Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Klimatyzator pokojowy - czy pomaga też zimą?

Klimatyzatory pokojowe, zwane inaczej przenośnymi to urządzenia, które w szybkim czasie potrafią zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę w pokoju. Słowo „zwiększyć” pada w tym kontekście nieprzypadkowo, albowiem wiele z klimatyzatorów przenośnych posiada obecnie również tryb ogrzewania. Jak działa klimatyzator przenośny z funkcją ogrzewania i czy warto takowy kupić?

Klimatyzator pokojowy - czy pomaga też zimą?

Jak działa klimatyzator przenośny z funkcją grzania?

Konstrukcja klimatyzatorów przenośnych jest stosunkowo prosta. Polega ona na współpracy dwóch elementów – parownika i skraplacza, połączonych układem chłodzącym, w którym płynnie czynnik chłodzący. Parownik odbiera ciepło z otoczenia, skraplacz zaś gromadzi je, by następnie za pośrednictwem rury wyrzutowej przetransportować je poza budynek.

Warto pamiętać, iż każdy klimatyzator jest jednocześnie pompą ciepła – pobiera ciepło z powietrza i oddaje je na zewnątrz. Podchodząc do rury wyrzutowej lub zewnętrznego agregatu (w przypadku stacjonarnej klimatyzacji) poczujemy charakterystyczny podmuch ciepłego powietrza. Nawiew zaś serwuje do wewnątrz powietrze chłodne.

Taką pompę ciepła łatwo jest odwrócić. Za pomocą tzw. zaworu czterodrogowego, dochodzi do odwrócenia obiegu powietrza. Parownik staje się wówczas skraplaczem, a skraplacz parownikiem. Z perspektywy użytkownika uruchomienie trybu grzewczego polega na jednym kliknięciu w aplikacji, na pilocie czy panelu sterującym.

Klimatyzator przenośny z funkcją ogrzewania – czy warto?

 

  • Ogrzewanie klimatyzatorem przenośnym to oszczędność ponad 60% w porównaniu z grzejnikiem elektrycznym

W przypadku stosowania grzejników elektrycznych zużycie energii pozostaje w stosunku 1:1, tzn. z 1 kW energii elektrycznej powstaje 1 kW energii cieplnej. Klimatyzatory przenośne z funkcją ogrzewania z 1 kW pobranej energii elektrycznej wytwarzają około 3 kW energii cieplnej.

 

  • Szybkie ogrzewanie

Ciesz się ciepłym powietrzem już w kilka minut od ustawienia docelowej temperatury pomieszczenia. Dodatkowo, dzięki funkcji timera i regulacji prędkości możliwe jest również ustawienie czasu ogrzewania oraz mocy nawiewu.

 

  • Czyste i bezpieczne ogrzewanie

W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków czy nagrzewających się grzejników elektrycznych, klimatyzator z funkcją grzania ma bezpośredniego źródła zapłonu, nie ma więc ryzyka jakiegokolwiek pożaru. „Paliwem” wykorzystywanym do chłodzenia jest tutaj ekologiczny R290 (czysty propan), który krąży w urządzeniu i nie pozostawia po sobie żadnych śladów. W przypadku klimatyzatorów przenośnych nie ma również potrzeby uzupełniania tego czynnika chłodzącego.

 

  • Dodatkowe źródło ciepła

W większości klimatyzatorów korzystanie z funkcji ogrzewania jest możliwe przy temperaturach do około – 15 st. C. na zewnątrz. Urządzenie sprawdzą się więc podczas łagodniejszych zim oraz okresów przejściowych. Mogą być więc dobrym dodatkowym źródłem ciepła, gdy np. dni  stają się coraz chłodniejsze, a elektrociepłownie nie ogrzewają jeszcze budynków wielorodzinnych.

Klimatyzator przenośny na Nachlodno.pl to zbiór najważniejszych informacji o mobilnych urządzeniach chłodniczych: klimatyzatorach, klimatyzerach, jak i popularnych wentylatorach.

Klimatyzator pokojowy – przenośny vs ścienny

grafika nachłodno.pl 

Klimatyzator pokojowy może być urządzeniem przenośnym lub naściennym typu split. W przypadku klimatyzatorów przenośnych najczęściej mamy do czynienia z jednostką typu monoblok (jednoelementową, gdzie parownik i skraplacz zamknięte są w jednej bryle). Urządzenia typu split posiadają parownik wewnątrz mieszkania i skraplacz na zewnątrz budynku. Części te połączone są rurką poprowadzoną najczęściej w ścianie.

Ze względu na inwazyjny montaż, instalacja stacjonarnej klimatyzacji jest nie tylko bardziej pracochłonna, ale również kosztowna. Do około 2000 – 4000 zł zapłaconych za urządzenie musimy doliczyć jeszcze cenę montażu. Dla porównania, klimatyzatory przenośne kosztują od około 1200 do 2500 zł.

Dodatkowo, w budynkach wielorodzinnych konieczna jest często zgoda administratora budynku, poprzedzona często zgodą określonej części wspólnoty mieszkaniowej. Montaż zewnętrznej jednostki to ingerencja w elewację, a w przyszłości również potencjalnie irytujący hałas.

 

Artykuł partnera

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].