Miasto pomaga przedsiębiorcom. Wsparcie opiewa na 15 mln zł
Epidemia koronawirusa spowodowała kryzys ekonomiczny. Cierpią również lokalni przedsiębiorcy. Miasto właśnie z myślą o nich przygotowało specjalny pakiet pomocowy.
- Ekonomiczne skutki epidemii będziemy odczuwać długo po wyleczeniu ostatniego pacjenta. Już teraz miasto podjęło niezbędne kroki, mające wesprzeć przedsiębiorców w walce z kryzysem. W ten sposób staramy się pomagać ratować małe firmy i setki miejsc pracy - mówi prezydent Anna Hetman.
Pakiet wsparcia dla biznesu opiera się na 8 punktach
1. Przesunięcie terminu płatności podatku od nieruchomości za okres IV, V, VI do 30 września. Nie będzie pobierana opłata prolongacyjna a od przedsiębiorcy nie będą wymagane dodatkowe dokumenty. W praktyce oznacza to zapewnienie większej płynności finansowej przedsiębiorców przez najbliższe pół roku. Będą mogli dysponować 13 milionami złotych, które musieliby wpłacić miastu z tytułu podatku.
2. Obniżamy czynsze w miejskich lokalach usługowych. Ulga obowiązywać będzie przez najbliższe 3 miesiące (IV,V,VI). Dla branż wskazanych ustawą umorzony zostanie czynsz w całości. O 50 procent, jeżeli obroty spadły o 50 procent, a o 30 procent, jeżeli obroty spadły o 30 procent. Dzięki temu najemcy zaoszczędzą około 180 000zł.
3. Zwalniamy z podatku osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą wskazaną w ustawie dotyczącej COVID 19 za okres IV, V, VI. Będzie to możliwe na wniosek przedsiębiorcy. Dzięki temu wspieramy małych przedsiębiorców kwotą 1 miliona złotych.
4. Umarzamy opłatę za dzierżawę gruntów za okres IV, V, VI. Jest to możliwe na wniosek przedsiębiorcy. Dla branż wskazanych ustawą umorzenie w całości. Dla pozostałych proporcjonalnie: o 50 procent jeżeli obroty spadły o 50 procent i adekwatnie jeżeli o 30 procent. Z tego tytułu przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić około 20 000zł.
5. Na wniosek przedsiębiorcy umorzymy w całości lub w części płatności za dzierżawę i czynsz, przy spełnieniu warunków wynikających z ogólnych przepisów ustawy.
6. Zgodnie z ustawą przesuwamy termin płatności za użytkowanie wieczyste do 30 czerwca 2020r.
7. Podtrzymujemy dotacje dla niepublicznych żłobków w wysokości 200zł dla żłobków i 100zł dla klubów dziecięcych. Nie wyga to dodatkowych dokumentów. Skorzysta z tego sześć jastrzębskich placówek. Dzięki temu zaoszczędzą około 60 000 zł.
8. Obniżamy opłaty na targowisku w okresie IV, V, VI. Dla branż wskazanych ustawą umorzenie w całości. Dla pozostałych proporcjonalnie: o 50 procent jeżeli obroty spadły o 50 procent i adekwatnie jeżeli o 30 procent. Dzięki temu lokalni przedsiębiorcy zyskają ok 80 000 zł.
W urzędzie miasta nie można nic załatwić mi odmówiono wydania dowodu rejestracyjnego mam jeździć na papierku od diagnosty ale ten jest na 30 dni co potem ?Po co jest urna jak nic w tym urzędzie nie można załatwić w jakim celu siedzą tam pracownicy?Jednego świstka nie chcą załatwić a mydlą oczy pożyczkami.
Proszę podać rzetelną informację ilu przedsiębiorcom miast pomogło, bo póki co, przedsiębiorcy zostali bez pracy, dochodów, możliwości kredytowych a wszystko to przed Wielkanocą. No cóż, smacznego jajka.
Czy miasto wystąpiło o obniżkę czynszu dzierżawnego za nieczynne kino i siedzibę Miejskiego Ośrodka Kultiry? Jaką kwota została w budżecie miasta z tego tytułu?
Miasto wspiera sport którego nie ma, tysiące grube koty przezarly
"Wsparcie opiewa na 15 mln zł"
W jaki magiczny śpi wyliczono tę kwotę?
MZK jeździ puste, a autobusy wożące pracowników do Czech pełne. Dobrze, że te fabryki postawiono w Czechach a nie u nas, bo byłby tłum w MZK. A tak to mamy naszą JSW, gdzie możemy zatrudniać ludzi z okolicznych wiosek, tak żeby mogli płacić podatki u siebie.
Najbardziej miasto wspiera właściciela kina centrum z Katowic płacimy mu 80 tysięcy miesięcznie za nieczynne kino Brawo Anna Brawo Ty.