Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zmiana w obliczaniu emerytur górniczych

Od 1 stycznia 2022 roku zmieniają się zasady obliczania emerytur górniczych. Nowelizacja przepisów zlikwiduje możliwość przeliczenia podstawy wymiaru emerytury.

Zmiana w obliczaniu emerytur górniczych

Aktualnie emerytury górnicze obliczane są na tzw. starych zasadach. Ich wysokość zależy od różnych składników, m.in.: od stażu pracy, wysokości osiąganych zarobków, od zastosowanych przeliczników górniczych i od kwoty bazowej obowiązującej w dacie złożenia wniosku.

Nowe przepisy wprowadzają zmiany. Zostanie zlikwidowane przeliczenie podstawy wymiaru emerytury. Nie będzie też można doliczać okresów nieskładkowych. Jednie raz w roku będzie można wnioskować o doliczenie okresów składkowych.

Warto zasięgnąć informacji w ZUS-ie na temat nowej formuły wyliczania emerytur.

39 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Inspektor Pracy (85.202. * .83) 07.12.2021 13:40

"Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje dla górników iż znaczna część będzie mogła skorzystać z Urlopów Górniczych .........W Naszym kraju umierają tysiącami robotnicy z co najmniej 45 letnim stażem pracy, nie dożywszy emerytur ,okradzeni przez PO i obecnie PiS także nawet z godnych zasiłków pogrzebowych a Wy "jeszcze młodziutkim byczkom " powalcie siedzieć w domach bo co -bo..... górnicy..; .i twierdzicie, że jest to równoważne z pracą na dole!!!! ---_jak ZUS który utrzymywany jest z pracy tak spracowanych a konających przed emeryturami może do tego dopuszczać ,gdzie prokuratura która pozwala na taki przekręt świadczenia nieprawdy , obchodzenie przepisów o rzeczywistej faktycznej pracy w nieb warun pracy może na to pozwalać...... Przecież każdemu innemu gdyby udowodnili brak choć jednego dnia w szkodliwych przepracowanych nie dano by za ten fakt emerytury a tu takie wobec nich odbywa sie takie su---two.. Figę Nas to obchodzi ze finansujecie to okrężną drogą niby przez Unie --to tylko Wasza wymówka ,to Wasze oszustwo ,to świństwo wyrządzone naprawdę spracowanym długie dziesięciolecia robotnikom którym nawet emerytur stażowych do tej pory nie uznaliście.., . Gdzie Związki Zawodowe Solidarność które w pierwszej kolejności powinny dbać o zwykłą sprawiedliwość ,przyzwoitość pomiędzy pracownikami. Zapomnijcie o nazwie w członie partii Sprawiedliwi .. Nie jesteście lepsi od oszustów. To jest zwyczajnie PODŁE aby jednym dawać za siedzenie przez kilka lat w domu pieniądze jak za prace dołową ! zamiast tak jak Ktoś tu już sugerował kazać iść do pracy na robotach publicznych w wymiarze dwa lata za rok brakujący na dole i dać dopiero wówczas Emerytury Górnicze. Co żle by mieli jak by poszli w wieku 50r na emerytury? Podłe jest także twierdzenie iż Ich urlopy mają być refundowane rzekomo przez Unie. A kurde -Kto to jest Unia, to My wszyscy i to z Naszych ZUS będzie Im płacił te niezasłużone Emerytury. Dziennikarze RP prosimy opisujcie ten problem , nie pozwólcie, Oni nas zwyczajnie okradają gdy zamiennie nie mają pieniędzy na długoletnio zatrudnianych.

~Dżordż Lowerboj (80.188. * .244) 06.12.2021 07:54

@Gierek

100/100

A do tego polski górnik odłączony od kopalnianych ZZ jest jak dziecko we mgle. Dlatego tylu potem samobójców

~Jaś Mos (31.0. * .90) 05.12.2021 23:15

No to po nowemu będzie Masakra.

