały żadnych zastrzeżeń do prowadzonej przeze mnie polityki finansowej. I to właśnie stanowi istotę absolutorium - mówiła prezydent Anna Hetman.

Ludzie

Anna Hetman

Radna miasta Jastrzębie-Zdrój, była prezydent miasta

23 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~wyborca (89.72. * .105) 01.06.2018 11:43

Oglądam sesje i widzę ile osób wychodzi wcześniej lub spóźnia się. Gdzie obowiązkowość naszych niektórych radnych? Oczywiście dzieje się tak dlatego, że dla kasy i prestiżu trzymają po kila srok za ogon i nigdzie dobrze nie pracują. Wstyd!!! Dobrze że wybory się zbliżają i rozliczymy tych, którzy brali tylko kasę z naszych

~gość (89.64. * .34) 31.05.2018 16:31

Nie otrzymała drugi raz absolutorium więc niech pomyśli nad sobą i swoim postępowaniem. Trochę myślenia proszę!!!! Znaczna cześć nauczycieli z tego rocznika myśli bardzo logicznie ale zawsze są wyjątki, ewenementy lub ciężkie kalibry!!!

~Tadek (188.146. * .133) 31.05.2018 12:01

Wpuść chłopa do sądu, to atrament wypije. To tyle na temat kondycji intelektualnej radnych PIS

~do godz. 19.51 (89.64. * .9) 30.05.2018 22:05

Rada Miasta liczy 23 radnych, z tego z PiS 9. radnych, na sesji było ich 7. Z czym problem gdzie reszta radnych? Do udzielenia absolutorium wystarczyło tylko 12. głosów "za". Czy to wina PiS, że pani prezydent nie ma 12. zwolenników. Jest demokracja więc każdy z nich głosuje wg. swojego sumienia. Czy to nie jest oczywiste???

~Gość (89.64. * .9) 30.05.2018 20:59

Odczepcie się w końcu od tego PiS. Niech portal stosuje zasady demokracji i zamieszcza komentarze mieszkańców a nie tylko swoje i swojaków!!!! Jeżeli absolutorium to nie ma to z tego ujadania nie narodzi się. Rada Miasta jest organem uchwałodawczym a prezydent organem wykonawczym, nigdy nie jest odwrotnie!!!

~do Gość (82.177. * .2) 30.05.2018 19:51

Śmiało, przedstawcie się. Jeszcze macie prawo do swojego odrębnego zdania.
Rada miasta nie poprze pani Prezydent, bo większość rady to ludzi PiS. A tam, jak w PZPR nie ma odrębnego zdania. Chyba, że chodzi i sprawę zupełnie nieważną. PiS chce zniszczenia nie tylko Jastrzębia. Chce podporządkowania sobie wszystkich miast. Polska demokratyczna pada. To nie żart ani przesada.

~gość (83.10. * .155) 30.05.2018 16:50

Decyzję w formie uchwał podejmuje Rada Miasta więc dlaczego się tak wysilacie i ziejecie jadem???? Tylko winny się tłumaczy, a pani prezydent niech wyluzuje, a złość piękności i zdrowiu szkodzi!!!

~gość (83.10. * .155) 30.05.2018 12:26

Dlaczego taka rozpacz i rozdrapywanie ran? Po co i kim jest dla pani prezydent ta Rada Miasta jeżeli "dla niej, jako prezydenta, najważniejsze są pozytywne opinie na temat wykonania budżetu Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach i Komisji Rewizyjnej Rady Miasta" ??? Może należy wykreślić z ustawy o samorządzie gminnym przepis dotyczący tego zagadnienia? Dlaczego Rząd PO-PSL nie dokonał zmiany w czasie 8. letniego rządzenia Krajem. Według mnie winny zawsze się tłumaczy!!!!.

~... (89.75. * .231) 30.05.2018 12:25

Towarzysz Sz. i wszystko jasne :)

~Gość (31.0. * .202) 30.05.2018 11:52

Co za ciemnogród z tego Jastrzębskiego pisu...

~Gość (89.72. * .192) 30.05.2018 10:43

Kto tym ludziom dal dyplomy prawnicze? I taki kandydat na prezydenta szczyci się studiami prawniczymi z wyróznieniem? A zwykłej logiki prawniczej nie potrafi zastosowac? Wstyd, ale co się dziwić, jak inny prawnik tez po UJ łamie konstytucję i wstydu nie czuje. Taka banda!

~Gość (89.72. * .192) 30.05.2018 10:04

Przecież to, co mówią radni pis to jedno zaprzecza drugiemu. Brak tu logiki i pomysleć, że w tym ugrupowaniu jest tyle prawników z bożej łaski....

