Jak wyglądają testy sprawnościowe na policjanta?
Jesteś osobą, która marzy o pracy w zawodzie policjanta? Z całą pewnością wiesz więc, że aby móc ją wykonywać musisz przejść szereg testów, które sprawdzą, czy kwalifikujesz się do wykonywania tej pracy. Jednym z etapów są testy sprawnościowe do Policji. Dla sporej części kandydatów są łatwiejszym elementem koniecznych do zaliczenia testów. Czego jednak się po nich spodziewać? Jak przygotować się do testów? Przekonajmy się.
Zazwyczaj testy sprawnościowe do Policji odbywają się tego samego dnia co inne egzaminy kwalifikujące do wykonywania tego zawodu. Aby móc do nich przystąpić niezbędne jest zabranie ze sobą odpowiednich rzeczy. Poza strojem i obuwiem sportowym kandydat musi mieć ze sobą również zaświadczenie lekarskie zezwalające na przystąpienie do egzaminu.
Test sprawnościowy do Policji - jakie ćwiczenia są wykonywane?
Test sprawnościowy do Policji składa się z szeregu ćwiczeń, które kandydat wykonuje po sobie. Oto lista wszystkich zadań, które musisz wykonać:
- okrążanie stojaków,
- przewroty w przód i w tył,
- przenoszenie manekina o wadze 28 kg,
- przeskoki nad płotkami,
- rzuty piłką lekarską,
- brzuszki z piłką lekarską,
- skoki przez kozła lub skrzynię,
- bieg wahadłowy.
Jak widać, zadań, z którymi musisz się zmierzyć jest naprawdę sporo.
Jak oceniany jest kandydat?
W czasie egzaminu bierze się pod uwagę prawidłowe wykonanie wszystkich ćwiczeń. Przykładowo, manekinem nie powinniśmy rzucać, nie wolno dotykać stojaków oraz płotków podczas przeskoków. Dyskwalifikacją grozi również przekroczenie linii podczas rzutu piłką lekarską. Jeśli zaś podczas biegu wahadłowego nie przekroczymy linii dwiema stopami również możemy zostać wykluczeni.
W przypadku osoby, które wykona wszystkie zadania poprawnie liczy się czas ich wykonania, jest on zamieniany na punkty, które sumuje się następnie z pozostałymi uzyskanymi w czasie egzaminu. Końcowa ich suma decyduje o tym, czy kandydat zostanie przyjęty w szeregi Policji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeśli nie uda nam się zaliczyć testu już po dwóch miesiącach możemy spróbować ponownie.
Przygotowanie do testu sprawnościowego do Policji
Wykonanie zadań podczas testów sprawnościowych wydawać się może proste. Warto jednak mieć świadomość, że wymagają one dobrej koordynacji ruchowej oraz wytrzymałości. W najlepszej sytuacji znajdują się więc osoby, które od lat regularnie uprawiają sport. Nie oznacza to jednak, że nie masz szans na dobry wynik. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie.
Jak powinno wyglądać? Jeśli zależy ci na tym, by testy sprawnościowe do Policji zakończyły się twoim sukcesem pamiętaj, że przygotowania należy rozpocząć odpowiednio wcześnie. W przypadku osób, które nie uprawiają sportu już na sześć miesięcy przed terminem testu warto zacząć pracować nad swoją kondycją i wytrzymałością organizmu. Polecane jest między innymi bieganie oraz wykonywanie ćwiczeń siłowych.
Miesiąc przed egzaminem warto zaś poświęcić na wykonywanie zadań, które będą przed nami stały podczas testu. Pozwoli to nie tylko jeszcze bardziej poprawić naszą sprawność fizyczną, ale przede wszystkim nauczyć się odpowiedniej techniki wykonywania ćwiczeń co minimalizuje ryzyko nieprawidłowego postępowania i dyskwalifikacji.
Artykuł sponsorowany
Testy zdalne bo CoViD i później mamy placków chodzących po galerii gdzie bloczek do pisania go przeciąża.