Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dworzec wytrzymał dwie wojny. Spłonął w październiku

Jastrzębski dworzec kolejowy powstał przed I wojną światową i był swoistym oknem na świat. Przeżył różne koleje losu, aby zakończyć swój żywot w ogniach pożaru, rozebrany przez ciężki sprzęt.

Dworzec wytrzymał dwie wojny. Spłonął w październiku

Sprawa rozbiórki dworca w Zdroju zszokowała jastrzębską opinię publiczną. W sprawie wydała oświadczenie prezydent Anna Hetman, która zapewniła, że będzie czyniła starania, aby odbudować dworzec. Tymczasem poznajcie historię dworca przedstawioną na krótkim filmiku Dariusza Mazura, jastrzębskiego pasjonata historii lokalnej.

44 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do do Gość 13.55 Dziś o 20:33 (31.179. * .1) 10.10.2018 21:29

Bo pieniądze trza wydawać racjonalnie. A nie szastać na lewo i prawo. W końcówce kolei z Górnego jeździły po -2-3 osoby na skład czasem łącznie z obsługa w pociągu. Na Dolne już nikt nie jechał. A na szkodach górniczych a takie oto mamy na trasie to max szybkość 10-25km/h i na 100% z przesiadką do waszych Katowic a może nawet dwoma. Ludzie obudźcie się to jest nie realne.

~do Gość 13.55 (31.179. * .1) 10.10.2018 20:33

Czy ty człeniu skończłeś chociaż 4 klasy podstawówki? Takiego posta to może napisać tylko ktoś, kto nigdy nigdzie nie był, a jedynym zajęciem "kulturalnym", jest oglądanie TV z piwem w ręku. Jest jeszcze inna opcja, dlaczego nie chcesz kolei w Jastrzebiu- jesteś po prostu nie z Jastrzebia i wiypisujesz takie "ciekawostki". I dla twojej informacji powiem ci, że płacimy raz wieksze podatki do państwa na kolej, niż Wodzisław.

~jes (84.234. * .81) 10.10.2018 18:27

do tik tak - to prawda., Dlaczego za czasów II RP zbudowano linię z Jastrzębia do Zebrzydowic? Bo byliśmy skonfliktowani z Czechami. On nas zaatakowali w 1919 r. i zagarnęli część terytorium, ktore znalazłoby się w Polsce, gdyby doszło do plebiscytów, terenów z Karwiną na czele. No, ale jest pokój teraz i trwać będzie wiecznie. Ukraina też, gdy zlikwidowała swójh arsenał nuklearny, tak sądziła. I nie ma teraz Krymu

~jes (84.234. * .81) 10.10.2018 18:24

do Gość
Dziś o 13:55
Bredzisz. Jakie busy? Te ciasne i duszne? Proszę bardzo, jeździj tym syfem, męcz się, zwłaszcza latem w upały, na stojąco gdy zajęte miejsca siedzące, stój w tej puszce w korkach. Jesteś masochistą, masz prawo.
Pogoń za czasem? Za jakim czasem? Żeby zdążyć przed zamknięciem Biedronki?
W pociągu jest coś takiego jak wygoda, możesz poczytać, odpocząć, a ty mi mówisz, że wolisz się męczyć i pocić w busie, bo gonisz za czasem? Pisząc głupoty na kompie nie myślisz o czasie - marnujesz, zamiast gonić, więc o co ci chodzi?
W pociągu czy szynobusie można odpalić laptopa i zamiast marnować czas w domu na pisanie głupot, mógłbyś to tam robić.
"Pogoń za czasem" = najwieksza bzdura jaką w życiu słyszałem.

~tik tak (83.26. * .37) 10.10.2018 15:55

Kolej ma również znaczenie militarne. Komuna to rozumiała, nie rozumiała liberalna postkomuna. Likwidowali co się da i rozbrajała armię. Torowisko też się oberwało

~Gość (31.179. * .1) 10.10.2018 13:55

Do jes

A nie lepiej i taniej darmowego busa do Wodzisławia, Cieszyna, Rybnika, Pszczyny i dalej pociągiem. Taniej szybciej ,pewniej. A jak coś nie wypali to tylko busa zlikwidować a nie znowu odbudowa kolei i likwidacja bo to się w życiu nie opłaci. Znając wygodne ludzi to może kilkunastu tym pojedzie. Bo autem lepiej i szybciej a busem taniej. A obecnie ludzie ciągną do taniego i szybkiego w pogoni za czasem. Kolej tego na naszym terenie nie da. Będą problematyczne przesiadki. Bo nikt nie puści składu do Katowic z 3 pasażerami bezpośrednio. Ludzie troszkę realnie pomyśleć. To wystarczy.

