Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Oszuści internetowi nie odpuszczają. Kradną skutecznie

Oszuści internetowi bezwzględnie wykorzystują nieostrożność osób kupujących i sprzedających na portalach internetowych. Jednak z jastrzębianek została okradziona na kwotę ponad 6 tys. zł.  

Oszuści internetowi nie odpuszczają. Kradną skutecznie

Zaczęło się od butów, które mieszkanka naszego miasta oferowała do sprzedaży na portalu OLX. Szybko znalazł się nabywca i wystarczyło tylko wysłać paczkę z towarem i czekać na pieniądze. Oszust jednak zastawił sidła na nic nie podejrzewającą jastrzębiankę.

- Kobieta otrzymała od osoby zainteresowanej kupnem link do nadania paczki. Po wejściu na ten link została przekierowana na stronę banku gdzie, aby się zalogować, podała numer karty, datę wszczęcia, kod CVV oraz swoje dane, login i hasło. Niestety transakcja zakończyła się tym, że jastrzębianka została oszukana na 6400 złotych - relacjonuje asp. Halina Semik z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Kobieta nie jest jedyną osobą poszkodowaną w ten sposób. Jak podkreślają mundurowi, podczas korespondencji przestępcy wysyłali do sprzedających link, dzięki któremu rzekomo będzie możliwe otrzymanie zapłaty za zbyty towar. Klikając w ten link, następowało przekierowanie na łudząco podobną do OLX witrynę, gdzie sprzedający proszony był o podanie numeru swojej karty płatniczej, datę jej ważności, a co najgorsze, numer CVV, który jest jednym z zabezpieczeń uniemożliwiających nieupoważnioną transakcję, aby rzekomo pieniądze mogły wpłynąć na konto.

- Kolejno następowało przekierowanie na fałszywą stronę banku, celem dodatkowej weryfikacji, gdzie według instrukcji sprzedający, aby się zalogować, był proszony o wpisanie m.in. loginu i hasła, numer pesel, pinu do karty oraz nazwiska panieńskiego matki, celem uzyskania kodu dostępu i pobrania środków. Wykorzystując te dane, oszust logował się na prawdziwą stronę banku sprzedawcy, dodając do obsługi konta swój numer telefonu. W tej sytuacji ostrzeżeniem dla sprzedawcy powinien być otrzymany z banku SMS-a z informacją, że do jego konta przypisano nowy numer telefonu. Często reakcja pokrzywdzonego była zbyt późna na to, aby transakcje, jakie oszust zdołał wykonać, zostały zablokowane przez bank. Oszuści wchodzili w posiadanie informacji, dzięki którym mogli dysponować środkami finansowymi swojej ofiary i w szybkim tempie wykonywali transakcje internetowe nie tylko w Polsce, ale też za granicą - wyjaśnia policjantka.

Uważajmy! Przekazywane przez oszustów linki często przypominają odnośniki do prawdziwych stron, a różnice są prawie niedostrzegalne. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Nie powinno się klikać w linki otrzymane od nieznanych osób. Jednak najgorszym błędem jest przekazywanie danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy właśnie informacji zapisanych na karcie płatniczej. Wówczas oszuści bez problemu mogą wejść w posiadanie naszych pieniędzy, których odzyskanie już nie jest takie łatwe.

Na oficjalnym blogu portalu OLX znaleźć można więcej informacji na temat metod działania oszustów. Są tam również przykłady wiadomości oraz fałszywych stron, za pomocą których oszuści starają się zdobyć nasze oszczędności.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~bbbb (89.72. * .102) 19.07.2022 13:49

Kto systematycznie korzysta z portali sklepowych, to dla niego może to jest oczywista oczywistość. Sam też sprzedawałem coś na OLX i już po kilku minutach dostaję na WhatsApp(nie SMS!) pytanie czy oferta aktualna. Nawet ucieszyłem się, że tak szybko ktoś zareagował. Za chwilę dostaję pytanie czy może to być wysyłka pobraniowa-płatna przy odbiorze. OK-myślę. Kasa będzie trochę później ale co tam. Ale gdy "kupujący" zamiast swojego adresu wysłał mi jakąś instrukcję InPost w formacie PDF, a poniżej jakiś link, Wtedy od razu zapaliła mi się lampka. Przecież to tak nie działa!!! Nie wiem czy to ktoś przeczytał, ale odpowiedziałem "kupującemu" w kilku żołnierskich słowach co o nim myślę. Podobną sytuację miałem później jeszcze kilka razy.

~Gość (188.137. * .170) 18.07.2022 08:23

6 tys. Drogą nie chodzi ale nie o to chodzi. Każdy kto pierwszy raz wystawia na olx zawsze jest to samo. tzn tak jak powyżej. To ja sie pytam! Gdzie organy prewencji?

~Adam zza rogu (83.10. * .126) 18.07.2022 07:02

Gdzie według instrukcji sprzedający, aby się zalogować, był proszony o wpisanie m.in. loginu i hasła, numer pesel, pinu do karty oraz nazwiska panieńskiego matki . Dobre naprawdę dobre , szkoda że jeszcze nie żądają miejsca pochowania zdrowego rozsądku .

~asd (89.72. * .178) 18.07.2022 03:28

od kiedy to kupujący wysyła link do nadania paczki, ludzie nawet nie wiedza jak przebiega zakup w internecie, na OLX to bardzo popularny sposób przez oszustów,