Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

WAŻNE PiS traci władzę w województwie. Wojciech Kałuża rezygnuje, wybrano nowy zarząd

TEKST AKTUALIZOWANY

W poniedziałek 21 listopada (z przedłużeniem do 22 listopada w nocy) odbyła się sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Sprawy przybrały niespodziewany obrót po tym, kiedy doszło do przewrotu i marszałek Jakub Chełstowski przeszedł na stronę opozycji. Marszałek złożył wniosek o uzupełnienie porządku obrad o punkt dotyczący powołania na stanowisko wiceprzewodniczącego Stanisława Gmitruka z PSL i odwołania przewodniczącego Jana Kawuloka. Wszystko działo się dokładnie cztery lata i jeden dzień od przejścia Wojciecha Kałuży do obozu Zjednoczonej Prawicy. PiS stracił większość w Sejmiku, odwołano stary zarząd, a Wojciech Kałuża i Beata Białowąs złożyli rezygnację. Podczas sesji wybrano także nowy zarząd województwa i nowego przewodniczącego sejmiku. 

PiS traci władzę w województwie. Wojciech Kałuża rezygnuje, wybrano nowy zarząd
Marszałek Jakub Chełstowski zdecydował o założeniu własnego klubu "Tak! Dla Polski" w Sejmiku i dołączając tym samym do ugrupowania Jacka Karnowskiego. Fot. arch. Nowiny.pl.

PiS traci władzę w województwie. Wojciech Kałuża rezygnuje, wybrano nowy zarząd

Pomimo przyjęcia wniosku przez radnych, przewodniczący Jan Kawulok stał na stanowisku, że decyzję o poddanie pod głosowanie wniosku zależy od niego. W związku z tym została ogłoszona przerwa. Marszałek Chełstowski próbował przekonać z sali obrad przewodniczącego, aby poddał pod głosowanie wniosek. Ten jednak zarządził przerwę i pospiesznie opuścił salę obrad. 

Chełstowski ma dość

Pewne jest już, że obserwujemy właśnie woltę marszałka Jakuba Chełstowskiego, który wraz z trzema radnymi przechodzi do ruchu samorządowego "Tak! Dla Polski", zakładając swój klub w sejmiku. 

Pytanyprzez media w czasie przerwy w obradach o przyczyny takiej decyzji, marszałek Chełstowski wyjaśnił, że nie zgadza się z antyunijną polityką PiS, a także z innymi tematami. Wymienił m.in. sprawę lotniska (przejęcie katowickiego lotniska przez spółkę CPK), istnienie Metropolii oraz funkcjonowanie Kolei Śląskich. 

Nieoficjalnie na zaostrzenie konfliktu miało wpłynąć również śledztwo w sprawie Funduszu Górnośląskiego, który podlegał wicemarszałkowi Wojciechowi Kałuży.

Wniosek o odwołanie przewodniczącego sejmiku to pokłosie utraty większości w koalicji Zjednoczonej Prawicy w Sejmiku. Teraz przy głosowaniu łatwo można przewidzieć wygraną dotychczas opozycyjnych frakcji. Stąd próby przedłużenia sesji przez przewodniczącego Kawuloka i konsultacje z prawnikami.

Marszałek nie jest sam

Jak udało nam się ustalić, w ostatnich dniach pojawiały się próby przeciągnięcia radnych PiS na stronę nowej frakcji w Sejmiku. Wraz z marszałkiem do nowego klubu przechodzą Alina Nowak z Solidarnej Polski, Maria Materla i Rafał Kandziora. Nieoficjalnie mówi się o trzech kolejnych radnych, którzy na razie się wahają. W kuluarach mówi się również o tym, że w drodze na Śląsk jest premier Mateusz Morawiecki. 

- Po konsultacjach z moją frakcją zdecydowałem, że pozostaję w klubie Zjednoczonej Prawicy - mówi nam Jarosław Szczęsny, jedyny radny sejmiku woj. śląskiego z powiatu wodzisławskiego. 

W kuluarach już od pewnego czasu mówiło się o tym, że układ sił w sejmiku może się zmienić. To potwierdzały m.in. długie rozmowy marszałka z opozycją. Teraz potwierdza się scenariusz pozbawienia PiS władzy w województwie śląskim. 

