Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zabytkowy dworzec zostanie odbudowany?

Zburzenie budynku dworca w dzielnicy Zdrój zbulwersowało jastrzębską opinię publiczną. W sprawie głos zabrała prezydent Anna Hetman.

Zabytkowy dworzec zostanie odbudowany?

Miasto chce przejąć grunty, na którym znajdował się budynek dworca z 1911 roku. Niewykluczone, że obiekt zostanie odtworzony. W sprawie głos zabrała prezydent Anna Hetman.

- Podobnie jak mieszkańcy naszego miasta, jestem zbulwersowana i oburzona wyburzeniem budynku dawnego dworca w Zdroju. Miasto prowadziło rozmowy z PKP - właścicielem obiektu, dotyczące nieodpłatnego przejęcia dworca wraz z drogą. Nasza koncepcja zakładała bowiem poprowadzenie łącznika do ul. Północnej i wybudowanie w tamtym miejscu centrum przesiadkowego. Ponieważ na skutek pożaru budynek groził zawaleniem, dla zapewnienia bezpieczeństwa zarządca podjął decyzję o jego rozbiórce. Pragnę zapewnić, że miasto nadal będzie prowadzić starania o przejęcie gruntu i drogi, tak by odtworzyć wyburzony obiekt i zrealizować nasze plany. Rozmawiamy również o przejęciu budynków po dworcach przy ul. Grodzkiej i w Bziu - napisała w oświadczeniu prezydent Anna Hetman.

81 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kriss (145.132. * .4) 06.10.2018 20:22

Kolej w Jastrzębiu tj sprawa o jakiegoś czasu bardzo kontrowersyjna.Na dzień dzisiejsze bardzo śmierdząca a dlatego że,wyburzanie mostów budynków i przejazdów ktoś zaplanował.Nastepnie przetargi i szemrane uklady w odbudowie i zgarnianie kasy

~lipa (84.234. * .140) 06.10.2018 19:10

To wszystko BYŁO !!!

~do Mohamed (84.234. * .81) 06.10.2018 09:47

Linia z Cieszyna do Zebrzydowic jeszcze istnieje i nadal jeżdżą nią pociągi, co prawda ze 3 razy dziennie, no, ale jeżdżą. A z Zebów, przez Ruptawę i dawną KWK Moszczenicę (linią JSK) do zdroju już tylko kawałek.

~do Mohamed (84.234. * .81) 06.10.2018 08:48

Z budynku dworca kol. do autobusowego może i jest 15 minut, ale z samej krawędzi dawnego peronu, obok dawnego targu - 5 minut max. Przecież tam też sie pociąg może zatrzymać, zaraz przy d. targu. Poza tym dodać należy przystanek przy Granicznej i jest ok. Ale w Zdroju i dalej też powinien być.
Jeśli w dni powszednie jedziecie do Cieszyna to bus jest nabity rano i po południu pełny, w Kończycach, Kaczycach, też wielu w Jastrzębiu wsiada i wysiada, więc i szynobus z Jastrzębia do Cieszyna miałby sens.

~do Zzz (84.234. * .81) 06.10.2018 08:42

Do Zebrzydowic należało puścić linię dawną trasą Jastrzębskiej Spółki Kolejowej - krótsza. Z Zebrzydowic można byłoby juz jechać do Cieszyna, albo do Czech - Ostrawy, Frydka - Mistka.
Marnujemy przygraniczne położenie i dobrą siatkę linii i połączen w Czeskiej Rep. Bo tam to działa, tam największe miasto bez kolei ma tylko 10 000, ale nigdy nie miało , mają autobusy do najbliższego przystanku kol. i jest ok.
Do Wodzisławia też mozna było wykorzystać linię kopalnianą - przez Wilchwy. Znowu zmarnowana szansa. Wodzisław, mieścina dużo mniejszy od J-bia, postarał się o pociągi i do Czech i do Warszawy, a my zostaliśmy grajdołem