~MirMil (188.117. * .226) 30.05.2018 07:56

Boze chron, przed wojna, zaraza i PiSem

~NIE dla PiS w Jastrzębiu (78.8. * .0) 30.05.2018 07:24

Prezydent Hetman mówiła że radni wystawiają jej ocenę polityczną a nie merytoryczną. Radni PiS twierdzą że "Absolutorium jest wyrazem oceny pani prezydent na przestrzeni społeczno-politycznej" (Klimczak). Więc wszystko się zgadza. Nie jest to merytoryczna ocena, tylko polityczna. Radni PiS potwierdzają słowa prezydent. Wyszło szydło z wora.

NIE dla PiS w Jastrzębiu!

~Gość (89.72. * .192) 29.05.2018 22:15

Klika zdań wyjaśnienia. Dlaczego najpierw głosuje się Sprawozdanie finansowego Miasta Jastrzębie-Zdrój za 2017 r. wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta za 2017 r., a dopiero w oosobnej uchwale absolutorium?

Odpowiedż jest prosta. W przypadku poprawnego sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonania budzętu, co stwierdzają organy kontrolne - Komisja Rewizyjna i Regionalna Izba Obrachunkowa, głosuje się za udzieleniem abolutorium bądź nie ( w przypadku stwierdzonych nieprawidłowoći).

Są dwie uchwały poniewaz pierwsza rodzi konsekwencję dla drugiej i z niej wypływa. Niby na podstawie czego radni mieliby udzielić absolutrium? - swojego widzimisię, czy wyglądu pani prezydent? W sprawozdaniu finansowym i za wykonanie budżetu są przesłanki, twarde dane na podstawie których powinno się podejmować racjonalne decyzje. To wynika z logiki prawnej i ogólnej.

I jeszcze jedno, cyrk który zafundowali radni PiS z absolutrium jara chyba tylko ich i Mariana. Koleś przegrał wybory i chodzi sfrustrowany., bo reszta społeczenstwa ne wie co to jest na co i po co. Ale niech się chłopcy bawią, skoro ich to tak kręci.

~Ix (93.179. * .199) 29.05.2018 20:29

Gdyby głupota miała skrzydła to radni PIS by fruwali

~Zołza (85.14. * .18) 29.05.2018 20:19

Mam pytanie .. kto na tych ludzi z minionej epoki głosuje

~Wasabi (89.64. * .241) 29.05.2018 19:13

Zdjęcie dosadnie obrazuje, że "wieś tańczy, wieś śpiewa" Czy wyborcom tych radnych nie jest wstyd? Ludzie dokąd zmierzacie? Godząc się na takie działania jesteście współwinni tej sytuacji. Hipokryzja w wydaniu radnych PiS to obłęd i jeszcze nasza historia takiej sytuacja nie zanotowała. Nie jestem z PO i zawsze krytykowałem to ugrupowanie ale to, co wyprawiają PiSowcy w naszym mieście i w całej Polsce dotyka dna i już pomału przebijają dno i wyciągają muł. W Pisdu z nimi!.

~wyjaśniam (82.177. * .2) 29.05.2018 18:11

PiS nadaje się do postawienia ich przed sądem. Ci ludzie tylko szkodzą. Nikt z nimi, tym zamkniętym klanem oszustów, nie chce mieć nic wspólnego. Nie można inwestować w mieście, w którym radni partyjni szkodzą a nie wspomagają miasto. Tak się dzieje również parlamencie unii. Stąd nasze problemy.
Inwestor, który zrezygnował po zapoznaniu się z sytuacją.

~KAZ (37.248. * .205) 29.05.2018 17:47

@Radio. Mohery i tak wybiorą pisiorów.

~GW (89.77. * .47) 29.05.2018 17:24

Po wypowiedzi P. Szymona Klimczaka zastanawiam się kto zgodził się na zaliczenie egzaminów i wydanie dyplomu ukończenia studiów prawniczych tego typu osobom.
Podstawowe definicje prawne zmieszane z politycznymi poglądami i instrukcjami.
Brak etyki prawniczej.
DRAMAT.

~dysydent (85.202. * .231) 29.05.2018 16:34

Panie Matusiak, skarpety do spodni a tym bardziej do garnituru dobiera się tak żeby kulasy nie były widoczne podczas siedzenia czyli skarpety podkolanówki. Człowiek ze wsi wyjedzie ale wieś z człowieka nigdy.

~Radio Teheran (193.28. * .1) 29.05.2018 15:39

Jakim prawem radni i urzednicy, finansowani pieniedzmi podatnikow, zajmuja sie takimi glupotami?
Nalezy zastosowac elektrowstrzasy i oznajmic kazdemu, po co znajduje sie w tym miejscu.