Według doniesień, do ruchu samorządowego "Tak! Dla Polski" mają także dołączyć m.in. prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. 

Obrady sejmiku mają zostać wznowione po trzygodzinnej przerwie o godz. 18.00. Czy dziś dojdzie do rozwiązania powstałego sporu? Sytuację komplikuje fakt, że w nocy marszałek Chełstowski ma zaplanowany wylot do Abu Dhabi. Zarówno radni, jak i komentatorzy czekają na dalszy rozwój zdarzeń.

Sytuację na Twitterze skomentował Donald Tusk. "Po Kałużach niedługo śladu nie będzie, nie tylko na Śląsku. A prezes podobno wciąż w Amoku" napisał szef KO.


AKTUALIZACJA 18.30

Radni zdecydowali wreszcie o zmianie porządku obrad. Zgodnie z ustaleniami, najpierw dojdzie do wyboru nieobsadzonego od czterech lat stanowiska wiceprzewodniczącego sejmiku, a w kolejnym punkcie radni pochylą się nad odwołaniem przewodniczącego. 


AKTUALIZACJA 18.45

Po ukonstytuowaniu się komisji skrutacyjnej, jej przewodnicząca Alina Bednarz rozpoczęła przyjmowanie kandydatur na wiceprzewodniczącego. Jedynym kandydatem, co było już wcześniej zapowiadane, jest Stanisław Gmitruk. 


AKTUALIZACJA 19.55

Po wyborze wicemarszałka, ktorym został Stanisław Gmitruk, przyszedł czas na punkt obrad dot. odwolania przewodniczącego. Przewodnicząca komisji skrutacyjnej objaśniła zasady głosowania tajnego w tej sprawie. Za kandydaturą Stanisława Gmitruka głosowało 25 radnych, przeciw bylo 19. Po głosowaniu przewodniczący Kawulok ( odpowiadajac na zarzuty braku powoływania zastępcy przez cztery lata) odpowiedział, że była to decyzja marszałka. 


AKTUALIZACJA 20.06

Ogłoszono 15 minut przerwy na głosowanie tajne.


AKTUALIZACJA 20.30

W głosowaniu tajnym przewodniczący Jan Kawulok został odwołany. - Tak to bywa - podsumował Jan Kawulok. - Padły tu różne słowa w moim kierunku, także krytyczne, że jestem taki czy owaki... Na pewno. Nie mam zamiaru na nikim się mścić. (...) Moim marzeniem jest to, aby po skonczeniu pracy w Sejmiku nie mieć wrogów. Aby pokazać, że polityka może być normalna - podkreślił były już przewodniczący Sejmiku. 

- Nie jest to łatwa sytuacja, ale Jasiu jest doświadczony i dyrektor pogotowia, to ma charakter twardy - podsumował marszałek Jakub Chełstowski, dziękując radnemu Kawulokowi za dotychczasowe pełnienie funkcji. 

Pojawił się również wniosek o wprowadzenie do obrad powołania nowego przewodniczącego.


AKTUALIZACJA 20.45

Zgłoszono kandydaturę na  przewodniczącego radnego Marka Gzika (PO), kierownik Katedry Biomechatroniki Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Nie zgłoszono innych kandydatur.


AKTUALIZACJA 21.20

Nowym przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego został Marek Gzik, głosami 26 radnych za i 18 radnych przeciw. 


AKTUALIZACJA 21.30

Wojciech Kałuża przed głosowaniem za odwołaniem z funkcji wicemarszałka, sam zrezygnował z zajmowanego stanowiska. - Deklaruję pełną otwartość - powiedział do radnych Marek Gzik. - To proszę państwa prawdziwa demokracja. To może gościć na naszych salach sejmikowych, wyrażać swoje myśli - podkreślił Marek Gzik, dziękując za wybór. 


AKTUALIZACJA 21.39

Dymisję z funkcji członka zarządu województwa złożyła właśnie Beata Białowąs (Solidarna Polska). Do porządku obrad wprowadzono głosowanie nad odwołaniem z funkcji wicemarszałka Dariusza Starzyckiego oraz Izabeli Domogały z funkcji członka zarządu, a także przyjęcie dymisji Wojciecha Kałuży i Beaty Białowąs. 