~Zizu (84.234. * .140) 06.10.2018 07:47

Droga zbiorcza do glownej poludniowej byla i nadaj jest w planach od przeszlo pol wieku. Na tym pasie jest zaledwie kilka zabudowan, a zlobek i budynki bylego GS nie leza w tym pasie!! Na bylym targowisku na powstac m.in. nowy budynek komendy policji i krzowka zbiorcza drogi. Na tym pasie nie pozwalano budowac zadnych nowych domow

~Zzz (84.234. * .140) 06.10.2018 07:38

Ludzie ogarnijcie sie!!!!! Jedyna opcja odbudowu torowiska to tylko od strony pawlowic i bzia !!!! kierunek wodzislaw, ruptawa, zebrzydowice bez powrotnie utracony - autostrada i w planach realizacja szlaku rowerowego!!! Tylko budowa nowego torowiska do centrum miasta -okolice pks i nowego dwarca -centrum przesiadkowego!!! Bez tego rozwoj mista bedzie kulawy, amennn.

~mały Mohamed (31.179. * .1) 05.10.2018 22:49

A nie lepiej zwrotnicę i kawałek toru pod każda klatkę? Obudźcie się jak zrobią tylko dworzec końcowy a nie zrobią to i tak będziecie lamentować że za głośno ze koła piszczą na zakrętach i spać nie idzie.
Dodam że teren po byłym targu na Północnej już jest w planach na takie wielkie coś jak węzeł drogowy przewidziany. Problemem jest kasa i kilka obiektów po drodze - przedszkole już się przygotowuje do przenosin do SP1 i rozbiórki - zabytek jak co. Z wiaduktu obok przywłaszczono tablicę informacyjną ale że było głośno to niby celowo zabezpieczono - do rozebrania. Budynek dworca Górne - czekać aż spłonie i do rozebrania. W planach ale sami nie wiedzą jak i którędy połączyć Obwodnicę-> ul Pszczyńska przez Pochwacie, to właśnie te okolice. Była remiza OSP. Rozebrana miała powstać nowa ale, ale. Dostali obiekt po GS też w planach rozbiórka to cały czas ten sam teren. Czemu miejscowi radni się czerwienią na zapytanie o te sprawy? Były szacowania kilku budynków w ramach niby szkód górniczych. Ale to tylko przykrywka. To plany pod wywłaszczenie. Niech robią ale z głową. Bo z rozmachem to już ul. Mazowiecką remontują i coś się to ciągnie.

~Mohamed (89.64. * .211) 05.10.2018 21:55

Gość 19.00 ma sens to co napisałeś.

~do Mohamed 17:16 (89.72. * .62) 05.10.2018 19:06

20 Minut? Czy ja się przesłyszałem? Przecież to kwestia maks 10 minut. Pamiętajcie, iż obok starego dworca przejeżdża linia 112 która z przystanka ,,Jastrzębie Górne Stodoły" jedzie odrazu do dworca MZK przez Grodzką i północną więc starsze osoby mogły by ten 1 przystanek przejechać. Druga sprawa jaki dworzec PKM? PKM To przewoźnik. MZK jest odpowiedzialny za ten dworzec PKS. To co dworzec PKM to Warbus i Mikrus się juz nie zatrzymuje tam skoro dworzec PKS należy do PKM? Głupoty piszesz...

~Gość (89.72. * .62) 05.10.2018 19:00

Biorąc pod uwagę tereny to Jastrzębie Górne faktycznie nadaję się na stację ,,Główną".
Stare Targowisko aktualnie puste można by powiększyć i zrobić P&R.
Dworzec Autobusowy kilkaset metrów od dworca.
Jastrzębie Górne jest przystankiem, ale teren jest możliwy do powiększenia z racji tego że istniał tam kiedyś skład drewna oraz bocznica. Nazwę można by było zmienić na coś bardziej kojarzącego się z centrum (Np. Jastrzębie-Zdrój Główne). Stację Jastrzębie-Zdrój można by było zrobić na przystanek, bo jest umiejscowiony w kompletnym pustkowiu i wątpię aby tam miała się mieścić stacja główna, a przystanek pełnił by świetny dojazd do Zdroju. Wtedy połączenia do Wodzisławia oraz Katowic miały by spory sens!

