Czytali "Przedwiośnie" w Parku Zdrojowym
W ubiegłą sobotę w Parku Zdrojowym, przed tężnią solankową odbyło narodowe czytanie. Można było usłyszeć poezję polską oraz muzykę Fryderyka Chopina.
To już kolejny raz, kiedy Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju angażuje się w projekt ogólnopolski Narodowe Czytanie, który odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej. Tym razem przed tężnią jastrzębianie usłyszeli poezję patriotyczną - głównie z XIX i początku XX wieku. Przesiąkniętą tęsknotą za wolnym krajem. Poeci, jak nikt inni, oddawali uczucia targające duszami Polaków w czasach zaborów.
Główny utworem, którego fragmenty odczytano było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Fragment mówiący o szklanych domach oddawał marzenia Polaków za idealnym, wyśnionym i długo oczekiwanym krajem. Sam tekst pisarza być może nie przemówiłby tak do słuchaczy, gdyby nie jego interpretacja w wykonaniu Andrzeja Ślakowskiego, polonisty jastrzębskich szkół.
Podczas imprezy nie zabrakło prezydent miasta Anny Hetman i Łukasza Kaszy, przewodniczącego Rady Miasta, którzy również dali próbkę swoich zdolności interpretacyjnych.
Wielkie gratulacje dla pana Andrzeja i pana Łukasza. Czytają jak profesjonaliści, ZERO agresji, stresu czy też depresji. Super!!!
Już napisałam -świetna interpretacja pana Slakowskiego. Gratuluję.
"Fragment mówiący o szklanych domach oddawał marzenia Polaków za idealnym, wyśnionym i długo oczekiwanym krajem"
Mysle, ze to zbyt daleko idace uproszczenie.
Europa przed I wojna sw. to Europa imperiow i glebokiej niesprawiedliwosci spolecznej. Powszechna byla wiara, ze wojna odmieni ten stan rzeczy. Morderstwo austriackiego nastepcy tronu przez Gawrilo Principa bylo impulsem, ktory uruchomil wielki mechanizm, bo caly swiat byl wowczas jak balkanski kociol.
"Przedwiosnie" rozlicza sie z ta nadzieja. Niepodleglosc Polski daleka byla od wymarzonej formy (stad tytul), byla rowniez swoistym poczatkiem konca wszystkiego dla wschodniej polowy kraju.
Czesc "szklane domy" o szklanych domach wiec nie opowiada. Zawiera miedzy innymi opis rzezi Ormian i jest to jeden z pierwszych utworow literackich na swiecie wspominajacy te zdarzenia. Opisany ponad 100 lat temu konflikt jest wciaz otwarty i pozostaje nierozliczony. Kontekst powiesci jest szeroki, ksiazka powinna sklaniac do refleksji, co uformowalo wspolczesny swiat, w ktorym zyjemy i jak zachowac jego stabilnosc.
Wszystko co ma wspólnego z prezydentem naszego kraju, unikam jak ognia. Ten pan jest taki słabiutki i posłuszny jakiemuś prezesowi, że popieranie go nawet przez bycie na czym co jest pod jego patronatem, jest nieprzyzwoite.
"pod patronatem pary prezydenckiej"
Niech sobie gnioty Rymkiewicza o brzozie smolenskiej przerabiaja i cenzuruja.
Od orcydziel literatury polskiej, niech sie od..la.
PS.
Ja wiem, ze Pan Rymkiewicz ma dorobek cenny i trwala pozycje w historii polskiej literatury.
Jednak ostatnio zwariowal i nie da sie go czytac i sluchac.