AKTUALIZACJA 22.15

Za odwołaniem wicemarszałka Dariusza Starzyckiego głosowało 26 radnych, przeciw było 13. Tym samym odwołano wicemarszałka Starzyckiego. 


AKTUALIZACJA 22.50

W głosowaniu za odwołaniem z funkcji członka zarządu Izabeli Domogały 25 radnych było za, 14 było przeciw. Marszałek Jakub Chełstowski zaproponował uzupełnienie wakatów. Na kandydatów do zarządu zaproponował Annę Jedynak (wiceprezydent Sosnowca, jako kandydatkę na stanowisko wicemarszałka), Łukasza Czapika (pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, jako kandydata na stanowisko wicemarszałka) oraz Krzysztofa Klimosza (wcześniej zarządzającego Stadionem Śląskim). 


AKTUALIZACJA 23.39

Województwo Śląskie ma nowy zarząd. W jego skład weszli, zgodnie z głosowaniem radnych nowi wicemarszałkowie Łukasz Czapik i Anna Jedynak, a także, jako członek zarządu Krzysztof Klimosz, który otrzymał 25 głosów za i 11 przeciw. W zarządzie na stanowisku marszałka pozostał Jakub Chełstowski


AKTUALIZACJA 23:40

- To bardzo ważny dzień dla Śląska i dla całej Polski - komentuje wydarzenia w Sejmiku były starosta raciborski i poseł Platformy Obywatelskiej, a obecnie radny sejmiku i sekretarz gminy Marklowice Henryk Siedlaczek.

Parafrazując Kanta: to jest wyjście Śląska z samozawinionej niesamodzielności. Słyszałem, że ktoś mówi o tym renesans. Przychodzi pluralizm, kończy się ta monokultura jednej nieomylnej partii rodzicielki - mówi Siedlaczek. 

Więcej przeczytacie TUTAJ >>>


AKTUALIZACJA 00:10

Rozpoczęła się konferencja prasowa nowego zarządu województwa. - Bardzo się cieszę, że udało się zbudować nowy zarząd województwa - mówi marszałek Jakub Chełstowski.

- Mam nadzieję, że ta kadencja Sejmiku Województwa w tym składzie, może jeszcze poszerzona o jednego członka zarządu, ale to będzie kwestia ustaleń politycznych wszystkich grup w Sejmiku, dotrwa i będziemy dobrze, godnie pracować na rzecz samorządu, podległych instytucji, a przede wszystkim na rzecz naszych mieszkańców.

Mam nadzieję, że ten ruch, który dzisiaj zaistniał w Sejmiku Woj. Śląskiego, jako chyba w pierwszy klub radnych na poziomie regionalnym, będzie się rozszerzał. Do tego gorąco zapraszam innych radnych. Prowadziliśmy wiele innych rozmów i jest wola i otwarcie na to, a potrzeba troszkę odwagi. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie to się zmaterializuje.

Dziś minęły cztery lata i jeden dzień. Dziękuję Prawu i Sprawiedliwości za tamtą współpracę. Uważam, że na te cztery lata trzy były wyjątkowo dobre, chociaż były to trudne czasy w rządzeniu. Wszystkim członkom zarządu, a możemy się nie zgadzać politycznie, też za tę pracę dziękuję - powiedział Jakub Chełstowski, zapowiadając pierwsze posiedzenie nowego zarządu jeszcze tej nocy, aby przydzielić odpowiednie kompetencje członkom. 

Ludzie

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, radny sejmiku śląskiego, senator XI kadencji

Jakub Chełstowski

Marszałek Województwa Śląskiego

61 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Takietam (94.254. * .177) 12.12.2022 20:29

Wojciech Kałuża niedługo zostanie wiceprezesem JSW. Ogłoszono konkurs, a najlepszym kandydatem okaże się były wicemarszałek. Niewątpliwie uczciwy i rzetelny… konkurs oczywiście - powiedział w Radiu Piekary Bogusław Ziętek, szef Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80"

~ajka (95.41. * .138) 27.11.2022 11:10
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Dać Kałuży jedynkę na listach PIS i mamy ich z głowy na kilka kadencji. Że też tacy ludzie mają wpływ na losy kraju.Obrzydzenie.

zxc 23.11.2022 07:57

tylko gdzie było TVP miesiąc temu bo chyba te stanowiska dla znajomych to wcześniej obsadzali?