~Mohamed (188.147. * .94) 05.10.2018 17:16

Tam jest z dworca PKM do dworca PKP jastrzębie górne 15-20 minut na nogach nikt z walizkami a zwłaszcza starsi ludzie nie dadzą rady.dla starszego człowieka to nawet więcej niż 15-20minut lub wędrówka nie do przebycia.

~do Mohamed (84.234. * .81) 05.10.2018 16:18

A po co zwrotnica, skoro spod dworca autobusowego do linii kol. jest 3-4 minuty na piechotę. Dłużej się nie raz na windę w bloku czeka i się nie narzeka.

~Mohamed (188.147. * .136) 05.10.2018 15:28

Byk 11.50 musiałaby być zwrotnica w kierunku dworca autobusowego i tam węzeł na którym zabierano by pasażerów.Technicznie chyba nic trudnego.

~mk (84.234. * .81) 05.10.2018 13:43

Żory się postarały, dostały dworzec od PKP ZA DARMO.
Przede wszystkim skandalem jest, że torowisko zostanie zabudowane, bo w tym momencie nigdy już żaden pociąg nie dojedzie do Zdroju, ani dalej - do Wodzisławia czy Zebrzydowic i Czech najkrótszą trasą. W zebach można sie by było przesiadać na pociąg do Cieszyna, stamtąd jeżdżą do Frydka-Mistka czeskie szynobusy, z Zebów jeżdżą do Krakowa, do Warszawy, z Wodzisławia też są do Warszawy itd.

~ BYk (89.64. * .65) 05.10.2018 11:50

Szkoda bo znika kawałek jastrzębskiej historii z krajobrazu. Jeżeli prawdą jest połączenie kolejowe z Katowicami to miejsce stacji należy wybrać takie aby był punkt przesiadkowy na autobusy. A więc gdzieś w centrum bądź okolicach.

~Radio Teheran (193.28. * .1) 05.10.2018 11:45

@Mohamed
"budowa linii kolejowej zaczynając od dworca"

Stare dworce na unowoczesnionych liniach pelnia funkcje ozdobno-uslugowa. Znajduja sie tam sklepy, restauracje, mieszkania.
Podmiejskie linie kolejowe nie potrzebuja dworcow w znaczeniu tradycyjnym. Peron, wiata i automaty biletowe dzis spelniaja te funkcje. Podrozny jadacy do pracy chetnie jednak kupilby kanapke czy gazete.
Szkoda dworca w Zdroju bo byl elementem historii miasta. Wiele elementow zniknelo i bedzie nadal znikac, jak sie wladze nimi nie zainteresuja.

~lipa (91.192. * .71) 05.10.2018 09:54

Gdzie, na dworcu w Bziu? Czy to ten sam inwestor, co ostrzy kły na teren stacji w Zdroju?

~Mohamed (89.64. * .163) 05.10.2018 09:39

Ciekawe myślenie poniektórych tutaj a mianowicie budowa linii kolejowej zaczynając od dworca.