Taraz miałbym emeryturkę około 7 tyś.
A po nowemu od Nowego roku 2022 wyjdzie najwyżej około 5 tyś w porywach.

~rylo (213.76. * .60) 05.12.2021 17:05

Górnicy są dużymi płatnikami podatków w Polsce niech mi ktoś powie u którego prywaciarza udało się wpaść w drugi próg podatkowy 32% o ile ten prywaciarz legalnie opłaca wszystkie składki pracownikowi a założę się że większość świntuszy. Nie dziwmy się że ZUS kuleje skoro w prywatnym sektorze są machloje to i przyrost demograficzny nie pomorze.

~Do Gierek 04.12.2021 21:58 (46.134. * .225) 05.12.2021 16:26

Twoja sobie chwali, codziennie wychodzi w uśmiechem na twarzy .

~gość (89.64. * .159) 05.12.2021 10:41

A jak nauczyciele strajkowali to was bolało teraz się chwalicie tu zarobkami,a kto przez pół dnia zajmuje się waszymi pociechami bo jak było zdalne nauczanie to nie mogliście wytrzymać w domu.Więc zapraszam tego co te ringi stawia w zapyleniu by wytrzymał jeden dzień z tymi dzieciakami jak mu na wciskają to mu gęba opadnie i nie pójdzie do nikogo się po żalić,a ty jako tatuś lecisz z byle pierdołą do szkoły bo dziecku krzywda się stała bo nauczyciel uwagę mu zwrócił

~Górnik do Nie górnik (85.202. * .29) 04.12.2021 23:06

A zdajesz sobie sprawę że odprowadzam składki na ZUS nawet szesnaście razy w roku ? Od np. Barbórki , czternastki , węgla , czy zysków i innych premi rocznych ?! I jakimś cudem miesięcznie na pasku brutto mam 11tyś a na rękę dostaje 6tys ! Przebij to !

~Gierek (37.248. * .68) 04.12.2021 21:58

Gdyby gornik mial dostać emeryture adekqatna do skladek to dostalby najwyzej 1500. Polski gornik to slabeusz. Wszedzie gornicy pracują do 65 a polski gornik slabiak .

~Do gosc (46.134. * .37) 04.12.2021 21:09

Ciekawe z czego masz wyprodukowane te panele i połowę rzeczy które masz w mieszkaniu bo na pewno nie z "węgla"

~Luc (91.198. * .105) 04.12.2021 20:23

Zapraszam na dół postawić choć jedno odrziwe ( ringa) w totalnym zapyleniu i temp 30 stopni. Oczywiście po 4 kilometrowym spacerze do przodka z aparatem, torba z narzędziami 3 litrami wody( bo tyle wypija się przy tej temperaturze w ciągu kilku godzin pracy, Wtedy porozmawiajmy o przywilejach.

~Nie górnik. (46.215. * .104) 04.12.2021 19:50

,:::: Gornikpniowek.::::: Coś z tobą jest nie tak . Ogarnij sobie temat wypłat płacicie takie same składki jak ja . I wszyscy ludzie. Od zarobku poprostu od zarobku ! Prawda jest taka że , o połowę mniej czasu pracujesz na swoją emeryturę , będziesz na emeryturze minimum jeszcze raz tyle co ja dostaniem jej minimum 2 razy więcej (+) i jeszcze w sile wieku pójdziesz do innej roboty, . Inni nie mają dodatków!!!