~PeOwiec (155.133. * .231) 22.11.2022 21:49
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Gdyby nie pisiory to był robił na lewaków do końca życia i jeden dzień dluzej

~Jastrzomb (91.204. * .132) 22.11.2022 21:28
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

No i dobrze pisiory wypad ze Śląska ...

~PeOwiec (155.133. * .231) 22.11.2022 20:30
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Nie jestem pisowcem a do spowiedzi nie chodzę a ten sprzedawczyk chelstowdki powinien się wyspowiadać za pakt z lewakami

~do_trolla_nizej (93.179. * .78) 22.11.2022 20:11
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

A ja się pytam czemu trollu zaśmiecasz każdy temat?
Ani kupy ani dupy nie trzymają się te twoje wypowiedzi,obrażasz,trollujesz nic nie wnosząc do tematu,na dodatek jesteś prawicowym katolikiem,
Jesteś żałosnym trollem i powtarzasz to za każdym razem,idz się wyspowiadać i nie zapomnij złożyć datku rydzykowi i na koniec nie czyń tak więcej bo znowu zostaniesz zaorany biedaku

~PeOwiec (155.133. * .231) 22.11.2022 20:05
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

A ja się pytam gdzie są moje pieniądze ukradzione przez Tuska z rzeplinskim z moje konta ofe

~Skarbnik (178.43. * .65) 22.11.2022 19:32
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

PiS podniósł składkę zdrowotną na 9% bez możliwości odliczenia ( zyskał rząd na tym 70 mld) a jednocześnie uchwalił :
-71 miliardów złotych z budżetu mniej na zdrowie przez 10 lat,
- 4,8% z PKB na zdrowie zamiast 6%.
Pytam się , gdzie są moje pieniądze ze składek zdrowotnych?

~PeOwiec (155.133. * .231) 22.11.2022 17:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czyli według trola lewackego Chrostowski sprzedał się za posadę w firmie zarządzającej przez lewaków a on zatrudnił żonę tego lewaka w spółce zarządzanej przez siebie czyli tak wygląda i bedzi wyglądać polska zarządzana przez lewakow

~do_niżej (193.169. * .48) 22.11.2022 17:17
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

lepiej późno niż wcale

~Objektywny_ (5.173. * .184) 22.11.2022 16:56
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Dawno temu mówiłem że pis to najgorsze co mogło nas spotkać

~Tosia12345 (83.13. * .33) 22.11.2022 15:46
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Lgbt za chwile będzie rządzić

~Oka (83.13. * .33) 22.11.2022 15:43
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Chelstowski skumał się z Tuskiem, za ile???

~PeOwiec (155.133. * .231) 22.11.2022 14:43
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Prawda w oczy kole tak to jest z lewakami jak się powie prawdę to szum na całą europe

~Do_trolla_peowiec (5.173. * .184) 22.11.2022 14:38
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Oj ty tępy jednak jesteś
To jest prawda ale dopóki był w pis byli cicho a jak ich olał to wyciągają „smrody”
To daje do myślenia,oczywiście nie tobie trollu bo masz z tym problem

~PeOwiec (155.133. * .231) 22.11.2022 14:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do rapera nie nie rządzą komuniści teraz będą rządzić komuniści czytaj lewaki

~PeOwiec (155.133. * .231) 22.11.2022 14:20
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Okokok (5.173. * .184) 22.11.2022 13:42
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Szambo wybiło wcześniej niż myślałem :)))))))
Tvpinfo:
„ Opozycja zachwycona transferem marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego z PiS na stronę KO. Okazuje się, że nie tylko Chełstowski znalazł zatrudnienie w spółce kontrolowanej przez gminę Opole, gdzie prezydentem jest związany z KO Arkadiusz Wiśniewski, a Wiśniewski zasiada w radzie nadzorczej Kolei Śląskich. Okazuje się, że stanowisko na Śląsku dostała także... żona prezydenta Wiśniewskiego. I to nadal nie wszystko”….,
Do dziennika tvp (19:30) znajdą mu jeszcze 2 kochanki i kilka łapówek
Takie podziękowania od pisu ku przestrodze tych obecnych w tej partii

~Raperkaklasztorna (89.64. * .189) 22.11.2022 13:38
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do Peowca - przecież komuniści rządzą aktualnie w Polsce od 2015 :)

~PeOwiec (155.133. * .231) 22.11.2022 13:25
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Myślę że tych trzech kabociorzy zostanie odpowiednio wypromowanych w lewackich mediach

~Maruda (10.0. * .246) 22.11.2022 12:30
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Sorry, jednak inny wydział Pol. Śl.