~Koks (84.234. * .160) 04.10.2018 23:05

Tam powstanie firma inwestor robi porzadek

~Gość (109.196. * .17) 04.10.2018 22:17

Co dworzec w bziu to teraz sie interesuje co jest w bziu przez cala kadencje sie nie interesowala to Tera przed wyborami skandal pod bloksmi chodniki wymienia a u nas gdzie chodnik laweczki przed targowiskiem a u nas ani jednej lawki

~Gość (89.72. * .62) 04.10.2018 21:54

Prokuratora musi się tym zająć. Nie wierzę, że komuś w poniedziałek o 5 rano chciało się iść podpalać dworzec dla ,,zabawy"

~do Gość Dziś o 19:12 (84.234. * .81) 04.10.2018 20:52

No tak, aż tu nagle przed wyborami, bo nie wiadomo jaki będzie wynik, a trzeba tu szybko zarobić na boku, proste? Bo to przekręt jak nic. PKP oficjalnie skasuje za teren, a pod stołem będzie drugie tyle dla wtajemniczonych.

~mk (84.234. * .81) 04.10.2018 20:50

aha, czyli miasto najpierw ogłosiło, ze tak, ze interesuje ich odbudowa linii kolejowej, ale tylko do Górnego, a potem PKP, zapewne w porozumieniu z miastem, usunęła zabytek i całkiem atrakcyjne tereny po dawnym dworcu, peronach, drodze itd. opchnie inwestorowi. Nie mówcie mi, ze nie było zmowy pomiędzy PKP a miastem w związku z tym, a pewnie i pewien znakomity, słynny przedsiębiorca, który już niejeden teren za bezcen kupił i sprzedał marketom i stacjom benzynowym, po decyzji miasta o zgodzie na budowę stacji lub marketu (oczywiście po tym jak kupił, a nie wcześniej), maczał w tym palce.

~lipa (91.192. * .71) 04.10.2018 20:46

"(...)\odbudowa dworca Jastrzębie Górne w żadnym razie nie wyklucza dalszego wydłużenia linii do stacji Jastrzębie Zdrój, zaś stwierdzenie że Zdrój to stara dzielnica (...), w połączeniu z informacją o zainteresowaniu inwestora terenem torowiska może być odebrane jako lekceważenie mieszkańców zachodniej części miasta. Tymczasem Państwa pracodawcą jest nie inwestor, ale lokalna społeczność, także ta ze Zdroju, i to o jej interes, jak wierzymy, chcą Państwo dbać w pierwszej kolejności, a nie o interes inwestora.(...)

źródło https://www.nowiny.pl/126823-list-otwarty-w-sprawie-przywrocenia-kolejowych-polaczen-pasazerskich-jastrzebia-zdroju.html

~Gość (89.72. * .62) 04.10.2018 20:24

do Mohamed 20:01 Piece kaflowe już dawno były rozwalone około roku 2010

~Gość (31.179. * .1) 04.10.2018 20:23

Czyli tak jak podał Techeran Budynek PKP ale ziemia już nie - nie ma budynku nie ma problemu a ziemie dostanie biznesmen z mackami w UM. Ten sam od kamienia i nowego oraz i starych terenów pod markety jastrzębskie. Ten sam co miał dostarczyć kamień segregowany i sortowany pod budowę obwodnicy a walił wszystko jak leciało prosto z dołu.

~Mohamed (89.64. * .59) 04.10.2018 20:01

Szkoda pięknego niegdyś dworca.W środku piękne piece kaflowe... Wszystko zmarnotrawione.

~Mohamed (89.64. * .59) 04.10.2018 19:59

Gość 19.12 masz niedokładne info ten dworzec płonął nawet w tym roku i co chwilę że był niewłaściwe zabezpieczony przed wejściem to wiem bo osobiście widziałem a kolej nie miała sięgać do stacji Zdrój nawet w najśmielszych analizach.teren atrakcyjny dla deweloperów lub dyskontów .