~jozef (185.135. * .25) 04.12.2021 15:05

widac ze ciagle zal jest innym ludziom bo tylko najedzaja na górników

~Gość (83.26. * .67) 04.12.2021 15:00

Górnicy powinni być traktowani jak każdy. Praca do 65 lat. Emerytura z normalnym przelicznikiem. Jak się nie podoba można zmienić zawód lub wyjechać... PS Węgla nie używam i w domu mam czysto.. Piec elektrodowy klima i panele.. Koszty prądu zerowe.. Pozdrawiam

~riki (31.0. * .105) 04.12.2021 14:16

do 0;42 emeryt.to znaczy jesteś leń

~MReiven (185.241. * .29) 04.12.2021 11:52

No drodzy zazdrośni jak by wam media nie mydliły oczu to byście zaczęli myśleć. Po pierwsze bez węgla nie przeżyjecie długo, po drugie kopalnie są nierentowne bo rząd ciągle je grabi wieloma podatkami i w zasadzie większość dochodu kopalń idzie do budżetu samorządów i skarbu państwa. Więc jak zamkną kopalnie to się dziura w budżecie powiększy, a gminy w których są kopalnie padną natychmiast. A co do zarobków górników to ci z zarządu faktycznie mają za dużo, a zwykli górnicy hmm sam nim jestem i tak szczerze to gdyby nie socjal to dawno bym się zwolnił za takie wypłaty bo media podają że niby górnik co to zarabia za kosmiczne pieniądze ale już nie napiszą że 60% tego to państwo zbiera i ubezpieczenia. A młodzi zatrudnieni po miesiącu się zwalniają.
Więc ci co tu narzekają niech się lepiej pier...ą w głowe

~Lukas (5.184. * .146) 04.12.2021 09:08

I tak będzie wyższa niż teraz zarobek. Węglokoks Kraj na Bobrku płaci 4000. Więc JSW nie marudzi....

~Emeryt (185.135. * .21) 04.12.2021 08:16

Skąd ta zazdrość wśród tych co nie mają nic wspólnego z górnictwem? Pieniądz to tylko papier który można drukować w nieskończoność ...I tak się dzieje...coś pierdzielnie i to szybko...

~Siwy57 (37.47. * .147) 04.12.2021 06:46

Za tych górniczych i mundurowych cwaniaków trzeba się ostro zabrać,pomagają nas okradać...

~Emeryt (89.64. * .130) 04.12.2021 00:42

Jo mom 45 lat i tylko 6100 emerytury a ty lowerboj i riki i reszta zawistnych pajacykow róbcie do 65 i wyjcie dalej boli Dobrze ma boleć .kurde święta Zanzibar a po nowym roku zwiedzania świata ciąg dalszy a wy arbait ????????

~Jo (213.76. * .110) 03.12.2021 17:41

Jakoś trza żyć z tą presją zazdrosnych Poloczków????od stycznia SRK i tylko 8300wyplaty????ani talonów, żadnych dodatków a mom dopiero 41 lat jak żyć panie premierze?a do emerytury jeszcze 3 lata????

~gościu (89.64. * .64) 03.12.2021 17:03

Ale z was tępaki. Przecież wystarczyłoby tylko obniżyć akcyzę i kopalnie są rentowne w 100% tyle tylko że mniej kasy wpłynełoby do państwa więc tego nie zrobią

~Emeryt (185.135. * .21) 03.12.2021 16:01

Ok zgoda, tylko mi jako emerytowi nie potracajcie składek na zus z dodatkowej pracy...

~Paweł (89.64. * .128) 03.12.2021 15:12

W przeddzień święta górnika życzę wszystkim górnikom wszystkiego najlepszego i szczęśliwego dopracowania do emerytury
( Oby była jak najwyższa ).
Pozdrawiam też wszystkich zazdrośników i złośliwców.

~ Ishan (80.188. * .244) 03.12.2021 15:08

Dżordż Lowerboj ma całkowitą rację. Ile jeszcze mamy dopłacać do wciąż nierentownych kopalń i emerytów górniczych? Czas sobie i im powiedzieć stanowcze dość! Nie dość, że polscy górnicy pracują najkrócej w galaktyce, to jeszcze wciąż im mało. Komuna na kopaniach trwa w najlepsze! Taki na przykład czeski górnik po 25 latach na dole (obce jest jemu pojęcie temperatura) aby otrzymać emeryturę, to do 65 roku życia musi pracować na powierzchni. Ich ZZ nie są pasożytnicze i jeden obsługuje kilka zakładów pracy, i jest poza bramą!