~jes (84.234. * .81) 10.10.2018 11:30

Do Wodzisławia też warto odbudować linię, też szlakiem PLK, przez Wilchwy. Zobaczcie dokąd z Wodzisławia jeżdżą pociągi: Warszawa, Rzeszów, Łeba, Bielsko-Biała, Budapeszt, Praga, Ostrawa...

~Gość 09.10.2018 13:34 (84.234. * .81) 10.10.2018 11:21

Nie, ten dworzec w Ruptawie nazywał się "Ruptawa". Zofiówka, przystanek, był w okolicy Chlebowej. Bo tam jest kolonia Zofiowka!
I tak, tam miała powstać kopalnia, na Zofiowce. A powstała w innym miejscu i teraz mamy historyczną Zofiówkę na południu miasta (wioskę, czy raczej kolonię), a kopalnię i osiedle na północy, czyli mamy dwie Zofiówki, w dwóch rożnych miejscach.
W każdym razem to kopalnia wzięła nazwę od geograficznej Zofiówki i od niej też wziął nazwę przystanek, a nie na odwrót. Stacje i ich nazwy powstały tam w dwudziestoleciu międzywojennym, czyli znacznie wcześniej niż kopalnia.
Zobacz na wikipedii: Jastrzębie Zdrój Zofiówka
PS Szkoda mi torów Jastrzębskiej sp. Kol., które prowadziły ze Zdroju do Ruptawy przez KWK Moszczenica i EC. One były na podkładach betonowych, prowadziły, krótszą trasą w kier Zebrzydowic i stykały sie z linią PKP za Zdrojem i w ok. przystanku "Zofiówka". Można było nimi zrobić połączenie do Zebrzydowic. Stamtąd są poc. do Krakowa, Warszawy, jeżdżą też pociągi do Cieszyna, z Cieszyna są czeskie szynobusy do Frydka-Mistka. Co prawda mało tego, no, ale można byłoby się dogadać w przyszłości, żeby było więcej, tylko należałoby zachować przejezdność na stacji Zdrój i linie PKP i JSK.

~Mohamed (188.146. * .205) 10.10.2018 09:20

Zamknięcie Moszczenicy ,Morcinka bardzo dobrych i z przyszłością na kilkadziesiąt lat kopalń to wielki błąd a zamykał te kopalnie Jerzy Buzek z uni wolności a teraz oczywiście z PO.

~Radio Teheran (193.28. * .1) 10.10.2018 08:58

Dworzec w ruptawie stoi.
To nowszy niz w Zdroju, piekny, modernistyczny budynek.

Tam gdzie jest PKM, miala byc fabryka Pollena. Temu tam tyle torow nastawiali + budynek ekspedycji kolejowej.
Fabryki nie wybudowano, ale budynek ekspedycji byl uzywany jeszcze jakis czas po zaprzestaniu jazdy pociagow. Nie mam zielonego pojecia, co ludzie tam robili. palilo sie swiatlo i siedzieli w biurze.

Na peronach w Jastrzebiu byly takie wielkie krany z woda do napelniania parowozow. Nie wiem kiedy, ale zniknely, byly na nich niemieckie napisy.
Ostatni parowoz w Zdroju widzialem w 1992 r.
Do czasu elektryfikacji, w 1986 r., parowozy ciagnely pociagi regularnie.

W latach 80. XX w. dworce w Zdroju czy w Godowie, wygladyly jak z bajki. W latach 90. zaczely sie wandalizm i menelstwo. Zamknieto wowczas poczekalnie. Od lat 90. tez nastepowalo wygaszanie popytu na podroze pociagiem. Kazda zmiana rozkladu skutkowala usunieciem kolejnych polaczen. Ostatnie pociagi do Katowic czy Skoczowa jezdzily o porach raczej dziwnych.

~tik tak (83.26. * .37) 09.10.2018 20:31

To że w Ruptawie miała być jeszcze jedna kopalnia, wiem z ustnego przekazu, od pana który był budowniczym kop. Moszczenica. Oglądał takie plany w latach 60-tych. Dziś te pokłady ma wybierać kop. Bzie-Dębina. Nie mam powodu mu nie wierzyć, ale.... no właśnie
Pewno znajdą się w mieście i tacy co bliżej znają temat

~Smolka (37.248. * .24) 09.10.2018 18:47

"Dworzec wytrzymał dwie wojny. " Przegrał z PIS.

~Gość (31.179. * .1) 09.10.2018 17:56

tik tak
Nie powstała nie z braku pieniędzy bo wtedy to się nie liczyło. Niepowstała bo są tam potężne pokłady a raczej były i zostały wybrane przez KWK Moszczenica. Tam gdzie jest kopalnia zostawia się filar ochronny. To właśnie powód do nie powstania a wybrania.
A to że mnie uświadomiłeś o dwóch różnych obiektach - Dworzec Ruptawa i Zofiówka - to wielkie dzięki. Nie wiedziałem zawsze znałem z pociągu ten Zofiówka.