~Gość (89.72. * .62) 04.10.2018 19:12

Od 2 lat nikt nie podpalał dworca, a tu nagle 20 dni przed wyborami ktoś o 5 rano go podpala. Przypadek? Nie sądzę. Ktoś kto jest przeciwnikiem Anny Hetman celowo spala dworzec aby doprowadziło to do rozbiórki aby sprowadzić nienawiść na Anne Hetman oraz aby zrujnować plany przywrócenia kolei.
Druga rzecz to PKP. Powinno dostać rachunek od straży pożarnej za liczne interwencje. Zadaniem PKP jest odpowiednie zabezpieczenie budynku przed potencjalnymi złodziejami i podpalaczami. W tym kierunku tylko zamurowano wejście oraz okna, a myślicie że to starczy? Oczywiście, że nie. Okno z cegły od strony peronów było rozwalone przez włamywaczy. Gdyby od 2009 roku (Wtedy była ostatnia wzmianka o nadzorowaniu budynku) była jakaś budka ochrony, Kamery lub inne tego typu rzeczy to budynek zachował by się w bardzo dobrym stanie. Kolejna rzecz to firma **, która wręcz ośmieszyła wygląd budynku przemalowując go na kolory żółto-różowe i nie dokańczając malowania w całości. Moim zdaniem zawiniło tutaj PKP. Czytałem wiele razy, iż były czynione wcześniej już domagania się o budynek przez Anne Hetman, lecz takie propozycje z reguły zostawały bez zapowiedzi od PKP.

~lipa (91.192. * .71) 04.10.2018 19:10

"(...)wiadomo, że miasto nie będzie rozpatrywało powrotu kolei do stacji Jastrzębie-Zdrój, tylko do przystanku Jastrzębie-Zdrój Górne. To w dużej mierze skutek zainteresowania prywatnego inwestora terenami PKP w obrębie stacji w Zdroju(...)"

źródło https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/jastrzebiezdroj-dlaczego-kolej-tylko-do-dworca-gornego-80895.html

~Mohamed (188.146. * .154) 04.10.2018 19:03

Przekręt jak nic na koniec kadencji jakas firma lapnie wielomilionowe zlecenie a to że niema tam torów i rosną tam już brzozy,sosny, dęby,buki to już nie ważne.

~Pod publiczkę! (46.134. * .174) 04.10.2018 17:59

Budynek i owszem należał do PKP, ale Hetman też wczas zabrała się za rozmowy z PKP. Dopiero jak wybory zaczęły się zbliżać, to uznała łaskawie, że może warto by coś zrobić...

~Dariusz (89.77. * .136) 04.10.2018 17:56

CBA MUSI TO ZBADAĆ.

~Gość (89.72. * .62) 04.10.2018 17:11

Budynek należał do PKP, wiec nie osądzajcie prezydenta, bo nie była to jej decyzja tylko świetnego PKP które nie zabezpieczyło odpowiednio budynku!

~Gosc (109.196. * .182) 04.10.2018 15:37

Pani prezydent pewnie chce wybudowac tam OWN

~Radio Teheran (193.28. * .1) 04.10.2018 15:09

@do Radio Teheran
"Jest wyraźnie napisane"

Od 2015 brak postepu, wiec co bylo czynione?
Mamy pazdziernik 2018.

~Radio Teheran (193.28. * .1) 04.10.2018 14:54

Ci co szczekaja, ze teren jest PKP, prawdopodobnie racji nie maja.
Miasto powinno uregulowac sprawe dawno temu.

https://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/29619/grunty-pkp-nie-sa-wlasnoscia-kolejarzy--beim--niezwykle-trudna-sytuacja.html

~zzz (84.234. * .140) 04.10.2018 14:32

dworzec byl istotnym zabytkiem ktory wpisal sie w histore uzdrowiska i miasta. To nie PKP powinno decydować co z tym budynkiem zrobić !!!

~Mohamed (89.64. * .194) 04.10.2018 14:23

Za kadencji hetman burzy się zabytki oraz obiekty typu hotel diament burzy i zamyka się też mosty dobrze że jej destrukcyjną kadencja kończy się raz na zawsze.niech sobie tak gospodarzy u siebie w domu a nie w naszym kochanym mieście.