Ćwiczenia na szarfach. Jak wygląda trening aerial silks?
Podjęcie decyzji o rozpoczęciu przygody z nową formą aktywności nie wszystkim przychodzi łatwo. Niektórzy wolą najpierw zrobić porządny research – dowiedzieć się, czego należy oczekiwać i jak dany trening wygląda w praktyce. Brzmi znajomo? W takim razie ten artykuł o ćwiczeniach na szarfach z pewnością Ci się spodoba.
Aerial silks – co to?
wiczenia na szarfach to sport, który nazywamy aerial silks, rzadziej aerial dance. Polega na wykonywaniu akrobacji na zawieszonym w powietrzu materiale – chuście wertykalnej/akrobatycznej. Co ciekawe, aktywnością tą mogą zajmować się zarówno dorośli, jak i dzieci. Nie ma bowiem żadnych ograniczeń wiekowych ani tych związanych z wagą ciała; o ile zdrowie pozwala, na szarfie ćwiczyć może każdy. Wymaga to oczywiście dużej siły, mobilności, elastyczności i świadomości własnego ciała, ale wszystkie te umiejętności przychodzą z czasem. Dodatkowo aerial silks to świetna zabawa, zatem nawet bardzo ciężkie treningi mijają szybko (czasami nawet za szybko!).
Trening na szarfach: części treningu
Typowy trening aerial silks składa się z trzech podstawowych części. Etapy te mogą mieć różny przebieg (zależnie od poziomu grupy, metodyki trenera itp.), jednak niemal zawsze stanowią punkt wyjścia i to nie tylko podczas ćwiczeń z wykorzystaniem szarf.
Część 1 – to po prostu rozgrzewka. Na tym etapie ciało jest przygotowywane do ruchu poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń: zwykle najpierw delikatnie rozciągających, potem siłowych. Rozgrzewka może być zarówno lekka, jak i bardzo intensywna, jednak jej cel zawsze jest jeden: pobudzenie ciała, by uniknąć kontuzji podczas treningu. Czasami ćwiczenia na rozgrzewce mają zwiększyć niektóre z umiejętności kursantów, np. aerial stretching, który przygotowuje do akrobacji wymagających dużego zakresu ruchu.
Część 2 – ćwiczenia właściwe. Zależnie od poziomu grupy ta część może wyglądać bardzo różnie. W przypadku osób początkujących więcej jest nauki chwytów i specyfiki pracy z szarfą niż samych akrobacji w powietrzu, ale to oczywiście zmienia się z czasem. Im większe umiejętności, tym większą część treningu stanowi nauka nowych akrobacji i ćwiczeń.
Część 3 – stretching. Na tym etapie wykonywane są ćwiczenia rozluźniające, które mają wyciszyć i dać sygnał naszemu ciału, że trening się już skończył, zatem pora na regenerację.
Czy każdy trening wygląda tak samo?
Nie. Jak już wspomnieliśmy, każdy trening może wyglądać zupełnie inaczej, chociaż z pewnością znajdą się na nim elementy takie jak rozgrzewka, ćwiczenia właściwe i stretching. Niemniej, dynamika ćwiczeń może być bardzo różna zależnie od grupy czy pomysłu trenera. Sporo zależy też od rodzaju treningu aerial. Poddyscypliny aerial silks nie są jeszcze dobrze scharakteryzowane, ale niewątpliwie inaczej wyglądają zajęcia aerial fitness, aerial dance czy aerial stretching. Ba, czasami trening to po prostu miks wszystkiego. Trzeba zatem zachować otwarty umysł i próbować – prawdopodobnie już po pierwszych minutach będziesz wiedzieć, czy to sport dla Ciebie.
Artykuł sponsorowany