~tik tak (83.26. * .37) 09.10.2018 17:16

do gość 13;34
Wiesz że dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele. Dworzec Zofiówka to jedno, dworzec Ruptawa to drugie. Nazwa też nie jest związana z kopalnią tylko z czymś zupełnie innym. Jak Cię interesuje skąd to poszukaj sobie u wujka google
...bad königsdorf sophiental.... zrozumiesz dlaczego nazywał się Zofiówka
Co do kopalni to faktycznie na Ruptawie miała powstać 6 w J-biu kopalnia, ale na szczęście brakło im kasy
https://kolejcieszyn.pl/170.php?s=jzzofiowka

~Gość (89.72. * .62) 09.10.2018 16:59

Katowice Murcki. Dworzec z 1852 r. Wyburzony dzisiaj z powodu podpalenia. To raczej nie przypadek, że nagle podpalają dworce, a potem PKP wnosi decyzje o rozbiórkę.

~Gość (89.72. * .62) 09.10.2018 16:47

Aktualnie trzeba odbudować linię 159. Odbudować Dworzec w Zdroju. Wyremontować ten na Górnym i Bziu.
Linia 170 Wymaga większego okresu robót. Trzeba odbudować linię prawie w całości do Zebrzydowic, a Pawłowice i Warszowice (Tory Czynne przez przez pociągi towarowe). Żory wciąż czynne więc linię 159 aby odbudować trzeba było się skupić na torach od Bzia do Jastrzębia i Wodzisławia.

~Gość (31.179. * .1) 09.10.2018 13:34

Ten w Ruptawej to się nazywał ZOFIÓWKA. Tam pierwotnie miała być kopalnia Zofiówka. Ale to inna bajka.

~do Gość 08.10.2018 20:11 (84.234. * .81) 09.10.2018 12:31

Jeszcze jest na Ruptawie dworzec, z czasów II RP, kiedy powstała linia z Jastrzębia do Zebrzydowic. Gdy tam byłem to był cały, bo tam ktoś mieszka u góry. Ale czy tak teraz jeszcze jest to nie wiem.

~jes (84.234. * .81) 09.10.2018 12:28

Tia, a kilka dni temu zapalił się, a chwilę później został rozebrany zabytkowy dworzec w Katowicach-Murckach. To celowe działania - najpierw "bezdomny podpalacz", a potem ciężki sprzęt.

~mały Mohamed (31.179. * .1) 09.10.2018 11:14

I tez palił się kilka razy ale ugaszony w porę. Panowie z PSP i OSP byli szybsi niż nowy inwestor zakładał. Brawo chłopaki z OSP i PSP. Przepraszam Panie tez tam służą.

~Mohamed (188.146. * .251) 09.10.2018 08:27

Dworzec na górnym jest dewastowany powoli i na bieżąco niech sobie każdy tam zajrzy szyby powybijane i non stop jacyś kloszardzi tam kombinują.Ale na tym dworcu jest też baner sprzedam nieruchomość PKP i nr tel.

~Gość (31.179. * .1) 08.10.2018 20:11

Mamy w Jastrzębiu jeszcze 2 budynki po dworcach całkiem dobrze zachowane i pilnujmy ich. Nie płona bo nikomu nie zależy na terenie do okoła. Zła lokalizacja. I tyle. Ale w jednym jest bar i klub motocyklowy i jest pilnowany prawie na bieżąco. A w okolicy drugiego działa kilka firm z monitoringiem i nie na rękę dla ognia.

Pierwszy to PKP Moszczenica, drugi to Bzie.

~do Mohammed 13:57 (31.179. * .1) 08.10.2018 17:26

Ej cioto, straszyć sądami to sobie możesz swoją starą. Czekam na twoje groźby z utęsknieniem. Tylko powiedz słabeuszu, kiedy się spotykamy w sądzie? Wszyscy, co straszycie prawem, to za dużo filmów się naoglądaliście.

~Mohamed (188.146. * .88) 08.10.2018 16:12

13.57 czy ja napisałem ze zburzyła czy wykończyła.czytac nie potrafisz...

~tik tak (83.26. * .37) 08.10.2018 16:08

"tik tak" wykorzystał ten pożar do ataku"
Do jakiego ataku i na kogo ?
Widzę że brakuje czytania ze zrozumieniem.