~Maruda (10.0. * .246) 22.11.2022 12:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A to dobre, przewodniczącym sejmiku został absolwent, historycznie patrząc, tego samego wydziału Politechniki Śląskiej co odwołany przewodniczący.

~PeOwiec (155.133. * .231) 22.11.2022 12:16
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

zxc 22.11.2022 11:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

sami wybrali tego Chełstowskiego, a już po nim jadą. Swoją drogą to on był kiepski i powinni go zmienić bo się nie nadaje.

~Okokok (5.173. * .184) 22.11.2022 11:38
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do nizej: Idź się lecz człowieku !!!

Pewnie dzisiaj w dzienniku tvp dowiemy się jaki to ten Chełstowski był zły,niedobry i leń
Szambo znów wybije, bo tak pis „dziękuje” swoim.

~PeOwiec (155.133. * .231) 22.11.2022 10:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Myślę że jeszcze wrócą czasy z hasłem a na drzewach zamiast liści wisieć będą komuniści szkoda że kiedyś nie nastąpiło twarde rozliczenie z komunisami teraz by nie było problemu

~KampaniaBuraczana (193.28. * .1) 22.11.2022 10:47
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~ANTYpis (78.31. * .129) 22.11.2022 10:33
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Oczywiście... ;) Na początek wszystkie place i ul. Kaczyńskich

~PeOwiec (155.133. * .231) 22.11.2022 09:53
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Trzaisc do buka zacząć obstawiać która ulica albo plac pierwszy zmieni nazwę na jakiegoś towarzyszą Stalina lub Breżniewa albo LGBT+

~Antypis (5.173. * .184) 22.11.2022 09:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Teraz już nie będzie żadnej kasy dla Śląska zresztą wcześniej tez jej za dużo nie było!
Ciekawe czy nasi posłowie pójdą po rozum do głowy i zrobią to samo co marszałek Chelstowski ?

zxc 22.11.2022 09:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

i do tego jeszcze ten Chełstowski

~PeOwiec (155.133. * .231) 22.11.2022 09:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Co się to porobiło Śląskiem będą rządzić komunisty z czerwonego Zagłębia jak Ślązacy mogli do tego dopuscic

zxc 22.11.2022 08:06
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Tak złych rządów w śląskim jak teraz nie było. Zlikwidowano połączenia kolejowe do Wodzisławia czy Rybnika, Bohumina, Koleje Śląskie nie mają taboru itd. Najgorsze jest to, że ludzie ex pis dalej będą rządzić i ten marszałek. Niestety z Chełstowskim czarno widzę cokolwiek dobrego dla Śląska.

zxc 22.11.2022 08:03
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Powinni wszystkie te bzdurne decyzje "dobrej zmiany" odwołać, łącznie z koleją do Jastrzębia.

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 22.11.2022 06:31
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ręce oraz inne członki o(d)padają... "Tak! Dla Polski", "Solidarna Polska", "Polska razem"... że też im tak lekko przychodzi szastanie słowem "Polska". To powinno być karane co najmniej tak, jak używanie imienia Pana Boga nadaremno...

~gitara (89.64. * .1) 22.11.2022 01:06
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

No i Gitara

~Ślonzoczka (178.43. * .2) 22.11.2022 00:16
oceniono 6 razy
-4
Zgłoś

A kto nam takie drogi wybudował ? Lewactwo ? Dziękuję PiS za prawe rządzenie. Gdyby nie Wy to jesteśmy sprzedani.

~PreczZKomuną (94.254. * .255) 21.11.2022 23:05
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Do poniżej: już nas to nie interesuje. mieliście dwie kadencje w całej PL żeby naprawić służbę zdrowia. Teraz możecie zacząć się już pakować…

~PeOwiec (5.173. * .136) 21.11.2022 22:41
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To teraz na rozkaz towarzyszą alukowicza i budki zamkn z cztery szpitale i zajada służbę zdrowia na maksa