~Górnik (5.184. * .2) 03.12.2021 15:03

Ja mam 6900 netto ale kartek nimom

~prosiak (94.254. * .175) 03.12.2021 13:49

Elegansko.

~abc (31.179. * .5) 03.12.2021 13:20

Blisko 2,3 mld zł straty netto przyniosły w ciągu trzech kwartałów tego roku kontrolowane przez Skarb Państwa spółki węglowe. Do każdej tony sprzedanego węgla kopalnie węgla kamiennego dopłacały w tym okresie średnio 44,61 zł ? wynika z danych resortu aktywów państwowych.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-12-03/blisko-23-mld-zl-strat-polskiego-gornictwa/?ref=slider

~Gornikpniowek (5.184. * .148) 03.12.2021 12:33

Ej dziś przelew 9600 netto barbórki brutto 13400 zl skladka emerytalna 1340 podatek 1100 rozuniem a skladka zdrowotna rentowa itp... to juz wiem na kogo robie masakra zeby januszerie utrzymywać

~Kazio (5.173. * .246) 03.12.2021 12:24

Kolego prywaciarzu to że ty odkładasz na emeryturę od najniższej krajowej bo nie dasz zusowi pieniędzy to się nie dziw że górnik ma taką wysoką emeryturę.. Od każdego przelewu górnika okradają nie tylko z 12 pensji ale wszystkich dodatków... Ale żal dupe ściska!!! Jebac prywaciarzu do 67 ... Sam żeś taki los sobie zgotował....

~Zbych (37.248. * .4) 03.12.2021 11:50

A co z emeryturami wyliczonymi na 300% i wiecej kiedy zostaną wypłacana w wysokości w jakie zostały wypracowane.Jak długo Ci emeryci będą okradani ze swojej pracy.

~gogl do loverboj (93.179. * .248) 03.12.2021 11:34

Najpierw zanim zaczniesz komentować przeczytaj tekst ze zrozumieniem.

~Gornikpniowek (5.184. * .148) 03.12.2021 10:52

Za co ja place skladke miesiecznie 1300zl emerytalna i dniowka kazda przeliczeniowa 1.8 u siebie niechce widziec mniej jak 6700

~Lolxd (89.64. * .155) 03.12.2021 09:47

Nie dostaną mniej A szkoda!!!
Ba nawet dostaną więcej ,jedynym minusem z tej ustawy dla ryli jest to że nie będzie im się opłacało dorabiać do emerytury ?

Ale moim zdanie to plus .Wnuki niech bawią !!!

~do Do Loverboj Dziś o 9:18 (85.202. * .231) 03.12.2021 09:43

Wstydzić to się można za zachowanie własnego dziecka a nie za chorego oszołoma zawistnego do każdego człowieka ciągle wylewającego z siebie żółć na innych . Omijać g... szerokim łukiem i nie komentować dziadygi.

~Do Dżordż Lowerboj Dziś o 8:12 (213.76. * .7) 03.12.2021 09:20

Pamiętaj o jednym , to że jednym zabiorą wcale znaczy , że ty dostaniesz więcej .A jeżeli mimo to tak myślisz to znaczy ze masz ograniczoną zdolność samodzielnego myślenia .

~Do Loverboj (5.173. * .185) 03.12.2021 09:18

Masz mentalnosc typowego chłopca z prowincji, brak ambicji i do tego żeby drugiemu żyło się gorzej. Ręce opadaja na takich Januszy...wstyd mi za Ciebie.

~Sztama (193.239. * .140) 03.12.2021 09:13

6800 netto, nic nie trzeba przeliczać

~Dżordż Lowerboj (80.188. * .244) 03.12.2021 08:12

Czyli jednak przykręcania kurka górniczym roszczeniowcom zacząć czas? Taki news to jak miód na moje oczy.

~Riki (31.0. * .20) 03.12.2021 08:03

Czyli dostaną mniej.najwyższy czas