Rozumiem że ktoś uwielbia obecną prezydent, ale ilość wpisów pokazuje że bardzo się staracie żeby wygrała. Ja jej nie popieram, wiele razy to pisałem, ale nigdy nie obrażam jej we wpisach tutaj i nie rzucam bluzgami. Z waszej strony widzę to często w kierunku przeciwnym. Taka wasza poprawność.
Jak p. Hetman wygra, to będę pierwszy który jej tu pogratuluje, was na takie coś nigdy nie będzie stać. Gra ma być uczciwa a nie nasączona jadem
A teraz 3...2...1 ruszajcie z hejtem na mnie

~do Mohammed (78.8. * .13) 08.10.2018 13:57

Ile ci płacą trollu? Wiesz że za powiedzenie publicznie kłamstwa możesz mieć proces w trybie wyborczym? Jak można pisać że prezydent zburzyła dworzeć? Czytać nie potrafisz czy jesteś jakiś ułomny? Przecież wszyscy wiedzą że to nie prawda.

~Radio Teheran (193.28. * .1) 08.10.2018 13:48

Takie cudo znalazlem:

"To nie może być tak, że miasto przejmuje niechciany i zdegradowany majątek - wyjaśnia Katarzyna Wołczańska, rzecznik Urzędu Miasta"

Jakos z ruina lazni takich dylematow miasto nie mialo.

"http://jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl/artykul/jastrzebie-zdroj-budynek-po-bylym-dworcu-pkp-wystawiony-na,1804559,artgal,t,id,tm.html"

~Gojek (5.173. * .6) 08.10.2018 13:40

Jestem "za". Rozebrać UM. A naprawiaczy kolei w J-biu, rozliczyć...

~jastrzębinin (193.239. * .4) 08.10.2018 13:26

jastrzębianko proś Boga o zdrowie bo o rozum to ......

~Radio Teheran (193.28. * .1) 08.10.2018 13:08

@@GośćDziś o 10:57
"Filmik powinien zostać opatrzony logiem 55 lat miasta:)"

55 zburzonych zabytkow na 55-lecie miasta.

~Ja (91.35. * .10) 08.10.2018 12:38

Teraz wszyscy jecza ale przez 2 lata stał bez dachu i gnił
Szkoda że go nie ma ale trzeba było myśleć wcześniej A nie płakać nad rozlanym mlekiem .

~Mohamed (188.146. * .28) 08.10.2018 11:52

Dworzec przetrwał dwie wojny a wykończyła go PO z jej panią prezydent wstyd i hańba i poco go chce odbudowywać ona chyba dawno tam nie była .

~Kto podpalił ? (82.177. * .2) 08.10.2018 11:38

Nie podpalili go bezdomni. Mieli tam dobre miejsce noclegowe. Może by tak ich przepytać, co wiedzą o tych pożarach?
Swoją drogą, ten dworzec był brzydki. To, że miał 100 lat, wcale nie znaczy, że jest wart wydawania na niego pieniędzy. My, miasto, nie mamy ich za dużo. A potrzeb jest mnóstwo.
Czy mieszkańcy zdają sobie z tego sprawę? Wielu nie.

~Radio Teheran (193.28. * .1) 08.10.2018 11:17

Wladze miasta Jastrzebie i urzednicy to najgorsze dziadostwo w calej Galaktyce.
Kandydaci na prezydenta i radnych humoru nie poprawiaja.

~Radio Teheran (193.28. * .1) 08.10.2018 11:03

@GośćDziś o 10:07
"A może by tak UM rozebrać"

Glosuje oburacz!

~Gość (83.4. * .175) 08.10.2018 10:57

Filmik powinien zostać opatrzony logiem 55 lat miasta:)

~Andrzej (37.248. * .48) 08.10.2018 10:54

Gościu z 10:07,jak nie wiesz czyj był budynek to nie pi....l

~To jasne ! (82.177. * .2) 08.10.2018 10:52

Sam się dworzec nie podpalił. Nie spłonął od rzuconego peta. Nawet od wrzuconej zapałki, bo był z cegły. Ktoś go podpalił celowo. Kolejny raz. Wiedział po co to robi. "tik tak" wykorzystał ten pożar do ataku. W dodatku bełkotliwego. Starożytni Grecy mieli w swym prawie przemyślaną prawdę "ten jest winny, kto zyskuje na przestępstwie". Należy o tym pamiętać. Poczekajmy, a sprawca się ujawni.
Może znajdzie się odważny, który opowie na czyje zlecenie podpalił ten dworzec.

~Gość (31.179. * .1) 08.10.2018 10:07

A może by tak UM rozebrać - nie jest zabytkiem. A w większości pracują tam antyki.

~tik tak (83.26. * .37) 08.10.2018 09:21

Za to co się stało odpowiedzialni są wszyscy rządzący !!! I obecna władza i poprzednicy. Tyle lat i nie można tego było przejąć i zagospodarować. Kilka starych budynków i nie potrafią o nie zadbać. Teraz czekajmy aż spłonie była porodówka.
A od ul.Zdrojowej do dworca pod tym dziurawym asfaltem kryje się też stara nawierzchnia z kostki brukowej. W niektórych miastach to również zabytek. Mogło być fajnie, wyszło jak zawsze